Přejít k hlavnímu obsahu

Proč jsou vhodnou volbou zaměstnanci z Ukrajiny

Read time: 5 minut
Proč jsou vhodnou volbou zaměstnanci z Ukrajiny

Ač vláda postupně rozvolňuje striktní opatření proti nákaze Covid 19, pro mnoho podniků a restaurací je již příliš pozdě. Zejména v gastro průmyslu a pohostinství musely odejít desítky lidí. Společnosti na tyto lidí dále cílí, aby se vrátili, jenže pracovní trh se mezitím transformoval. Jednou z možných cest, jak ve společnostech zvýšit pracovníky, je zaměstnat zaměstnance z třetích zemí, typicky Ukrajince.

Zaměstnávání Ukrajinců

Největší překážkou pro mnoho Ukrajinců je komunikační bariéra. Z tohoto důvodu se nejčastěji jedná o nekvalifikovaná místa, jako jsou operátoři výroby, skladníci, pracovníci automotive, pohostinství, údržbáři, zdravotní personál, řidič VZV a mnoho dalších oborů. Přesto se nejedná o ránu úplně mimo. Nekvalifikovaní pracovníci se dobře zajeli. Výše uvedení zaměstnanci vynikají svou pracovitostí, zápalem pro věc a také loajalitou.

Další Ukrajinci pracující v České republice jsou jiná sorta. Jedná se o Ukrajince, kteří se v tuzemsku již narodili a ovládají svoji mateřštinu lépe, než kdejaký rodilý mluvčí. Tyto nové pušky prošli českým vzdělávacím programem a často cílí na vysoké školy.

Ukrajinci sami sebe popisují jako pracovité zaměstnance, kteří jsou loajální ke svému stávajícímu zaměstnavateli. Přece jen v České republice nehrozí války a vyhýbají se nám (až na výjimky) i ekonomické krize. V České republice tak máme zdravé prostředí vhodné pro podnikání a Ukrajinci to moc dobře vědí. To je také důvod, proč k nám Ukrajinci stále docházejí za prací. 

Výhody ukrajinských zaměstnanců

 • Jsou motivováni pracovat
 • Umí vzít za práci a zbytečně si nestěžují
 • Jsou loajální
 • Mají správný “drive”
 • Vydělají si u nás více peněz než v domovské Ukrajině
 • Nedělá jim problém přeorientovat se na českou kulturu.

Překážky v práci

V tuzemsku dosud pracuje na 375 000 cizinců, z nichž Ukrajinců je 70 000, a představují tak největší část cizinců pracujících v České republice. České firmy by rády tento stav navýšily, ale v cestě jim stojí složitá administrativa a byrokratické překážky. Stávající systém „dovozu“ nových zaměstnanců činí dle aktuálních kvót 20 000 nových pracovníků za rok. Hovoří se ale o tom, aby se pokryla stávající potřeba trhu práce, bylo by zapotřebí ji zhruba zdvojnásobit. Češi o řadu pracovních pozic zájem nemají primárně proto, že jsou z jejich pohledu hůře placené a čekala by na ně příliš složitá práce, u které vydrží jen po velmi krátkou dobu. Ukrajincům takové práce nevadí.

Projekt Ukrajina a režim Ukrajina

Na problém Ukrajinců zareagovali tuzemští zákonodoráci tzv. pilotním projektem Ukrajina. V létě roku 2016 odstartoval navazující vládní projekt Režim Ukrajina, díky němuž mohlo do České republiky přijít přibližně 24 000 Ukrajinců. Oba programy měly za cíl zjednodušit získávání tzv. zaměstnanecké a modré karty.

Projekt Ukrajina a Režim Ukrajina mají náročný proces náboru nových zaměstnanců zprůhlednit a urychlit. Získaní zaměstnanci se stávají zaměstnanci kmenovými a mají stejné podmínky jako Češi. Což se týká zejména mezd. Odborníci odhadují, že zájem o zaměstnance z Ukrajiny bude v dlouhodobém horizontu ještě zesilovat. Výše citované zdvojnásobení ročních kvót je tak v současné chvíli v jednání. 

K tomu se přiklání i Hospodářská komora, která chce v tomto směru vyvinout nátlak na vládu. Zároveň její zástupci zdůrazňují, že Ukrajinci rozhodně Čechům práci neberou a zaručeně nijak neohrožují jejich mzdovou úroveň. Nejedná se o import levné pracovní síly. 

Kde získat Ukrajince s platnými doklady

Pakliže plánujete zavést do své výroby pracovníky z Ukrajiny a nevíte přesně, na koho se obrátit, ideálním řešením jsou personální agentury, které se na nábor Ukrajinců specializují. Vyhnete se tak častému nešvaru ilegálního zaměstnávání cizinců. Specializované agentury mají mnohaleté zkušenosti v oboru a provedou Ukrajince celým procesem náboru cizinců včetně všech potřebných dokumentů. Vy tak budete mít jistotu, že váš zaměstnanec pobývá i pracuje na území České republiky legálně. To je zejména důležité, když navštíví váš podnik kontrola. 

Agentura nezajistí jen modrou kartu a vízum. Jednou z podmínek také je, aby měl uchazeč o zaměstnání čistý rejstřík trestů. Tím se eliminují potenciálně závadové osoby. Agentury nejčastěji nabízejí zaměstnance z Ukrajiny na dělnické profese:

 • zedníci,
 • svářeči,
 • stavební dělníci,
 • malíři,
 • zámečníci,
 • řidiči,
 • pekaři,
 • pracovníci v potravinářství, 
 • pracovníci v automobilovém průmyslu,
 • skladníci,
 • operátoři výroby.

Kromě dělnických profesí se začínají poptávat i specializované pozice, například:

 • IT specialisté,
 • inženýři, 
 • konstruktéři,
 • lékaři,
 • další zdravotnický personál.


Přenechte hledání zaměstnanců z Ukrajiny odborníkům a věnujte se jen jádru svého podnikání. Mezi nejlépe hodnocené personální agentury s touto specializací patří i Workintense, která na trhu působí od roku 1996 a může se pochlubit mnohaletými zkušenostmi a unikátním know-how. 

Kdo jsme

reditel-spolecnosti-workintense

Ing. Ivan Rozman

Ředitel Společnosti

„Jsme schopni systémově reagovat na potřeby zákazníka zajistit HR/pracovní sily velice rychle a pružně bez ohledu na to, kde a kdy požadavky vzniknou. Usilujeme o to, abychom poskytovali prvotřídní profesionální služby našim partnerům prostřednictvím vedoucích pracovníku odborně orientovaných projektových tymu a proškolených kmenových zaměstnanců“

Kontakty: rozman@workintense.eu

Vedoucí marketingového oddělení

Ing. Ivan Rozman

Project manager (Enterprise Architecture)

„Naše podnikatelská a inovativní síla spočívá ve výměně zkušeností napříč našimi různorodými projekty. Své know-how sdílíme, což nám umožňuje neustále zvyšovat naši produktivitu, inovovat a důkladně propracovávat personální a provozní procesy a činnosti.“

Kontakty: ivan.rozman@workintense.eu

Vedoucí marketingového oddělení

Bc. Vjačeslav Rozman

CMO / Business Operations Analyst

„Europa Workintense je jedničkou v zaměstnávání pracovníků z Ukrajiny. Řešíme vše od dokladů až po adaptaci na projektu. Za 26 let na trhu jsme si osvojili postupy, které nám umožňují řešit zakázky velmi komplexně a individuálně dle potřeb trhu střední Evropy, konkrétních oborů i firem. Zakládáme si na budování dlouholetých obchodních vztahů s našimi partnery.“

Kontakty: rozman.v@workintensegroup.eu

Vedoucí obchodního oddělení

Mgr. Lýdie Ignat'uková

Vedoucí obchodního oddělení

„Nabízíme firmám dle jejich potřeb spolehlivý, kvalifikovaný a motivovaný personál z východní Evropy (zejména Ukrajiny). Patříme ke špičce mezi agenturami práce na českém trhu.“

Kontakty: lida.ignatyuk@workintense.eu

HR manager

Mgr. Jan Kupec

Projektový manager / HR manager

„Pomůžeme vám najít ten správný personál pro vaše firemní projekty. Obraťte se na nás, a my vám zajistíme kvalifikované dělníky, jaké potřebujete pro plynulý provoz vaši společnosti.“

Kontakty: jan.kupec@workintense.eu

HR manager

Ivan Orsag

Projektový manager / HR manager pro Západní Evropu

„Přestože jsou naší specializací zejména zaměstnanci pro dělnické profese a řemesla, zajišťujeme kvalifikované pracovníky pro široké spektrum dalších oblastí na trhu práce.“

Kontakty: i.orsag@workintense.eu

Recruiter

Svitlana Volyk

Customer Acquisition Specialist pro Polsko

„Pomůžeme vám najít kvalifikovaný personál nejrychlejším způsobem a v nejkratším termínu. Vzájemná pomoc - záruka rozvoje a úspěchu.”

Kontakty: s.volyk@workintense.eu

Recruiter

Svitlana Shvets

Customer Acquisition Specialist pro anglicky a německy mluvící země

„Působíme na celém území České republiky, podle potřeb zákazníků zajišťujeme pracovníky i v rámci EU. Chceme propojit trh práce západní, střední a východní Evropy.”

Kontakty: s.shvets@workintense.eu

„Působíme nejenom na celém území České republiky a taky Polska, Maďarska, Slovenska a jiných členských států EU. Podle potřeb zákazníků zajišťujeme pracovníky i v rámci EU.“