Přejít k hlavnímu obsahu

Tipy, jak zvýšit koncentraci na pracovišti

Read time: 6 minut
Tipy, jak zvýšit koncentraci na pracovišti

Koncentrace vzniká v našem mozku a dá se definovat jako schopnost zaměřit svou mysl jedním směrem. Ačkoliv je multitasking jednou z nejcennějších dovedností při nástupu do nového zaměstnání, poslední výzkumy dokazují, že lidský mozek není uzpůsobený k tomu, aby vykonával mnoho rozličných úkolů naráz. Naopak naše schopnost soustředění úzce souvisí s motivací a zájmem o konkrétní věc. Chceme-li se tedy plně koncentrovat, potřebujeme jeden konkrétní úkol, který nás baví a na který zaměříme veškerou svou pozornost.  To ovšem neznamená, že schopnost soustředění je pevně daná, a my ji nemůžeme trénovat nebo cíleně zvyšovat. O tom, jak zvýšit koncentraci, pojednává následující článek.

Základem je motivace

Motivace je základní motor, jenž nás žene stále dopředu. Psychologové označují motivaci jak souhrn důvodů, které vedou člověka k určitému jednání a rozdělují ji na následující typy:

  • Vnitřní motivace. Jedná se o pohnutky, které vycházejí z vnitřního přesvědčení člověka. Dotyčný jedná určitým způsobem, protože ho to baví, zajímá se o to, dává mu to smysl apod.
  • Vnější motivace. Jedinec je motivován k určitému jednání z vnějšího okolí. Typické jsou věty “Udělám to kvůli Tobě.” apod. Tato motivace obvykle není tak silná jako vnitřní, a pakliže je člověk motivován pouze vnějšími podněty, má menší šanci, že dosáhne vytyčeného cíle.

Tipy, jak zvýšit koncentraci

Ve chvíli, kdy jste dostatečně motivovaní, stačí dodržovat následující tipy pro lepší soustředění:

  • Odstřihněte se od světa. Ztlumte si zvonění na telefonu, vypněte facebook. Moderní technologie jsou prospěšná věc, ale nic jiného neodvádí tolik pozornosti jako sociální sítě nebo zprávy na mobilu. Pro lepší koncentraci je důležité, aby nás tyto výdobytky moderní doby nerozptylovaly v situaci, kdy se potřebujeme soustředit.
  • Zachovejte klid. Od koncentrace nás mohou odvádět nejen vnější okolnosti, ale také naše vnitřní nastavení. Typicky se jedná o stres (na toto téma jsme napsali samostatný článek “Stres v práci a jak s ním účinně bojovat”), který se stal součástí našich životů a zažívá ho většina lidí. Samozřejmě zachovat klid a nenechat se ovlivnit stresem není tak jednoduché jako předchozí tip, ale existují techniky, jež Vám s tím pomohou. Můžete si například udělat černý čaj, který dobře funguje na zklidnění.  
  • Nechte se zajmout svou činností. Ačkoliv se tato rada zdá na první pohled matoucí, je skutečně efektivní. Podle psychologů právě v tomto tkví podstata koncentrace. Soustředění totiž není okamžitý jev, ale postupný proces. Proto nezoufejte, když se hned nedokážete ponořit do problému. Uvidíte, že jakmile upřete pozornost na jedinou věc, postupem času se necháte zcela vtáhnout do své činnosti a váš mozek se tomu přizpůsobí.
  • Hrajte si. Vzpomeňte si na svá dětská léta, kdy jste si hráli a nevnímali přitom svět. Již v raném věku jste se dokázali koncentrovat na určitou činnost, z čehož vyplývá, že schopnost soustředění není omezena věkem. Základem je, aby věc ke které směřujete svou pozornost, pro vás byla zábavná. Pokud vás nebaví to, co děláte, je mnohem těžší se koncentrovat. Těžší, ale samozřejmě ne nemožné.  
  • Zvolte vhodné prostředí. Jednou z nejosvědčenějších metod, jak zvýšit koncentraci, je zvolit vhodné pracovní prostředí. To by mělo být uklizené a přehledné. Nic nezkazíte tím, když si do pracovny pořídíte květiny, protože rostliny čistí a zvlhčují vzduch, pohlcují prach a toxické látky. Důležitá je také akustická stránka věci. Někomu vyhovuje při soustředění absolutní ticho, jiný dává přednost hudební kulise v podobě zapnuté televize nebo rádia.
  • Dodržujte pitný režim. Pakliže se do své činnosti opravdu ponoříte (viz bod 3), obvykle ztrácíte zájem o jídlo i pití. Přitom pitný režim blahodárně působí na náš organismus a nedostatek tekutin negativně ovlivňuje kognitivní funkce včetně soustředění. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) doporučuje denně vypít 2 až 2,5 litru tekutin. Vyhněte se však kofeinu, alkoholu a dalším návykovým látkám. Podle lékařů je vhodné sáhnout po mléce, vodě, čaji nebo ovocném džusu. Dostatečně hydratovaný organismus se dokáže koncentrovat mnohem lépe.

Negativní jevy snižující koncentraci

Již jsme psali o motivaci, jež je pro naše soustředění nejdůležitější a uvedli jsme si pár tipů, jak zvýšit koncentraci. Na závěr si ještě představíme nejčastější negativní jevy, které naopak schopnost soustředění snižují.

  • Rušivé zvuky. Jak jsme psali v předchozím odstavci, někteří lidé potřebují pro správnou koncentraci absolutní klid, zatímco jiní dávají přednost hudební kulise. Ani hudební kulisa však nepředstavuje rušivé zvuky v okolí, jako je sbíječka pod vaším oknem nebo soused kutil, který se rozhodl v panelovém domě přestavět koupelnu.
  • Absence stálého pracovního místa. Většina lidí potřebuje pro lepší soustředění pořádek. A celkem nezáleží na tom, zda se jedná o pořádek na pracovním stole, v dokumentech nebo v počítači. V případě, kdy máme stálé pracovní místo, dokážeme si pořádek docela snadno uhlídat. Horší je to v situacích, kdy kolujeme po kanceláři a sedíme každý den někde jinde. Své pracovní místo vnímáme jako pevný bod, od kterého se odráží naše koncentrace.
  • Špatné vybavení. Nemusí se jednat jen o počítač, který pamatuje potopení Titanicu nebo předpotopní telefon. Soustředění může velmi znepříjemnit i nevhodně zvolená židle, na které sedíte nebo špatné osvětlení. Správné koncentraci nepomáhá ani vydýchaný vzduch či nedostatek osobního prostoru.
  • Atmosféra pracovního místa. Ať už pracujeme z kanceláře nebo z domova, náš pracovní prostor výrazně ovlivňuje naše vnitřní nastavení a schopnost soustředit se. Nedoporučují se červené a ostatní křiklavé barvy, jež v nás vyvolávají pocit ohrožení. Správná výmalba je extrémně důležitá, protože barvy přímo působí na náš centrální nervový systém.  

 

Kdo jsme

reditel-spolecnosti-workintense

Ing. Ivan Rozman

Ředitel Společnosti

„Jsme schopni systémově reagovat na potřeby zákazníka zajistit HR/pracovní sily velice rychle a pružně bez ohledu na to, kde a kdy požadavky vzniknou. Usilujeme o to, abychom poskytovali prvotřídní profesionální služby našim partnerům prostřednictvím vedoucích pracovníku odborně orientovaných projektových tymu a proškolených kmenových zaměstnanců“

Kontakty: rozman@workintense.eu

Vedoucí marketingového oddělení

Ing. Ivan Rozman

Project manager (Enterprise Architecture)

„Naše podnikatelská a inovativní síla spočívá ve výměně zkušeností napříč našimi různorodými projekty. Své know-how sdílíme, což nám umožňuje neustále zvyšovat naši produktivitu, inovovat a důkladně propracovávat personální a provozní procesy a činnosti.“

Kontakty: ivan.rozman@workintense.eu

Vedoucí marketingového oddělení

Bc. Vjačeslav Rozman

CMO / Business Operations Analyst

„Europa Workintense je jedničkou v zaměstnávání pracovníků z Ukrajiny. Řešíme vše od dokladů až po adaptaci na projektu. Za 26 let na trhu jsme si osvojili postupy, které nám umožňují řešit zakázky velmi komplexně a individuálně dle potřeb trhu střední Evropy, konkrétních oborů i firem. Zakládáme si na budování dlouholetých obchodních vztahů s našimi partnery.“

Kontakty: rozman.v@workintensegroup.eu

Vedoucí obchodního oddělení

Mgr. Lýdie Ignat'uková

Vedoucí obchodního oddělení

„Nabízíme firmám dle jejich potřeb spolehlivý, kvalifikovaný a motivovaný personál z východní Evropy (zejména Ukrajiny). Patříme ke špičce mezi agenturami práce na českém trhu.“

Kontakty: lida.ignatyuk@workintense.eu

HR manager

Mgr. Jan Kupec

Projektový manager / HR manager

„Pomůžeme vám najít ten správný personál pro vaše firemní projekty. Obraťte se na nás, a my vám zajistíme kvalifikované dělníky, jaké potřebujete pro plynulý provoz vaši společnosti.“

Kontakty: jan.kupec@workintense.eu

HR manager

Ivan Orsag

Projektový manager / HR manager pro Západní Evropu

„Přestože jsou naší specializací zejména zaměstnanci pro dělnické profese a řemesla, zajišťujeme kvalifikované pracovníky pro široké spektrum dalších oblastí na trhu práce.“

Kontakty: i.orsag@workintense.eu

Recruiter

Svitlana Volyk

Customer Acquisition Specialist pro Polsko

„Pomůžeme vám najít kvalifikovaný personál nejrychlejším způsobem a v nejkratším termínu. Vzájemná pomoc - záruka rozvoje a úspěchu.”

Kontakty: s.volyk@workintense.eu

Recruiter

Svitlana Shvets

Customer Acquisition Specialist pro anglicky a německy mluvící země

„Působíme na celém území České republiky, podle potřeb zákazníků zajišťujeme pracovníky i v rámci EU. Chceme propojit trh práce západní, střední a východní Evropy.”

Kontakty: s.shvets@workintense.eu

„Působíme nejenom na celém území České republiky a taky Polska, Maďarska, Slovenska a jiných členských států EU. Podle potřeb zákazníků zajišťujeme pracovníky i v rámci EU.“