Ať už hledáte jakoukoliv práci, s největší pravděpodobností se v náborových inzerátech setkáte s požadavky, které jsou ceněné u každé společnosti. Typicky se jedná o rychlou adaptaci, flexibilitu, vysoké pracovní tempo a také stresuodolnost. Právě odolnost proti stresu vyžaduje naprostá většina firem, neboť konkurenční prostředí klade na podnikatele stále vyšší nároky, které se promítají i do pracovní náplně běžných zaměstnanců. Stres v práci se tak stal neodmyslitelnou součástí mnoha pozic, od kuchařů až po vrcholové manažery a pravděpodobně dnes nenalezneme zaměstnání, kde by žádný stres nebyl. Naštěstí se dá se stresem účinně bojovat, jak si ukážeme níže.
Dva druhy stresu
Odborníci se shodují na tom, že ne každý stres nám působí komplikace. Naopak zdravá dávka stresu nás dokáže vybičovat k lepším výkonům. Vzpomeňte si na svá školní léta, kdy jste stáli před vyučujícím a recitovali naučenou látku. Stres Vám nedovolil zapomenout ani jedno slovíčko a Vy jste prošli zkouškou na výbornou. Podobné je to s deadliny, které Vás nutí vše si perfektně připravit dopředu a nezapomenout na žádnou důležitou věc.
O nežádoucím stresu v práci hovoříme ve chvíli, kdy se nedokážeme plně koncentrovat na plnění pracovních povinností a stres nám zasahuje do všech oblastí života. Toto psychické zatížení nám již k vyšším pracovním výkonům nepomáhá, naopak je snižuje. K průvodním jevům nezvládnutého stresu se řadí podrážděnost, výbuchy vzteku, neschopnost soustředit se nebo neschopnost dívat se na problémy s nadhledem. V tomto případě již hovoříme o nezdravém stresu v práci, kterým si mimo jiné zaděláváme na mnoho fyzických chorob a onemocnění.
Nejčastější stresory v práci
Pod hlavičkou ESENER II se konal již podruhé velký průzkum Evropské agentury pro bezpečnost práce v zemích Evropské unie a některých přidružených států. Průzkumu se zúčastnilo přes 50 000 subjektů, od malých firem až po mezinárodní koncerny a výsledky byly více než zajímavé. Za nejčastější příčiny stresu v práci považují zaměstnanci:
- Příliš nízké finanční ohodnocení. Zejména mladí absolventi bez praxe nastupují za nižší finanční ohodnocení, protože předpokládají, že až se stanou pro firmu rentabilní, zaměstnavatel jim výdělek dorovná.
- Nadměrná pracovní zátěž. S tím se setkáváme u českých firem velmi často. Část zaměstnanců raději odejde a jejich pracovní úkoly si rozdělí zbytek týmu. Tito pracovníci jsou pak nadměrně zatěžovaní a musí sloužit více přesčasů.
- Časově náročná práce. Ne každá práce dovoluje vypnout v pět hodin večer počítač a mít po zbytek dne volno. Například lékaři a veškerý zdravotní personál musí sloužit denní i noční služby a nemohou odmítnout pacienta s tím, že jim pracovní doba již skončila.
- Nejistota zaměstnání. Samozřejmě zaměstnání nemá jisté nikdo, ale přesto můžeme vysledovat segmenty, které jsou na propouštění zaměstnanců náchylnější. Týká se to například úředníků nebo prodavačů bez úzké specializace. Tito pracovníci zažívají stres v práci nejčastěji.
- Příliš vysoké požadavky na pracovní výkon. Tzv. KPI (Key performance indicator) pomáhá firmám změřit úspěšnost svých aktivit. V mnoha organizacích jsou nastavené výkonnostní limity i pro běžné pracovníky. Na splnění výkonnostních limitů jsou navázané různé bonusy a prémie, avšak v praxi na ně téměř nikdo nedosáhne.
- Šikana na pracovišti a obtěžování. Bohužel i tento bod se objevil v průzkumu. Zde musíme zdůraznit, že jakákoliv šikana (ať už mezi kolegy nebo mezi podřízeným a nadřízeným) je zcela nepřijatelná, stejně jako obtěžování. Cítí-li se zaměstnanec poškozen, měl by si o tom promluvit s nadřízeným a když ani tato rozmluva nepomůže, bývá jedinou možností odchod z firmy.
Jak účinně bojovat se stresem na pracovišti
- Nenechávejte si stres pro sebe. Staré české přísloví praví, že sdílené starosti jsou poloviční starosti. Proto si nenechávejte stres jen pro sebe, ale vypovídejte se blízké osobě nebo ostatním kolegům. Důležité je být v kontaktu s lidmi a neizolovat se. Ostatní za Vás sice problémy nevyřeší, avšak když se svěříte, výrazně se Vám uleví.
- Změňte návyky. Tuto metodu doporučuje řada psychologů. Nechoďte do práce stále stejnou cestou, ale hledejte nové způsoby, jak se do zaměstnání dopravit. Vybočíte tím ze stereotypu a zaměstnáte mozek novými úkoly.
- Začněte cvičit. Není žádným tajemstvím, že fyzická aktivita vyplavuje endorfiny, které se tradičně považují za hormony štěstí. Vhodným sportem je například aerobik, avšak postačí i obyčejný běh, tanec a podobně. Příliš nezáleží na tom, jakou aktivitu si zvolíte, důležité je, aby Vás bavila a věnovali jste se jí minimálně půl hodiny denně.
- Myslete na spánek. Stres v práci obvykle narušuje spánek, a proto je nutné zaměřit se na spánkovou hygienu. Odborníci doporučují chodit spát i vstávat ve stejnou dobu včetně víkendů. Vaše tělo si tak zvykne na pravidelnost a bude se Vám lépe usínat. Abyste si zajistili dostatečnou kvalitu spánku, vyhněte se minimálně hodinu před ulehnutím koukání do monitoru. Televize, počítač, notebook, mobilní telefon a další zobrazovací zařízení vydávají záření, které potlačuje produkci melatoninu (tzv. hormon spánku).
- Upravte jídelníček. Jistě znáte známý pořad Jste to, co jíte. Skutečně je to pravda, protože jídlo zásadně ovlivňuje Vaše fyzické i mentální rozpoložení. Mnoho lidí (ve zvyku to mají spíše ženy) zahání stres v práci něčím sladkým. Cukr skutečně působí na nervové receptory a vede k rychlému nárůstu nálady a energie, avšak jedná se o krátkodobý efekt a v dlouhodobém horizontu působí zcela opačně. Stejné je to s kofeinem a alkoholem. Pro zdravé stravování je vhodné zařadit na jídelníček dostatek ovoce a zeleniny včetně omega-3 mastných kyselin. Ty naleznete v tučných rybách, jako je makrela, losos nebo sleď.
- Zkuste meditovat. Meditace je skvělý způsob, jak ovládat svoji psychiku. Začíná to již správným dýcháním, které by mělo být dostatečně hluboké. Tím se Vám zvýší hladina kyslíku v těle a lépe se uvolníte. Pakliže nevíte, jakou meditační techniku zvolit, zkuste se inspirovat “ledovým mužem” Wimem Hofem. Na českém trhu najdete řadu jeho knih.