Spolu se zdvojnásobením kvóty režimu Ukrajina, kterého se domáhali nejen zaměstnavatelé, schválili čeští ministři další avšak velmi kontroverzní opatření. 1,2 krát vyšší zaručenou mzdu pro Ukrajinské pracovníky.
Abychom mohli pokračovat, připomeneme si, co to vlastně zaručená mzda je. Profese v ČR jsou rozděleny do osmi kategorií, přičemž každá profesní kategorie má pomimo obecné minimální mzdy, tak jak ji známe, ještě svou vlastní minimální mzdu.
Danou minimální mzdu je zaměstnavatel povinen zástupcům konkrétních profesních skupin zaplatit a říká se jí zaručená.
Jak na opatření vlády reagovala veřejnost?
Pozitivně se k opatření postavila například největší odborová centrála v ČR Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS).
Mezi kritiky dané “inovace” se zařadila Hospodářská Komora ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů (KZPS), Asociace samostatných odborů (ASO) a pochopitelně i samotní zaměstnavatele.
“Znevýhodníme malé a střední podniky, na kterých stojí celá ekonomika” oponuje Hospodářská Komora. Dalším argumentem nejvýznamnějšího reprezentanta podnikatelské sféry v zemi je zákon
Hospodářská Komora argumentuje svůj postoj postavením malých podniků.Teprve v první polovině letošního roku jim byl umožněn přístup do Režimu Ukrajina tím, že byl vstupní požadavek na počet zaměstnanců snížen na pouhých šest.
Dle HK ČR může mít zvýšení zaručené mzdy pro Ukrajince velmi negativní dopad na menší společnosti, jelikož si zkrátka nebudou moci Ukrajince dovolit.
Co se týče středních a velkých podniků, ti se dle Hospodářské komory s ustanovením vyrovnají bez výrazných problémů. Svým zaměstnancům již totiž vyplácejí vyšší mzdy, než jsou zaručené.
Druhý avšak neméně silný argument v rukou HK představuje zákon. Dle představitele podnikatelů ČR je dané opatření v rozporu se zákonem. Připisuje mu porušení diskriminačního pravidla českých občanů vůči cizincům.
“Jde o diskriminaci českých zaměstnanců ve prospěch Ukrajinců a porušení zákona,” přidávají se k Hospodářské Komoře ASO, AMSP a KZSP
Vyšší mzdy pro Ukrajince znamenají dle Asociace samostatných odborů, druhé největší odborové centrály v ČR, porušení Evropské sociální charty. Stejně jako HK vidí v novém opatření diskriminaci domácích zaměstnanců také Asociace malých a středních podniků.
KZPS se odkazuje na zákoník práce, kde je stanoveno, že za práci stejné hodnoty náleží stejná mzda.
“Konkurenční výhoda Ukrajinců zmizí. Snažíme se pomoci českým zaměstnancům,” tvrdí příznivci nového usnesení
Ukrajinci rádi akceptují horší mzdové podmínky, protože i přes nižší mzdy z pohledu českého trhu si zde vydělají i 3 krát více než za stejnou práci doma. Tento jev znevýhodňuje lokální zaměstnance a naopak velmi nahrává domácím zaměstnavatelům. Proč by přece platili českému zaměstnanci více, když si mohou najít Ukrajince, který akceptuje o 15 - 30 % méně.
Podobným přístupem si představitelé nejpočetnější národnostní skupiny v Česku vytvořili jakousi konkurenční výhodu před ostatními účastníky trhu práce a pojistili si svá pracovní místa.
Dle vlády by mělo schválené opatření z jedné strany přimět zaměstnavatele přestat využívat Ukrajince jako velmi levnou pracovní sílu a začít je za tvrdou práci také náležitě odměňovat a z druhé strany zbavit Ukrajinské pracovníky cenové výhody, která velmi neprospívá našim zaměstnancům.
ČMKOS, stejně jako představitelé zákonodárné moci, vidí ve zvýšení zaručené mzdy jakési opatření proti zneužívání Ukrajinské pracovní síly. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů poukázal na tzv. nabídky práce mířené na cizince. Tedy na nabídky práce s velmi nízkou mzdou, o které pochopitelně čeští pracovníci nemají zájem. Tato místa budou následně nabídnuta cizincům, kteří je rádi vezmou.
„Potřebují-li české firmy pracovníky z ciziny, neměli by jim nabízet nižší mzdy než lokálním zaměstnancům,“ vyjádřila se zkrátka ČMKOS.
“Ukrajinci nebudou dostávat více,” slibuje ministryně Maláčová
Hlavní představitelka MPSV se pokusila o uklidnění “opozice”. Poukázala na to, že cílem vlády není aby zahraniční pracovníci vydělávali lépe. Nechce však ani aby konkurovali českým zaměstnancům levnou prací.
Dle ministryně práce je důležité si uvědomit, že mzdy u nás se zvedly a Češi již za více než 1,2 násobek pracují. Z čehož vyplývá, že na tom budou naši občané i nadále mzdově lépe než Ukrajinci.
Následovalo také drobné varování. Ministryně upozornila, že budou-li mzdy pro zahraniční pracovníky i nadále příliš nízké, zvolí si cizinci práci v zemích s vyšším výdělkem.
Varování o odchodu Ukrajinců z českého trhu práce v číslech
Přibližně v polovině roku 2019 byl naměřen nejnižší počet uchazečů o práci evidovaných na úřadu práce za posledních 22 let. Jednalo se o necelých 201 000 kandidátů. Volných míst které zaměstnavatele prostřednictvím ÚP nabízí je až o 130 000 více.
Dále dle dat ČSÚ Ukrajinci pobírají v průměru 25 500 Kč. Tedy částku až o několik tisíc menší, než je obecná průměrná mzda.
Na základě uvedených čísel můžeme předpokládat, že hromadný odchod Ukrajinců, kterých je zde dle ministerstva vnitra až 135 000, by velmi otřásl českou ekonomiku a nárůst konkurence od našeho souseda jen přilévá máslo do ohně.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček
Také ministr zahraničních věcí České republiky se vyjádřil k velice aktuálnímu tématu a uvedl velmi silné argumenty. “Cílem je zlepšení českých pracujících,” řekl. Poukázal na to, že jsou čeští zaměstnanci ve vyjednávání se zaměstnavateli oslabováni tím, že firma může téměř vždy najít levnější řešení.
Také měl co říci na odvolávání “opozice” na zákonnost opatření. Podotknul, že v současnosti podobný postup již existuje. A to při náboru vysoce kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí. Chce-li zaměstnavatel získat pracovníka přes režim zaměstnávání cizinců vysoké kvalifikace, musí mu nabídnout měsíční či roční mzdu ve výši 1,5 násobku průměrné mzdy vyhlášené MPSV.
Je to zoufalý pokus konkurovat Německu, které si cení zuby na pracovitý Ukrajinský personál nebo přece jen snaha o zlepšení situace domácích pracovníků na trhu práce?
Názor si již můžete udělat sami.