Nejen HR specialisté se ve své praxi setkali s termínem „temporary help“ (známým též jako personální leasing nebo dočasné přidělení zaměstnance). Jedná se o oblíbenou službu, jež flexibilně reaguje na výkyvy pracovního personálu. Počátky dočasného přidělení jsou obvykle spojovány s Průmyslovou revolucí a nástupem sezónního zaměstnávání. V tomto období se začaly stavět první továrny, které potřebovaly pracovní sílu k plnění svých potřeb. V některých průmyslových odvětvích, jako je zemědělství, důlní průmysl a stavebnictví, bylo potřeba pracovníky pouze na sezónní nebo dočasné práce. Podniky tedy začaly najímat zaměstnance na ohraničenou dobu, aniž by tušily, že právě daly základy nové formě zaměstnávání pracovníků. Temporary help se samozřejmě v průběhu let měnil, přičemž za první profesionální agenturu zaměřující se na tuto službu, je považována americká společnost Kelly Services.
Kelly Services
Tuto známou společnost založil roku 1946 William Russell Kelly v Detroitu ve Spojených státech amerických (pod původním názvem Russell Kelly Office Service) a původně se jednalo o malou firmu specializující se na účetní a poradenské služby. Kelly od začátku stavěl na dočasném přidělení svých zaměstnanců klientům a brzy rozpoznal, jak je tato forma zaměstnávání žádaná. Proto se postupem let zaměřil výhradně na poskytování personálních služeb. V rámci svého podnikání se specializuje na komplexní servis včetně dočasného zaměstnávání, pronájmu zaměstnanců, náboru a výběru, outsourcingu, poradenství v oblasti lidských zdrojů a dalších služeb spojených s pracovním trhem.
Zajímavostí průkopníka temporary helpu je skutečnost, že pro něj pracovaly především ženy. Společnost se brzy stala známá jako “Kelly girls”, a proto majitel v roce 1957 přejmenoval svoji společnost na Kelly Girl Service, Inc. Toto označení se rychle vžilo pro dočasného pracovníka, bez ohledu na příslušnost ke společnosti nebo pohlaví.
Temporary help od 60. let do dneška
Vzhledem k tomu, že obliba dočasného přidělení stále rostla, začaly temporary help agentury expandovat. Poptávka po dočasném přidělení zaměstnance se rychle rozšířila i do dalších odvětví. S nástupem moderního podnikání a rozvojem různých průmyslových sektorů se tento koncept zaměstnávání stal běžnou možností pro firmy, které potřebovaly dočasnou pracovní sílu. V průběhu 80. a 90. let se ukázalo, že má tento systém trhliny, neboť dostatečně negarantoval ochranu práv pracovníků zaměstnaných na dočasné smlouvy. Proto byla v USA (ale i v některých dalších zemích) zavedena regulace. Ta se zaměřila na zavedení minimální mzdy, potírání diskriminace a další nežádoucí faktory.
Současná globalizace s nástupem digitalizace, internetu a moderních technologií, otevřela dosud netušené možnosti temporary helpu, neboť online prostředí umožňuje komunikaci napříč regiony i státy.