Přejít k hlavnímu obsahu

Za jakých podmínek lze ukončit uplynutím sjednané doby?

Read time: 4 minuty
Za jakých podmínek lze ukončit  uplynutím sjednané doby?

Ukončení dočasného přidělení zaměstnance: Kdy a jak k němu může dojít?

V posledních letech se český trh práce potýkal s rekordně nízkou nezaměstnaností. Mezi tuzemskými podnikateli se tak těšila narůstající oblibě spolupráce s personálními agenturami. Především jejich služba dočasné přidělení zaměstnance.

Z tohoto spojení těžily jak agentury, tak i jejich klienti (tzv. uživatelé). Přesto i v tomto vztahu dochází k ukončení spolupráce před uplynutím sjednané doby. Příčiny bývají různé. Lze je ale rozdělit na předčasné ukončení ze strany pracovníka a na ukončení ze strany zaměstnavatele. Personální agentura i uživatel mají v konkrétních případech k vypovězení dohody o dočasném přidělení zaměstnance zákonné důvody. A právě na ty se v dnešním článku zaměříme.

Ukončení dočasného přidělení ze strany zaměstnance

Pracovník může k tomuto kroku přistoupit, pakliže uživatel porušuje zákonem stanovené požadavky agenturního zaměstnávání. Nejčastěji se jedná o nedodržení podmínek výkonu práce srovnatelného pracovníka, neboť agenturnímu zaměstnanci náleží stejné pracovní i mzdové podmínky jako kmenovému personálu.

O předčasném ukončení ovšem musí písemně informovat agenturu práce i uživatele. Dočasné přidělení zaměstnance tím končí 14. den po doručení tohoto prohlášení.

Ukončení dočasného přidělení ze strany uživatele

Vypovědět tuto smlouvu před uplynutím sjednané doby má právo pochopitelně i uživatel. A je v tomto ohledu značně flexibilnější. Stejně ale doporučujeme zanést do dohody o dočasném přidělení zaměstnance zcela konkrétní situace. Ty nejčastější uvádíme níže.

Dlouhodobá nepřítomnost zaměstnance

Tato příčina jde tak trochu proti smyslu uzavření spolupráce s personální agenturou. Přesto mohou nastat překážky v práci na straně zaměstnavatele. Upravují je § 191 a následující zákona č. 262/2006 Sb. Pro tyto účely je rozhodná doba nepřítomnosti, jež přesahuje 10 pracovních dnů.

Porušení povinností ze strany zaměstnance

Po formální stránce figuruje agenturní pracovník jako zaměstnanec personální agentury. Úkoly a kontrolu nad ním však provádí uživatel. Tento bod se tedy vztahuje k výkonu činnosti u uživatele.

Důvody pro ukončení dočasného přidělení zaměstnance před uplynutím sjednané doby mohou být dvojího druhu. Prvním je zvlášť hrubé porušení povinností – například požívání alkoholu na pracovišti nebo fyzické napadání ostatních lidí. Druhým typem je závažné či soustavné méně závažné porušení povinností – jako je krádež, neustálé pozdní příchody o pár minut, opakované kouření na pracovišti apod.

Spáchání trestného činu zaměstnancem

Trestné činy přímo definuje česká legislativa. Vyšetřováním jsou pověřeny orgány činné v trestním řízení. O osudu obviněného pak rozhoduje soud. Protiprávní jednání na této úrovni už opravňuje uživatele, aby s pronajatým pracovníkem okamžitě ukončil spolupráci – pokud se tedy dopustil inkriminovaného skutku v době dočasného přidělení, a to buď při výkonu práce, nebo v přímé souvislosti s ním.

V praxi jsou ale tyto případy spíš ojedinělé. Je v zájmu samotných agentur vybírat si spolehlivé a bezproblémové zaměstnance.

Odpadnutí potřeby dočasného přidělení zaměstnance

Stejně jako v případě dlouhodobé nepřítomnosti pracovníka se jedná o překážku na straně zaměstnavatele. Jen s drobným rozdílem – u uživatele nastanou trvalé, předčasné a nepředvídatelné okolnosti, na jejichž základě již nepotřebuje pomoc agenturních zaměstnanců.

Pro typický příklad nemusíme chodit daleko. Klient si pronajme pracovníky na domluvenou zakázku, z níž ale na poslední chvíli sejde.