Dohoda o pracovní činnosti je v České republice jednou z forem uzavření pracovněprávního vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. V tomto článku si uvedeme jaké jsou možnosti uzavření této smlouvy, co musí smlouva obsahovat a jaké jsou možnosti jejího ukončení.
Uzavření dohody o pracovní činnosti
Dohoda o pracovní činnosti musí být vždy sjednána písemně, jinak je neplatná. Zaměstnavatel je podle zákona povinen zajistit vyhotovení dohody o pracovní činnosti ve dvou provedeních a jedno předat zaměstnanci.
Možnosti uzavření dohody o pracovní činnosti:
- Na dobu určitou
- Na dobu neurčitou
Obsah smlouvy
Dohoda musí obsahovat informace o sjednané práci, domluvené odměně za vykonanou práci, rozsah pracovní doby a také dobu, na kterou se dohoda uzavírá. V dohodě o pracovní činnosti nebo v dohodě o provedení práce zaměstnavatel se zaměstnancem sjednávají v závislosti na druhu a způsobu vykonávané práce/činnosti také výši odměny a podmínky pro její vyplacení. Odměna za vykonanou práci je splatná v řádném výplatním termínu zaměstnavatele. V případě, že byla sjednána jednorázová odměna, se výplata uskuteční až po provedení celého pracovního úkolu (dokončení a odevzdání práce) v nejbližším výplatním termínu. Mezi účastníky dohody však lze dohodnout splatnost odměny i jinak.
V případě, že dohoda o pracovní činnosti nebo dohoda o provedení práce obsahuje poskytování náhrad výdajů, které jsou spojené s výkonem práce, jež se řídí zvláštními předpisy, tak se tyto náhrady sjednávají odděleně od ujednání o odměně za vykonanou práci.
Způsob ukončení smlouvy
V dohodě o pracovní činnosti se může sjednat způsob jejího ukončení. Pokud způsob ukončení nevyplývá přímo z dohody, je možné ji ukončit dvěma způsoby:
- Dohodou účastníků k určitému dni
- Jednostranná výpověď s uvedením nebo bez uvedení důvodu
Dnem doručení písemné výpovědi začíná běžet 15denní výpovědní lhůta.