V našich textech se často věnujeme problematice pracovního trhu a přinášíme pravidelné tipy, jak získat zaměstnance v období rekordně nízké nezaměstnanosti. Přes všechny tyto rady se vám však může stát, že neseženete požadovanou pracovní sílu nebo ji neseženete v potřebném množství. A právě v této chvíli je čas obrátit se na odborníky. Personální agentury (PA) v rámci svých služeb nabízejí dočasné přidělení zaměstnanců formou temporary helpu, který oceníte především v období nárůstu zakázek, výrobních špiček, v době tradiční vlny chřipek (typicky na jaře a na podzim) či na sezónní práce. S využitím této služby napadá řadu podnikatelů otázka, na jaký druh práce se nejlépe temporary help hodí. Zjednodušeně se dá říci, že na jakýkoliv, protože agentury práce disponují profesionály s velmi rozličnou kvalifikací, případně mohou tyto pracovníky v adekvátní lhůtě sehnat. Přesto existují tradiční obory, v nichž se dočasná výpomoc využívá v tuzemsku nejčastěji, a tato odvětví si blíže představíme v dnešním článku.
Nejobsazovanější obory v rámci temporary helpu
Výroba
Výroba a především automobilový průmysl patří k tradičním tahounům české ekonomiky. S tím přichází zvýšená poptávka po montážních dělnících, pracovnících na linkách, technicích pro kontrolu kvality, zámečnících zaměřených na automotive, svářečích, lakýrnících, operátorech CNC strojů apod. Jsou to právě pracovníci ve výrobě, kteří tvoří nejčastější skupinu dočasně přidělených zaměstnanců.
Logistika
Vzhledem ke své poloze se na území České republiky nachází řada skladů a logistických areálů, v nichž permanentně schází dostatek personálu. Personální agentury pak dodávají v rámci temporary helpu nejčastěji skladníky/pickery, baliče zboží nebo řidiče vysokozdvižných vozíků, přičemž některé agentury provozují vlastní kurzy řidiče VZV a pomáhají tak pokrýt nedostatek těchto profesionálů na pracovním trhu.
Doprava
Zoufalý nedostatek řidičů je další problém, jenž lze vyřešit dočasným přidělením zaměstnanců. Za špatnou situací stojí zvýšený objem e-shopů v posledních letech a s ním spojený nárůst přepravních společností. Hlavní slabinou tohoto segmentu je vysoká cena kurzů nutných pro získání řidičského oprávnění, která může dosahovat v případě řidičského průkazu skupiny C na nákladní auto s přívěsem včetně profesního školení až 55 000 korun. Další kámen úrazu spočívá v tom, že v dnešní době již neexistuje povinná základní vojenská služba, během níž si mladí muži udělali řidičák na nákladní vůz hrazený armádou, a toto oprávnění si přenesli do civilního života.
Zákaznický servis
Zákaznický servis tvoří důležitou součást většiny obchodníků. Pracovníci na těchto pozicích vyřizují dotazy a požadavky zákazníků prostřednictvím telefonu, e-mailu nebo chatu. Tradiční využití temporary helpu nastává před Vánoci, které představují pro obchodníky highlight celého roku. Ačkoliv nastupujícím trendem v této oblasti je využívání chatbotů, živí lidé zatím stále představují gró při kontaktu s klienty.
Administrativa
V rámci administrativních pozic panuje největší zájem o recepční se znalostí jazyků, různé asistentky nebo účetní. V této souvislosti je dobré zmínit, že některé personální agentury kromě klasického temporary helpu nabízejí i outsourcing celého oboru včetně outsourcingu účetnictví.
Stavebnictví
Stavební společnosti mohou najímat dočasnou pracovní sílu pro různé stavební projekty, včetně zedníků, elektrikářů, truhlářů a dalších stavebních profesí. Tento sektor byl silně závislý na zahraničních dělnících, především na ukrajinských pracovnících. Je to právě stavebnictví, které nejvíce zasáhla ruská invaze na Ukrajinu, neboť se řada mužů z této východoevropské země vrátila zpět domů bránit svoji vlast. Pro firmy podnikající v tomto oboru pak představuje temporary help často jedinou možnost, jak získat dělníky na stavební práce, protože i přes tyto překážky dokáží personální agentury nalézt vhodné pracovníky, především pak ty PA, jež se na zaměstnávání Ukrajinců přímo specializují.
Informační technologie
IT je důkazem, že pomocí temporary helpu se nedají pronajmout jen pracovníci na manuální pozice, ale lze jeho prostřednictvím získat i vysoce kvalifikované odborníky. Recruitment těchto expertů je obtížný z mnoha důvodů, protože kromě jejich nedostatku na pracovním trhu se jedná o velmi sofistikovanou skupinu zaměstnanců, jež vyžaduje zvláštní přístup. Spolupráce s personální agenturou nabízí výhodu v tom, že její zaměstnanci umí s těmito lidmi jednat a v adekvátní lhůtě je dodat klientovi. Mezi nejžádanější pozice, které agentury formou temporary helpu obsazují, patří vývojáři (v praxi se běžně používá anglický termín “developer”), analytici, IT architekti a produktoví manažeři.