Přejít k hlavnímu obsahu

Ukrajinci budou za stejnou práci dostávat 1,2 krát vyšší mzdy než Češi. Diskriminace vlastních občanů nebo chytrý krok od vlády?

Read time: 6 minut
Konkurenční výhoda Ukrajinců

Spolu se zdvojnásobením kvóty režimu Ukrajina, kterého se domáhali nejen zaměstnavatelé, schválili čeští ministři další avšak velmi kontroverzní opatření. 1,2 krát vyšší zaručenou mzdu pro Ukrajinské pracovníky.
Abychom mohli pokračovat, připomeneme si, co to vlastně zaručená mzda je. Profese v ČR jsou rozděleny do osmi kategorií, přičemž každá profesní kategorie má pomimo obecné minimální mzdy, tak jak ji známe, ještě svou vlastní minimální mzdu.
Danou minimální mzdu je zaměstnavatel povinen zástupcům konkrétních profesních skupin zaplatit a říká se jí zaručená.
Jak na opatření vlády reagovala veřejnost? 
Pozitivně se k opatření postavila například největší odborová centrála v ČR Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS).
Mezi kritiky dané “inovace” se zařadila Hospodářská Komora ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů (KZPS), Asociace samostatných odborů (ASO) a pochopitelně i samotní zaměstnavatele.


“Znevýhodníme malé a střední podniky, na kterých stojí celá ekonomika” oponuje Hospodářská Komora. Dalším argumentem nejvýznamnějšího reprezentanta podnikatelské sféry v zemi je zákon

Hospodářská Komora argumentuje svůj postoj postavením malých podniků.Teprve v první polovině letošního roku jim byl umožněn přístup do Režimu Ukrajina tím, že byl vstupní požadavek na počet zaměstnanců snížen na pouhých šest.
Dle HK ČR může mít zvýšení zaručené mzdy pro Ukrajince velmi negativní dopad na menší společnosti, jelikož si zkrátka nebudou moci Ukrajince dovolit. 
Co se týče středních a velkých podniků, ti se dle Hospodářské komory s ustanovením vyrovnají bez výrazných problémů. Svým zaměstnancům již totiž vyplácejí vyšší mzdy, než jsou zaručené.
Druhý avšak neméně silný argument v rukou HK představuje zákon. Dle představitele podnikatelů ČR je dané opatření v rozporu se zákonem. Připisuje mu porušení diskriminačního pravidla českých občanů vůči cizincům.

 

“Jde o diskriminaci českých zaměstnanců ve prospěch Ukrajinců a porušení zákona,” přidávají se k Hospodářské Komoře ASO, AMSP a KZSP

Vyšší mzdy pro Ukrajince znamenají dle Asociace samostatných odborů, druhé největší odborové centrály v ČR, porušení Evropské sociální charty. Stejně jako HK vidí v novém opatření diskriminaci domácích zaměstnanců také Asociace malých a středních podniků. 
KZPS se odkazuje na zákoník práce, kde je stanoveno, že za práci stejné hodnoty náleží stejná mzda.


“Konkurenční výhoda Ukrajinců zmizí. Snažíme se pomoci českým zaměstnancům,”  tvrdí příznivci nového usnesení 

Ukrajinci rádi akceptují horší mzdové podmínky, protože i přes nižší mzdy z pohledu českého trhu si zde vydělají i 3 krát více než za stejnou práci doma. Tento jev znevýhodňuje lokální zaměstnance a naopak velmi nahrává domácím zaměstnavatelům. Proč by přece platili českému zaměstnanci více, když si mohou najít Ukrajince, který akceptuje o 15 - 30 % méně.

Podobným přístupem si představitelé nejpočetnější národnostní skupiny v Česku vytvořili jakousi konkurenční výhodu před ostatními účastníky trhu práce a pojistili si svá pracovní místa.

Dle vlády by mělo schválené opatření z jedné strany přimět zaměstnavatele přestat využívat Ukrajince jako velmi levnou pracovní sílu a začít je za tvrdou práci také náležitě odměňovat a z druhé strany zbavit Ukrajinské pracovníky cenové výhody, která velmi neprospívá našim zaměstnancům.

ČMKOS, stejně jako představitelé zákonodárné moci, vidí ve zvýšení zaručené mzdy jakési opatření proti zneužívání Ukrajinské pracovní síly. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů poukázal na tzv. nabídky práce mířené na cizince. Tedy na nabídky práce s velmi nízkou mzdou, o které pochopitelně čeští pracovníci nemají zájem. Tato místa budou následně nabídnuta cizincům, kteří je rádi vezmou.
„Potřebují-li české firmy pracovníky z ciziny, neměli by jim nabízet nižší mzdy než lokálním zaměstnancům,“ vyjádřila se zkrátka ČMKOS.

 

“Ukrajinci nebudou dostávat více,” slibuje ministryně Maláčová 

Hlavní představitelka MPSV se pokusila o uklidnění “opozice”. Poukázala na to, že cílem vlády není aby zahraniční pracovníci vydělávali lépe. Nechce však ani aby konkurovali českým zaměstnancům levnou prací.
Dle ministryně práce je důležité si uvědomit, že mzdy u nás se zvedly a Češi již za více než 1,2 násobek pracují. Z čehož vyplývá, že na tom budou naši občané i nadále mzdově lépe než Ukrajinci.
Následovalo také drobné varování. Ministryně upozornila, že budou-li mzdy pro zahraniční pracovníky i nadále příliš nízké, zvolí si cizinci práci v zemích s vyšším výdělkem. 

 

Varování o odchodu Ukrajinců z českého trhu práce v číslech

Přibližně v polovině roku 2019 byl naměřen nejnižší počet uchazečů o práci evidovaných na úřadu práce za posledních 22 let. Jednalo se o necelých 201 000 kandidátů. Volných míst které zaměstnavatele prostřednictvím ÚP nabízí je až o 130 000 více
Dále dle dat ČSÚ Ukrajinci pobírají v průměru 25 500 Kč. Tedy částku až o několik tisíc menší, než je obecná průměrná mzda. 

Na základě uvedených čísel můžeme předpokládat, že hromadný odchod Ukrajinců, kterých je zde dle ministerstva vnitra až 135 000, by velmi otřásl českou ekonomiku a nárůst konkurence od našeho souseda jen přilévá máslo do ohně.

 

Ministr zahraničí Tomáš Petříček 

Také ministr zahraničních věcí České republiky se vyjádřil k velice aktuálnímu tématu a uvedl velmi silné argumenty. “Cílem je zlepšení českých pracujících,” řekl. Poukázal na to, že jsou čeští zaměstnanci ve vyjednávání se zaměstnavateli oslabováni tím, že firma může téměř vždy najít levnější řešení.
Také měl co říci na odvolávání “opozice” na zákonnost opatření. Podotknul, že v současnosti  podobný postup již existuje. A to při náboru vysoce kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí. Chce-li zaměstnavatel získat pracovníka přes režim zaměstnávání cizinců vysoké kvalifikace, musí mu nabídnout měsíční či roční mzdu ve výši 1,5 násobku průměrné mzdy vyhlášené MPSV.

Je to zoufalý pokus konkurovat Německu, které si cení zuby na pracovitý Ukrajinský personál nebo přece jen snaha o zlepšení situace domácích pracovníků na trhu práce?

Názor si již můžete udělat sami.

Kdo jsme

reditel-spolecnosti-workintense

Ing. Ivan Rozman

Ředitel Společnosti

„Jsme schopni systémově reagovat na potřeby zákazníka zajistit HR/pracovní sily velice rychle a pružně bez ohledu na to, kde a kdy požadavky vzniknou. Usilujeme o to, abychom poskytovali prvotřídní profesionální služby našim partnerům prostřednictvím vedoucích pracovníku odborně orientovaných projektových tymu a proškolených kmenových zaměstnanců“

Kontakty: rozman@workintense.eu

Vedoucí marketingového oddělení

Ing. Ivan Rozman

Project manager (Enterprise Architecture)

„Naše podnikatelská a inovativní síla spočívá ve výměně zkušeností napříč našimi různorodými projekty. Své know-how sdílíme, což nám umožňuje neustále zvyšovat naši produktivitu, inovovat a důkladně propracovávat personální a provozní procesy a činnosti.“

Kontakty: ivan.rozman@workintense.eu

Vedoucí marketingového oddělení

Bc. Vjačeslav Rozman

CMO / Business Operations Analyst

„Europa Workintense je jedničkou v zaměstnávání pracovníků z Ukrajiny. Řešíme vše od dokladů až po adaptaci na projektu. Za 26 let na trhu jsme si osvojili postupy, které nám umožňují řešit zakázky velmi komplexně a individuálně dle potřeb trhu střední Evropy, konkrétních oborů i firem. Zakládáme si na budování dlouholetých obchodních vztahů s našimi partnery.“

Kontakty: rozman.v@workintensegroup.eu

Vedoucí obchodního oddělení

Mgr. Lýdie Ignat'uková

Vedoucí obchodního oddělení

„Nabízíme firmám dle jejich potřeb spolehlivý, kvalifikovaný a motivovaný personál z východní Evropy (zejména Ukrajiny). Patříme ke špičce mezi agenturami práce na českém trhu.“

Kontakty: lida.ignatyuk@workintense.eu

HR manager

Mgr. Jan Kupec

Projektový manager / HR manager

„Pomůžeme vám najít ten správný personál pro vaše firemní projekty. Obraťte se na nás, a my vám zajistíme kvalifikované dělníky, jaké potřebujete pro plynulý provoz vaši společnosti.“

Kontakty: jan.kupec@workintense.eu

HR manager

Ivan Orsag

Projektový manager / HR manager pro Západní Evropu

„Přestože jsou naší specializací zejména zaměstnanci pro dělnické profese a řemesla, zajišťujeme kvalifikované pracovníky pro široké spektrum dalších oblastí na trhu práce.“

Kontakty: i.orsag@workintense.eu

Recruiter

Svitlana Volyk

Customer Acquisition Specialist pro Polsko

„Pomůžeme vám najít kvalifikovaný personál nejrychlejším způsobem a v nejkratším termínu. Vzájemná pomoc - záruka rozvoje a úspěchu.”

Kontakty: s.volyk@workintense.eu

Recruiter

Svitlana Shvets

Customer Acquisition Specialist pro anglicky a německy mluvící země

„Působíme na celém území České republiky, podle potřeb zákazníků zajišťujeme pracovníky i v rámci EU. Chceme propojit trh práce západní, střední a východní Evropy.”

Kontakty: s.shvets@workintense.eu

„Působíme nejenom na celém území České republiky a taky Polska, Maďarska, Slovenska a jiných členských států EU. Podle potřeb zákazníků zajišťujeme pracovníky i v rámci EU.“