Přesunem pracovníků mezi zaměstnavateli řeší firmy řadu problémů, mezi které spadá zejména aktuální podstav personálu, s nímž dokáží poradit personální agentury. Ačkoliv se zatím nepotvrdily zprávy o hromadném propouštění zaměstnanců, nastal útlum sezonních prací a míra nezaměstnanosti se zvýšila v prosinci 2022 na 3,5 %. Přesto úřady práce hlásí mnohem více volných pracovních pozic než je registrovaných uchazečů o práci a mnoho společností se dát potýká s otázkou, kde schopné zaměstnance brát. Jednou z možností je pronájem pracovníků mezi jednotlivými zaměstnavateli (tato praxe zaznamenala raketový nárůst v období po koronavirové pandemii), případně pronájem pracovníků přes personální agenturu (PA). V dnešním článku si popíšeme obě varianty a vysvětlíme, v čem tkví výhody spolupráce s PA.
Dočasné přidělení k jinému zaměstnavateli
Pandemická situace před třemi roky rozšířila dočasné přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli. Typicky se k této praxi uchylovala restaurační zařízení, kterým za covidu výrazně ubyli zákazníci, a tak gastro podniky zapůjčily nevyužitý personál jiným firmám, jimž pracovní síla naopak chyběla. Tato vzájemná spolupráce v nestandardní situaci umocněná různými vládními programy na podporu udržení zaměstnanosti (za všechny jmenujme Antivirus) skutečně ve své době fungovala, přesto tento způsob pronajímání pracovníků nemůžeme zcela doporučit.
Dočasné přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli totiž nefunguje na tržních principech, neboť ho lze využívat pouze bezplatně (upravuje ho § 43a zákoníku práce), a proto se hodí spíše do mimořádných situací, kdy jsou tradiční tržní mechanismy oslabeny a hrozí například mohutná vlna propouštění.
Mezi hlavní nevýhody této spolupráce patří menší flexibilita, protože zaměstnavatel může svého pracovníka přidělit k uživateli až po uplynutí 6 měsíců ode dne vzniku pracovního poměru. Není tedy možné poskytnout svého zaměstnance jiné firmě v kratší lhůtě, což pronájem pracovníků komplikuje, neboť většina společností řeší podstav personálu v aktuální situaci a nemá čas čekat, až požadovaná pracovní síla bude k dispozici.
Personální agentury
Zprostředkování zaměstnání agenturami práce upravuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti a zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce. PA se obvykle zaměřují na tři základní pilíře svého podnikání, tedy vyhledávání práce pro fyzickou osobou, jenž se o práci uchází, vyhledání vhodných zaměstnanců pro zaměstnavatele, který hledá nové pracovníky nebo dočasné zapůjčení svých vlastních pracovníků uživatelům. Posledně jmenovanou službu můžeme nalézt pod mnoha názvy, například dočasné přidělení zaměstnance, personální leasing, temporary help, pronájem pracovníků, dočasná výpomoc apod. Většina agentur pak nabízí doplňkové služby, jako je kariérní poradenství, outplacement, personální audit apod.
Jaké výhody má pronájem pracovníků přes PA?
Pakliže se rozhodnete doplnit pracovní sílu přes personální agenturu, bude Vás to sice něco stát, ale na rozdíl od přesunu zaměstnanců mezi různými firmami získáte řadu výhod. Mezi ty stěžejní patří:
- Garance profesionality. Založení a provoz personální agentury regulují dost striktní zákonná pravidla, takže máte jistotu, že se svěřujete do rukou skutečných odborníků. Navíc Ministerstvo práce a sociálních věcí nedávno představilo návrh novely zákona, která agenturní zaměstnávání ještě zpřísňuje. Každá legální agentura má všechna povinná povolení a většina z nich se sdružuje v různých organizacích, z nichž tou největší a nejznámější je Asociace poskytovatelů personálních služeb (APPS)
- Struktura zaměstnanců. Na rozdíl od bezplatného zapůjčení zaměstnanců Vám personální agentura vybere přesně ty pracovníky, které poptáváte. Stačí zadat základní požadavky, jako je kvalifikace, délka praxe, jazykové či počítačové schopnosti apod. Jen je třeba mít na paměti, že v případě pronájmu pracovníků chvíli trvá, než PA najde adekvátní zaměstnance, a proto není dobré řešit personální otázky až ve chvíli, kdy Vám tzv. teče do bot. Pokud například víte, že v létě budete zavádět novou výrobní linku, na kterou Vám zatím chybí dostatek obsluhy, oslovte personální agenturu již nyní.
- Větší možnosti. Personální agentura v rámci své činnosti disponuje možnostmi, které běžné firmy nemají. Vhodné kandidáty dokáží vybrat z rozsáhlých databází a pro některé z nich v případě vyčerpaného pracovního trhu není problém získat specialistu z náborových středisek mimo území České republiky.
- Kontrola. Úzce souvisí s prvním bodem, tedy garancí profesionality. Personální agentury prochází kontrolou mnoha institucí (namátkou například úřady práce, Státní úřad inspekce práce, Celní správa ČR, Okresní správa sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovny apod.), takže existuje propracovaný systém kontroly, jenž dohlíží nad tím, aby pronájem pracovníků probíhal dle platných zákonů a nedocházelo k porušování české legislativy.
- Větší flexibilita. Ačkoliv ani agentura práce Vám obvykle nesežene pracovníky ze dne na den (zde platí, že manuální obory se obsazují rychleji než vysoce sofistikované pozice), dokáže díky svým možnostem, zkušenostem a dlouholetému know-how reagovat mnohem pružněji než klasická firma při bezplatném zapůjčení zaměstnanců.