Minimální mzda
Za vykonanou práci přísluší zaměstnanci mzda nebo odměna z dohody – dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti.
Od 1. 1. 2016 je minimální hrubá mzda (pro týdenní pracovní dobu 40 hodin) 9 900 Kč za měsíc, nebo 58,70 Kč za hodinu. U zaměstnanců, kteří pracují na směny, je minimální mzda za hodinu 60,60 Kč (dvě směny) a 62,60 Kč za hodinu (nepřetržitý nebo třísměnný provoz).
Poznámka: Týdenní pracovní doba zaměstnanců pracujících ve dvou směnách je snížena – pro nepřetržitý provoz nebo 3 směny je to 37,5 hodin týdně, pro 2 směny je týdenní pracovní doba 38,75 hodin týdně. Další práce, kterou bude zaměstnanec dělat nad tyto hodiny na příkaz nebo s vědomím nadřízeného, je prací přesčas!
Tyto částky platí, pracujete-li na pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Nezáleží na tom, jestli máte pracovní poměr na dobu určitou nebo neurčitou.
Příklad: Když máte „dvě práce“, a to dokonce i u stejného zaměstnavatele (skladník na 8 hodin denně a ještě k tomu doplňovač zboží na 4 hodiny denně), musíte mít minimálně 9 900 Kč jako skladník a 4950 Kč jako doplňovač zboží.
Zaručená mzda
Minimální mzda je však určena jenom pro některé nekvalifikované a pomocné práce, ne pro všechny pracovní pozice. Vedle minimální mzdy existuje také takzvaná zaručená mzda. Podle vyhlášky jsou konkrétní práce rozděleny podle odpovědnosti a namáhavosti do 8 skupin a pro každou z nich je stanovena nejnižší úroveň zaručené mzdy (například v kuchyni může mít pomocná síla minimální mzdu, kuchař ale musí mít podle této vyhlášky mzdu vyšší).
Mzdový výměr
Není-li mzda sjednána v pracovní smlouvě, může být také stanovena zvlášť, v tzv. mzdovém výměru, a určena vnitřním předpisem organizace. Ten je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci nejpozději v den nástupu do práce. Právo na mzdu alespoň ve výši minimální mzdy (případně nejnižší úrovně zaručené mzdy) ale vzniká samotným výkonem práce, i kdyby zaměstnavatel mzdový výměr nevydal!
Výše mzdy nesmí být diskriminační v porovnání se mzdou ostatních zaměstnanců téhož zaměstnavatele na srovnatelné práci. Nelze odlišovat podle pohlaví, věku, státní příslušnosti nebo podle toho, zda jde o kmenového nebo agenturního zaměstnance, ani podle toho, jestli je uzavřena pracovní smlouva, DPP nebo DPČ. I když je pracovní smlouva, DPP nebo DPČ uzavřena – v rozporu se zákoníkem práce – pouze ústně, vzniká nárok alespoň na minimální (zaručenou) mzdu. Pokud by se prokázalo, že zaměstnavatel odměňuje zaměstnance rozdílně na základě diskriminačního důvodu (státní občanství), jedná se o delikt z hlediska rovného zacházení.
Mzda sjednaná v pracovní smlouvě
Je-li ujednání o mzdě součástí pracovní smlouvy, nemůže ho zaměstnavatel měnit bez souhlasu zaměstnance. Naproti tomu mzdový výměr zaměstnavatel může jednostranně měnit, tedy snížit nebo zvýšit mzdu, a to i bez souhlasu nebo přes nesouhlas zaměstnance. Mzda může mít takzvaně nárokovou a nenárokovou část. Nároková složka je samotná mzda, která je uvedena v pracovní smlouvě (DPP, DPČ), nebo ve mzdovém výměru. Nemáte nárok na odměny, prémie, osobní ohodnocení – je na zaměstnavateli, zda vám tyto „pohyblivé složky“ mzdy daný měsíc vyplatí, nebo ne.
Nejčastěji se setkáváme s tím, že mzda je stanovena nejasně, například příliš obecně, nebo v pracovní smlouvě zcela chybí a zaměstnanec nedostal ani mzdový výměr. Může chybět vnitřní předpis organizace, který by upravoval mzdové otázky, a zaměstnanec neví ani o žádné evidenci docházky, ke které by měly obě strany přístup. Pak je obtížné určit, kolik hodin zaměstnanec odpracoval a jaká je jeho hodinová mzda.
Zákonné příplatky, přesčas
Jako zaměstnanec máte nárok na příplatky ke mzdě za hodiny odpracované přesčas ve všední dny (o 25 %), za práci ve svátek (o 100 %), za práci v noci nebo o víkendu (o 10 %) a za práci ve škodlivém prostředí. Mzda, kterou máte sjednanou v pracovní smlouvě či ve mzdovém výměru, je za 40 hodin týdně (nebo méně ve směnách). Vše, co odpracujete nad tyto hodiny, vám zaměstnavatel musí zaplatit. Práci přesčas vám může zaměstnavatel nařídit maximálně v rozsahu 150 hodin v kalendářním roce a zároveň ne více než 8 hodin týdně.
Cokoliv nad tento rozsah (nad 150 hodin za rok a 8 hodin týdně) je možné pouze po dohodě s vámi. V obou případech ale za odpracovanou hodinu náleží hodinová mzda + minimálně 25% příplatek.
Máte-li v pracovní smlouvě napsáno, že vám zaměstnavatel nebude proplácet přesčasy („mzda je sjednána s přihlédnutím k případné práci přesčas 150 hodin ročně“) a přitom pobíráte minimální mzdu, jde o nezákonné ustanovení – nemůžete pobírat pouze základní nebo minimální mzdu bez příplatku za přesčasové hodiny.
Příklad: Kolik v takovém případě tedy máte dostat? Pokud máte v pracovní smlouvě mzdu dohodnutou s přihlédnutím k případné práci přesčas v rozsahu max. 150 hodin ročně a zaměstnavatel vám práci v tomto rozsahu zadává, znamená to, že vaše minimální mzda (za 40 hodin týdně) musí být každý měsíc navýšena o 733,75 Kč. Vaše měsíční hrubá mzda bude tedy 10 633,75 Kč (= minimální mzda + navýšení mzdy za sjednanou práci přesčas).
Výpočet: 150 (celkový rozsah práce přesčas) : 12 (měsíců v roce) = max. 12,5 přesčasových hodin za 1 měsíc. 12,5 přesčasových hodin x 58,70 Kč (minimální hodinová sazba) = 733,75 Kč/měs. 733,75 + 9900 Kč (minimální měsíční mzda) = 10 633,75 Kč měsíčně.
Text: Michaela Límová. “Mýtus o zaměstnání v České republice“