Novinky & Události
You are here:
  1. Domů
  2. / Aktuality
  3. / “Ukrajinci budou jako zdroj pracovní síly v ČR postupně mizet,” tvrdí odborníci. Stane se Německo volbou číslo jedna?

“Ukrajinci budou jako zdroj pracovní síly v ČR postupně mizet,” tvrdí odborníci. Stane se Německo volbou číslo jedna?

Doba čtení: 6 mins
Ukrajinci z trhu práce ČR postupně zmizí

Pracovníci z Ukrajiny – dlouhodobá opora českého stavebnictví, výroby i logistiky. Levní, motivovaní zaměstnanci, kteří dlouhodobě pracují na pokraji svých sil. Volný čas? Zdraví? Zábava? Na nic z toho nemyslí. Přijeli k nám přece proto, aby si vydělali co nejvíce peněz a poslali je domu rodině.

Alespoň tedy doteď to takto fungovalo. V nejbližší budoucnosti nás však čeká změna, tvrdí odborníci. Znalci předpovídají postupné snižování počtu ukrajinských pracovníků na trhu práce ČR.

 

Nárůst konkurence ze strany sousedního Německa. Přebere Spolková země Česku naši dlouhodobou oporu na trhu práce?

Německo se dle míry nezaměstnanosti v Evropě řadí na předposlední místo (hned před námi). Pro srovnání: míra nezaměstnanosti ČR dle ČSÚ dosahuje pouhých 1,9 %, míra nezaměstnanosti Německa 3,1 % kdežto průměr EU až 6,3 %. Statistiky vypovídají, že Spolková země, stejně jako my, urgentně potřebuje zahraniční pracovní sílu. Tomu svědčí i výrazná změkčení administrativních i právních bariér vstupu na německý trh práce pracovníků ze třetích zemí, která se stanou účinná již v první části roku 2020.

Doteď v zemi, představující největší ekonomickou sílu v Evropě, mohli pracovat představitelé třetího světa pouze s vysokoškolským vzděláním. Od začátku 2020 roku však náš západní soused plánuje umožnit přístup i jiným kvalifikovaným profesím. Podmínkou bude pouze diplom potvrzující kvalifikaci a znalost německého jazyka na základní úrovni.

 

Německo a jeho konkurenční výhoda. Klíčový faktor, který může rozhodnout.

Co motivuje naše bývalé sousedy z východu migrovat do České republiky?

V 90 % případů je to možnost vydělat si relativně velké peníze prostřednictvím mezd, které u nás dosahují dvojnásobně až trojnásobně vyšších částek než v zemi původu.

Ve Spolkové zemi získají pracovníci z Ukrajiny možnost vydělat si až šesti či sedmi násobně vyšší částku než doma. Argumentem proti Německu mohou být vyšší ceny na bydlení, stravování a celkově na život. Minimální výdaje na živobytí a tolerance nepříznivých životních podmínek Ukrajinců jim vsak v konečném výsledku umožní poslat domu mnohem vyšší částku než z České republiky.

 

Sociální podmínky Česku příliš nenahrávají. “Berou nám práci,” vyjadřují nespokojenost čeští zaměstnanci.

V každodenním životě si s Ukrajinci příliš nerozumíme a vzájemné vztahy bychom rozhodně nenazvali přátelskými. “Skřípe to” doslova ve všech věkových kategoriích. Starší generace si o Ukrajincích vytvořila názor již v devadesátých letech a mladší představitelé českého národa přebírají názory i přesvědčení svých rodičů a prarodičů.

Olej do ohně přilévá také rozšířený mezi méně kvalifikovanými pozicemi názor: “Berou nám práci!”. Česká vláda se snaží doslova ucpat mezeru nedostatku pracovní síly na trhu práce cizinci. Vypovídá o tom například nedávné zavedení Režimu Ukrajina. Čeští zaměstnanci však vyjadřují hrubý nesouhlas. Vidí v zahraničních pracovnících konkurenci, která zaplňuje jejich pracovní místa a dle toho se k nim také chovají. Otázkou, na kterou brzy získáme odpověď je: může být Německo pro Ukrajince lepší možností i ze sociálního hlediska?

 

Režim Ukrajina, 1,2násobek zaručené mzdy a další snahy zajistit dostatečný počet Ukrajinců pro trh práce ČR

V srpnu 2016 byl po dlouhých vyjednáváních vládou ČR spuštěn Režim Ukrajina. Projekt měl usnadnit vyřízení administrativy, a tedy urychlit proces legalizace pracovníků z Ukrajiny. Počet takto zaměstnaných Ukrajinců byl však omezen na 19 600 osob.

Úspěch projektu a stoupající poptávka českých zaměstnavatelů na personál z východu doslova nutí českou vládu zvyšovat kvóty. 1. listopadu 2019 již došlo k navýšení kvóty pro pracovníky zaměstnané v rámci Režimu Ukrajina na neuvěřitelných 40 000.

1,2násobek zaručené mzdy pro Ukrajince. Spolu se zdvojnásobením kvóty pro Režim Ukrajina, byl schválen i tento v mnoha směrech kontroverzní návrh. Česká vláda tvrdí, že se podobnými kroky snaží zlepšit pozice českých zaměstnanců. Ukrajincům totiž zanikne konkurenční výhoda ve formě nejnižších mzdových požadavků na trhu.

Hospodářská komora se k podobnému “zvýhodnění” pracovních migrantů z východu staví s odporem. Svůj názor hájí zájmy malých podniků. Letos jim byl totiž umožněn přístup do projektu snížením kritéria na počet potřebných zaměstnanců na pouhých šest. HK tvrdí, že nové mzdové požadavky zmarní snahy umožnit menším podnikům získat nové kvalitní pracovníky.

Jediným problémem režimu, jež umožňuje zaměstnávat představitele největší Evropské země, se jeví povolovací proces, jehož délka dnes dle různých zdrojů představuje až 105 dnů.

 

Odpověď Německa

Spolková země slibuje v krátkém časovém horizontu usnadnit zaměstnání až 500 000 pracovníků z Ukrajiny různých kvalifikací. Povolovací proces by navíc dle představitelů německé vlády měl trvat neuvěřitelných několik dnů.

 

Nový prezident, obnovená vláda i parlament. Volodymyr Zelenskyj nejen slovy, ale i kroky přesvědčuje Ukrajince vrátit se domu

Revoluční politické změny v zemi původu. Statistický úřad Ukrajiny vykazuje za období leden až červen 2019 návrat až 244 000 migrantů. Další statistiky potvrzují zvýšenou důvěru v prezidenta a jeho tým ze strany voličů. Ukrajinci věří v ekonomický růst, příliv investic a nová pracovní místa. Vrátí se však domu? Na tuto otázku jsme nenašli jednoznačnou odpověď. Co si ale dovolíme tvrdit je, že migrační procesy se mohou do budoucnosti výrazně snížit.

 

Stanou se kvalifikační podmínky konkurence záchranou českého stavebnictví, výroby i logistiky?

Spoustu ukrajinských stavebních dělníků, zedníků a představitelů jiných profesí představujících nejen stavebnictví si své “řemeslo” v průběhu let osvojilo takříkajíc na jedničku. Jejich hlavní bariérou odchodu za lepší mzdou se však může stát diplom potvrzující kvalifikaci. Zkrátka ne všichni experti na "stavařinu" mají odstudovanou stavební školu, a ne všichni řemeslníci či dokonce představitelé technických profesí mají diplomy potvrzující jejich způsobilost.

 

Řešení existuje. Zahraniční živnostníci již začali aktivně využívat “Vysílání zaměstnanců k výkonu práce do zahraničí”

Formulář A1 se stává jakýmsi “esem v rukávu” představitelů třetích zemí. Jako OSVČ mohou pracovníci ze třetích zemí využít možnosti vyslání do zahraničí až na dobu 2 let. Co je ale důležité, zákon Spolkové země v daném případě po vyslaných zaměstnancích nevyžaduje žádná kvalifikační potvrzení.

 

Co české podniky? Mají šanci vyhrát konkurenční boj?

Při správně zvoleném přístupu v tom nevidíme žádný problém. Jakou strategii však zvolit? Chcete kvalitní personál, na který se vždy můžete spolehnout? Vyhledejte si kvalitního HR partnera. Dále je nutné kardinálně změnit uvažování. Rovnice: Ukrajinci = levná pracovní síla pomalu avšak jistě přestává platit. Ukrajince podniky začínají vnímat jako velmi kvalitní a pracovitý personál. A jelikož všichni víme, že za kvalitu se platí, i zde bychom s tím měli počítat.

K čemu jsme tedy došli? Vytvoříte-li dostatečně příznivé podmínky, pracovníci z Ukrajiny zvolí již zvyklé prostředí a dají přednost vaší společnosti na úkor německých konkurentů. I přes všechna sociální neporozumění se přeci jen u nás cítí více jako doma. Někteří zde nakoupili nemovitost, vzali si hypotéky, založili rodinu a vychovávají děti.

Psali jsme také:

Outsourcing - výkon činnosti dle smlouvy o dílo

Outsourcing - realizace ucelených celků výrobního...

Organizace outsourcingu v podniku předpokládá převod podnikových činností na outsourcingovou společnost a výkon těchto činností na základě smlouvy o...

Semknutý a přátelský tým - klíč k úspěchu

Semknutý a přátelský tým - klíč k úspěchu

Úkol manažera - vytvořit semknutý tým. Jak toho dosáhnout?

Je dobře známo, že úspěch jakéhokoli zařízení závisí na harmonické interakci...

Zaměstnávání v době koronaviru

Zaměstnávání v době koronaviru

Česká republika zažívá v poslední době něco, co v moderních dějinách nezažila. Infekční onemocnění Covid-19 nás donutilo změnit naše zvyky. Například...

Každoroční teambuilding společnosti Europa...

Zaměstnanci ze všech našich oddělení se sešli na jednom místě a téma tohoto teambuildingu bylo:

Shrnutí dosažených cílů za rok 2019...
Zaměstnávání cizinců - podmínky

Zaměstnávání cizinců - podmínky

V případě, kdy se zaměstnavateli uvolnilo pracovní místo a chce ho obsadit cizincem, tak podle zákona má žádat o povolení zaměstnávat pracovníky...

Nostrifikace. Komplexní průvodce celým procesem - Workintense

Nostrifikace. Komplexní průvodce celým procesem

Uznání vzdělání v České republice patří k jedné ze stěžejních záležitostí, se kterými se setká téměř každý cizinec. Tak zvaná nostrifikace je...

Mzda, stanovení mzdy, přesčasy, výplata

Minimální mzda

Za vykonanou práci přísluší zaměstnanci mzda nebo odměna z doho­dy – dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti.

...

Agenturní zaměstnávání v kontextu trhu práce

Agenturní zaměstnávání v kontextu trhu práce

Agenturní zaměstnávání je opravdu pozitivní formou zaměstnávání, protože v takovém případě jde o legální práci, která je pro svou flexibilitu ...

České podniky čím dál více spoléhají na cizince. Vede je k tomu kvalita zahraničních pracovníků nebo bezvýchodná situace na domácím trhu práce?

České podniky čím dál více spoléhají na cizince....

České firmy čelí novým výzvám, co se týče náboru pracovníků. Počet volných míst výrazně převyšuje počet potenciálních uchazečů s odpovídajícím...

Vánoční  a novoroční přání "Europa WORKINTENSE" 2020

Vánoční a novoroční přání "Europa...

Dámy a pánové, vážení obchodní přátelé,

děkujeme Vám za spolupráci v roce 2019 a přejeme Vám krásné Vánoce a do nového roku 2020 hodně zdraví,...

Pojďme mluvit o tom, jak může personální agentura Europa Workintense posílit vaše podnikání v oblasti HR