V souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině poskytla řada evropských zemí těmto válečným uprchlíkům azyl na svém území, přičemž Česká republika zaujímá v v tomto postavení čelní pozici, neboť v přepočtu na obyvatele přijala nejvíc utečenců ze všech státu Evropské unie. Začlenit tyto cizince ovšem není úplně jednoduché, protože kromě bydlení řeší zejména pracovní uplatnění. Zde naráží především na dva základní problémy, které zaměstnávání Ukrajinců komplikují. Tím prvním je fakt, že tato východoevropská země není členem EU, a proto naše republika běžně neuznává formální vzdělání těchto občanů. Druhou komplikaci pak představuje jazyková bariéra. Přestože obě řeči patří do rodiny slovanských jazyků, existují mezi nimi rozdíly, a Ukrajinci se běžně ve své vlasti česky neučí. V praxi to pak vypadá tak, že v naší republice se sice nachází velké procento vysoce vzdělaných žen, jejichž kvalifikaci by čeští podnikatelé rádi využili, ale z administrativních a faktických důvodů zastávají tyto pracovnice nekvalifikované a špatně placené pozice. To si uvědomuje i naše vláda, která pro snazší zaměstnávání Ukrajinců připravila několik programů zaměřených na výuku českého jazyka. Mimo oficiálních institucí se zapojila do této snahy také řada dobrovolníků. Podnikatelé, kteří uvažují nad zaměstnáváním Ukrajinců, pak vítají skutečnost, že některé z těchto kurzů jsou i zdarma. Pro lepší orientaci, jaké existují v tomto směru možnosti, jsme připravili tento článek.
POVEZ II
Podpora odborného vzdělávání zaměstnanců II neboli POVEZ II je národní projekt, jenž je realizován Úřadem práce ČR, a zaměřuje se na posílení konkurenceschopnosti českých podnikatelů prostřednictvím zvyšování kvalifikace zaměstnanců. POVEZ II tak reaguje na nedostatečnou flexibilitu pracovní síly včetně nedostatečně ochoty jednotlivých zaměstnavatelů investovat do vzdělávání vlastních zaměstnanců. V rámci této iniciativy pak probíhají i jazykové kurzy češtiny pro cizince s cílem usnadnit zaměstnávání Ukrajinců, a to formou příspěvků i tehdy, kdy takový cizinec již pracuje. Hlavní výhoda těchto kurzů spočívá v tom, že mohou být hrazené z aktivní politiky zaměstnanosti nebo z Operačního programu zaměstnanost. Na druhou stranu pak představují hlavní limity dva následující body:
- Vzdělávání musí být zahájeno do 6 měsíců od schválení žádosti.
- Nevztahuje se na zaměstnavatele s provozovnami na území Prahy (avšak sídlo firmy na území našeho hlavního města být může).
Detailní informace pak lze přehledně nalézt na stránkách Úřadu práce ČR.
Další kurzy zaměřené na snazší zaměstnávání Ukrajinců
V rámci snazšího zaměstnávání Ukrajinců existuje řada dalších vzdělávacích aktivit, přičemž lze tyto snahy rozdělit následovně:
Jazykové školy
Jazykové školy představují tradiční formu výuky cizích řečí. Ačkoliv obvykle dosahují vysoké úspěšnosti, v kontextu jednoduššího zaměstnávání Ukrajinců naráží řada z nich na nedostatek lektorů. Přece jen tyto podnikatelské subjekty žijí z výuky zahraničních jazyků, v nejmasovějším měřítku pochopitelně z angličtiny, a čeština pro cizince představuje pouze okrajovou záležitost. Navíc až do příchodu ukrajinských uprchlíků si většina cizích státních příslušníků vystačila s angličtinou a nic je nemotivovalo učit se naši mateřštinu. S tím naštěstí pomáhají dobrovolníci, kteří se především v prvních měsících války “jazykovkám” houfně hlásili. Pro lepší začlenění uprchlíků pak nabízí řada těchto škol kurzy českého jazyka zdarma.
Neziskové organizace
Kromě jazykových škol nabízejí kurzy češtiny pro Ukrajince i neziskové organizace. U nich lze ocenit, že mají s migranty dlouholeté zkušenosti a umí tomu své jednání přizpůsobit. Jen na území našeho hlavního města jich existuje řada, přičemž se mezi ty nejznámější řadí například Integrační centrum Praha (ICP), Centrum pro integraci cizinců, Poradna pro integraci (Centrum Czech In), InBáze, META, o. p. s. a další.
Webové aplikace a internetové příručky
Třetí možnost pak představují různé webové portaly, jejichž výhoda spočívá v tom, že váleční uprchlíci nemusí fyzicky docházet do učeben, ale mohou studovat online z domova. Z této nabídky můžeme doporučit například Umíme česky, ičeština.cz nebo videokurzy od vzdělávacího portálu Seduo. Stejně jako v případě jazykových škol jsou zdarma, avšak na tomto místě je třeba dodat, že nejsou vhodné pro každého. Přece jen má naše rodná řeč mimořádně složitou gramatiku a zejména skloňování dělá většině cizinců problémy. Některým utečencům tak nemusí samostudium formou e-learningu zcela vyhovovat, nicméně je to další směr, jak zaměstnávání Ukrajinců zjednodušit.
Dobrý tip na závěr
Některé subjekty nabízejí v rámci svých služeb i kurzy češtiny zaměřené na konkrétní oblast, jako je například účetnictví, zdravotnictví apod. Jestliže tedy uvažujete nad zaměstnáváním Ukrajinců v těchto oborech, zkuste je kontaktovat. Je sice pravda, že tyto kurzy již obvykle nejsou zdarma, ale pakliže je oslovíte v souvislosti s válečným konfliktem, a na to navazujícím přílivem uprchlíků, existuje pravděpodobnost, že Vám vyjdou vstříc, neboť lepší integrace těchto cizinců je v zájmu celé České republiky.