Přejít k hlavnímu obsahu

7 důvodů, proč jsou dočasní zaměstnanci vhodným řešením pro vaše podnikání

Read time: 6 minut
7 důvodů, proč jsou dočasní zaměstnanci vhodným řešením pro vaše podnikání

Proces dočasného zaměstnávání, tzv. temporary staffing, patří ve světě k běžným typům zaměstnaneckého poměru. Také na českém trhu začíná pomalu, ale jistě nacházet své stabilní místo. Tato skutečnost souvisí jednak s faktem nízké nezaměstnanosti - volné pozice v současnosti výrazně převyšují počet uchazečů o danou práci (a proto se jeví jako efektivní řešení obsadit pozice dočasnými zaměstnanci), jednak s celkovou proměnou našeho pracovního trhu. Stále více společností se zaměřuje na realizaci krátkodobých či dokonce jednorázových projektů. Vznikají nové firmy, start-upy, které velmi často bojují s potřebou dalších pracovníků na jedné straně a nedostatkem rozpočtu pro jejich nábor na straně druhé. V těchto situacích může být služba temporary staffing vítanou a účinnou pomocí. Dočasné zaměstnávání má též výborné využití v případě sezónních prací (např. v létě) a protože se jedná o nábor na dobu určitou, lze se s ním setkat i v případě pokrytí zástupu za absenci z důvodu dlouhodobější nemoci nebo mateřské dovolené. Patříte k zaměstnavatelům, kteří  zvažují přijetí dočasných zaměstnanců do svého týmu? Zde jsou důvody, proč by tento krok mohl pomoci třeba právě vám:

 

Flexibilita

Asi nejčastějším důvodem, pro který se podniky uchylují k náboru dočasných zaměstnanců, je flexibilita. Většinou jsou smlouvy mezi vámi a agenturou koncipovány tak, abyste mohli s minimální reakční dobou pohodlně snížit či zvýšit počet přijatých pracovníků dle aktuálních potřeb firmy. Tato možnost dovolí vaší společnosti pružně reagovat na veškeré změny v poptávce po vašem zboží nebo službách.

 

Snížení časových i finančních nákladů souvisejících se zaměstnanci

Kromě administrativních náležitostí jsou kompetencí personální agentury též náklady spojené s výkonem práce najatých lidí. Už samotný recruitment je v rukou agentury – kandidáti procházejí důkladným výběrem a musí splnit mnohdy přísná kritéria. Posléze se vytvoří finální seznam kandidátů, z něhož si již vyberete toho pravého/ty pravé. Před nástupem do zaměstnání bude mít nový pracovník zařízené též ubytování, způsob dojíždění do práce, příp. uniformu a další nezbytnosti. Zodpovědnost ohledně mezd, nemocenských, placeného volna vám také nyní odpadne, protože se za vás o všechno postará zprostředkující agentura. 

 

Rozmanitost oborů

V prvních letech po sametové revoluci bylo slovní spojení agentura práce dáváno do souvislosti především s letními studentskými brigádami. To dnes samozřejmě již neplatí. Přestože se dočasné zaměstnávání zatím stále ještě týká hlavně nekvalifikovaných profesí, tedy dělníků nebo řemeslníků, čím dál tím více kvalifikovaných lidí také začíná hledat své uplatnění právě touto cestou. Přes službu temporary staffing tedy lze nezřídka najít i recepční, překladatele či odborníky v IT. Během letošního roku stoupla poptávka zejména po dočasných pozicích v administrativě.

 

Rozmanitost úvazků

Dnešní doba přeje různým typům zaměstnání. Již nemusíme spoléhat jen na tzv. plný úvazek – je možné nabírat pracovní síly na úvazek poloviční, pokud si to situace žádá, a ani flexibilní pracovní doba už není výjimkou. V rámci smlouvy s agenturou o dočasném zaměstnávání samozřejmě lze přizpůsobit typ úvazku potřebám vaší firmy, proto také máte větší šanci nalézt přesně ty zaměstnance, které v danou chvíli potřebujete.

 

Podstatně menší administrativní zatížení

Protože se jedná o smlouvu, která je uzavřena mezi pracovníkem a agenturou (a zároveň mezi agenturou a vámi), jsou přidělení lidé smluvně zaměstnáni u agentury a nikoliv u vás. Z toho vyplývá pro vás velká výhoda – veškeré administrativní záležitosti související s náborem jsou přeneseny na bedra personální agentury. Ta je zastoupena manažerem, který kontroluje personál a řeší operativní záležitosti. Rizika spojená se zaměstnanci jsou rovněž přenesena na starost agentuře.

 

Nedochází k poklesu produktivity

Pakliže společnost akutně potřebuje posílit lidské zdroje, je nucena velkou část své energie, časových i finančních možností vložit do složitého procesu náboru, výběru vhodného kandidáta a jeho zaškolení ve zkušební době. Velmi často v důsledku toho dochází v daném přechodném období k většímu či menšímu poklesu produktivity. To se v případě dočasných zaměstnanců vůbec nemusí stát – personál, který již absolvoval nábor a zaškolení u agentury, je vám od samého začátku plně při ruce a tak je možné i nadále plnit termíny a zachovat stejnou míru produktivity práce.

 

Snazší ukončení pracovního poměru  

Možnost flexibilně snížit či zvýšit počet pracovníků byla mezi přednostmi služby temporary staffing zmíněna hned v úvodu. Kromě pružné reakce na změny tato flexibilita přináší ještě jednu výhodu. Tou je skutečnost, že ukončení pracovního poměru ještě před sjednaným datem je zde poněkud snazší než v případě kmenových zaměstnanců. V případě nutnosti hromadného propouštění nebo nespokojenosti zaměstnavatele s výkonem práce jsou tak záležitosti spojené s výpovědí značně jednodušší.

 

Jak vyplývá z výše zmíněných témat, výhody dočasného zaměstnávání skutečně nejsou nezanedbatelné. Pokud navíc využijete služeb kvalitní personální agentury, minimalizuiete tím možná rizika. Věříme, že dočasné zaměstnávání je progresivním a praktickým řešením pro současnost i nejbližší budoucnost a pokud se pro něj rozhodnete, rádi vám budeme k dispozici.

Kdo jsme

reditel-spolecnosti-workintense

Ing. Ivan Rozman

Ředitel Společnosti

„Jsme schopni systémově reagovat na potřeby zákazníka zajistit HR/pracovní sily velice rychle a pružně bez ohledu na to, kde a kdy požadavky vzniknou. Usilujeme o to, abychom poskytovali prvotřídní profesionální služby našim partnerům prostřednictvím vedoucích pracovníku odborně orientovaných projektových tymu a proškolených kmenových zaměstnanců“

Kontakty: rozman@workintense.eu

Vedoucí marketingového oddělení

Ing. Ivan Rozman

Project manager (Enterprise Architecture)

„Naše podnikatelská a inovativní síla spočívá ve výměně zkušeností napříč našimi různorodými projekty. Své know-how sdílíme, což nám umožňuje neustále zvyšovat naši produktivitu, inovovat a důkladně propracovávat personální a provozní procesy a činnosti.“

Kontakty: ivan.rozman@workintense.eu

Vedoucí marketingového oddělení

Bc. Vjačeslav Rozman

CMO / Business Operations Analyst

„Europa Workintense je jedničkou v zaměstnávání pracovníků z Ukrajiny. Řešíme vše od dokladů až po adaptaci na projektu. Za 26 let na trhu jsme si osvojili postupy, které nám umožňují řešit zakázky velmi komplexně a individuálně dle potřeb trhu střední Evropy, konkrétních oborů i firem. Zakládáme si na budování dlouholetých obchodních vztahů s našimi partnery.“

Kontakty: rozman.v@workintensegroup.eu

Vedoucí obchodního oddělení

Mgr. Lýdie Ignat'uková

Vedoucí obchodního oddělení

„Nabízíme firmám dle jejich potřeb spolehlivý, kvalifikovaný a motivovaný personál z východní Evropy (zejména Ukrajiny). Patříme ke špičce mezi agenturami práce na českém trhu.“

Kontakty: lida.ignatyuk@workintense.eu

HR manager

Mgr. Jan Kupec

Projektový manager / HR manager

„Pomůžeme vám najít ten správný personál pro vaše firemní projekty. Obraťte se na nás, a my vám zajistíme kvalifikované dělníky, jaké potřebujete pro plynulý provoz vaši společnosti.“

Kontakty: jan.kupec@workintense.eu

HR manager

Ivan Orsag

Projektový manager / HR manager pro Západní Evropu

„Přestože jsou naší specializací zejména zaměstnanci pro dělnické profese a řemesla, zajišťujeme kvalifikované pracovníky pro široké spektrum dalších oblastí na trhu práce.“

Kontakty: i.orsag@workintense.eu

Recruiter

Svitlana Volyk

Customer Acquisition Specialist pro Polsko

„Pomůžeme vám najít kvalifikovaný personál nejrychlejším způsobem a v nejkratším termínu. Vzájemná pomoc - záruka rozvoje a úspěchu.”

Kontakty: s.volyk@workintense.eu

Recruiter

Svitlana Shvets

Customer Acquisition Specialist pro anglicky a německy mluvící země

„Působíme na celém území České republiky, podle potřeb zákazníků zajišťujeme pracovníky i v rámci EU. Chceme propojit trh práce západní, střední a východní Evropy.”

Kontakty: s.shvets@workintense.eu

„Působíme nejenom na celém území České republiky a taky Polska, Maďarska, Slovenska a jiných členských států EU. Podle potřeb zákazníků zajišťujeme pracovníky i v rámci EU.“