Přejít k hlavnímu obsahu

Zajímavé tipy na zimní brigády a na co si dát pozor

Read time: 5 minut
Zajímavé tipy na zimní brigády a na co si dát pozor

Čas Vánoc tradičně patří mezi nejoblíbenější svátky v České republice. V tomto období mnoho domácností uklízí, vaří, pečou a kupují vánoční dárky. Nelze se tedy divit, že po vánočních prázdninách se u mnoha domácností setkáme s tím, že mají hlouběji do kapsy. Nalézt brigádu v tomto období může být skutečně náročnější. Naštěstí i zima s sebou nese nové pracovní příležitosti ve formě zimních brigád, které mohou brigádníci vykonávat. Mezi brigádníky nejčastěji narazíme na studenty, ale výjimkou nejsou ani důchodci nebo uchazeči o zaměstnání. V dalším odstavci si ukážeme, jaké zimní brigády jsou současně v kurzu.

Instruktor lyžování

Asi nejoblíbenější brigáda na zimu. Pro výkon této profese je nezbytné umět perfektně lyžovat a také ovládat cizí jazyky, protože se na sjezdovce setkáte s mnoha cizinci. Na co se při výběru této zimní brigády zaměřit popisujeme níže:

  • Kurz instruktora lyžování. Základní podmínkou je absolvovat kurz instruktora lyžování, kde se naučíte meotodologii potřebnou pro výcvik. Některá lyžařská škola pro budoucí zaměstnance nabízí dotovaný kurz pro instruktory lyžování, který je podmíněn odpracováním určitého (často vysokého) počtu hodin v dané lyžařské škole. Nevýhoda této varianty spočívá v tom, že jste vázáni k jedné lyžařské škole, kde vám následně nemusí vyhovovat podmínky (například si nesednete s partou ostatních instruktorů nebo narazíte na nevyhovující ubytování). Z tohoto důvodu uvedenou možnost příliš nedoporučujeme.
  • Cizojazyčná výuka. Další nezbytnou podmínkou je znalost cizích jazyků. V horských střediscích vám pravděpodobně nebude stačit pouze angličtina. Velmi žádaná je také němčina a polština a s přílivem turistů z východu se vám bude hodit i ruština nebo ukrajinština. Jako instruktor byste měli být schopni se těmito jazyky domluvit alespoň v základním rozsahu a ovládat odborné lyžařské termíny v dané řeči.
  • Riziko právního postihu. Zdárným zakončením kurzu pro instruktory lyžování nesplní absolvent jen povinnou podmínku zaměstnavatete, ale zároveň se chrání proti riziku právního postihu například v případě, že se klient při výcviku zraní. Na tuto možnost pamatuje i živnostenský zákon, proto doporučujeme, aby licence byla vydána organizací, která je držitelem akreditace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Obsluha v zimních střediscích

Hory lákají v zimě tisícovky návštěvníků, a proto tradičně roste poptávka po různých pozicích v zimních střediscích. Provozovatelům nejvíce chybí pokojské, číšníci, kuchaři a údržbáři. Výhodou této zimní brigády je zajištěné ubytování, tzn. že zájemci nemusí nikam dojíždět. Na rozdíl od instruktorů není potřeba žádné osvědčení ani certifikát a vykonávat jej může prakticky kdokoliv.

Prodej vánočních kaprů

Chcete-li se přihlásit na tuto brigádu, musíte si pospíšit. Prodej vánočních kaprů je obvykle dobře honorován, a tak bývá mezi brigádníky rozebrán jako první. Pakliže se rozhodnete přivydělat si nějakou tu korunu prodejem kaprů, počítejte s tím, že se nejedná o nic jednoduchého. Dlouhé hodiny budete stát venku v mrazu u kádě s rybami bez možnosti se pořádně ohřát. Proto nepodceňujte výběr oblečení.

Odklízení sněhu

Odklízení sněhu je výborná zimní brigáda, při které se pěkně zapotíte a zároveň uděláte něco pro své zdraví. Pomáhat můžete např. sousedům, nebo se můžete zkusit zeptat u obchodů a obchodních center, zda by o vaši výpomoc stáli. Zkuste se na odklízení sněhu vyptat přímo provozovatele obchodu nebo obchodního centra. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že se jedná o nestabilní zimní brigádu, která je silně závislá na povětrnostních podmínkách.

Nákupní centra

Prosinec je tradičně měsícem, ve kterém většina lidí nakupuje vánoční dárky. Aby nákupní centra tento nápor zvládla, tradičně si vypomáhají brigádníky. Ti se nejčastěji uchytí jako prodavačky za kasou, při doplňování zboží, nebo jako hostesky při prezentaci nového zboží. Pro výkon těchto prací obvykle nepotřebujete žádnou odbornou kvalifikaci, ovšem pro práci na pokladně je potřeba dosáhnout zletilosti, tedy minimálně 18 let.


Na co si dát pozor při výběru zimní brigády

Ať už vybíráte jakoukoliv zimní brigádu, ohlídejte si nejčastější nešvary, které se se zaměstnáváním brigádníků pojí. Obvykle je to:

  • Práce na černo. Pokud od zaměstnavatele neobdržíte pracovní smlouvu, je to první signál, že s vaší brigádou není všechno úplně v pořádku. V případě absence pracovní smlouvy se může zaměstnavatel bránit tím, že žádnou brigádu nezadal a nikdo ho nedonutí zaplatit smluvenou odměnu.
  • Podvodné pracovní agentury. O pracovních agenturách jsme se blíže rozepsali v článku “Jak funguje pracovní agentura?”. Proto jen připomeneme, že agenturu je vždy potřeba řádně prověřit. Nikdy ji neplaťte žádné peníze!
  • Neseriózní nabídky. Dejte si pozor na to, aby vám nabízená práce byla opravdu seriózní a neskrývalo se za ní něco, co jste nedomlouvali. Poznat to můžete z chování zaměstnavatele, který by měl být upřímný, otevřený a ochotně zodpovídat jakékoliv dotazy ohledně vaší potencionální práce.

Kdo jsme

reditel-spolecnosti-workintense

Ing. Ivan Rozman

Ředitel Společnosti

„Jsme schopni systémově reagovat na potřeby zákazníka zajistit HR/pracovní sily velice rychle a pružně bez ohledu na to, kde a kdy požadavky vzniknou. Usilujeme o to, abychom poskytovali prvotřídní profesionální služby našim partnerům prostřednictvím vedoucích pracovníku odborně orientovaných projektových tymu a proškolených kmenových zaměstnanců“

Kontakty: rozman@workintense.eu

Vedoucí marketingového oddělení

Ing. Ivan Rozman

Project manager (Enterprise Architecture)

„Naše podnikatelská a inovativní síla spočívá ve výměně zkušeností napříč našimi různorodými projekty. Své know-how sdílíme, což nám umožňuje neustále zvyšovat naši produktivitu, inovovat a důkladně propracovávat personální a provozní procesy a činnosti.“

Kontakty: ivan.rozman@workintense.eu

Vedoucí marketingového oddělení

Bc. Vjačeslav Rozman

CMO / Business Operations Analyst

„Europa Workintense je jedničkou v zaměstnávání pracovníků z Ukrajiny. Řešíme vše od dokladů až po adaptaci na projektu. Za 26 let na trhu jsme si osvojili postupy, které nám umožňují řešit zakázky velmi komplexně a individuálně dle potřeb trhu střední Evropy, konkrétních oborů i firem. Zakládáme si na budování dlouholetých obchodních vztahů s našimi partnery.“

Kontakty: rozman.v@workintensegroup.eu

Vedoucí obchodního oddělení

Mgr. Lýdie Ignat'uková

Vedoucí obchodního oddělení

„Nabízíme firmám dle jejich potřeb spolehlivý, kvalifikovaný a motivovaný personál z východní Evropy (zejména Ukrajiny). Patříme ke špičce mezi agenturami práce na českém trhu.“

Kontakty: lida.ignatyuk@workintense.eu

HR manager

Mgr. Jan Kupec

Projektový manager / HR manager

„Pomůžeme vám najít ten správný personál pro vaše firemní projekty. Obraťte se na nás, a my vám zajistíme kvalifikované dělníky, jaké potřebujete pro plynulý provoz vaši společnosti.“

Kontakty: jan.kupec@workintense.eu

HR manager

Ivan Orsag

Projektový manager / HR manager pro Západní Evropu

„Přestože jsou naší specializací zejména zaměstnanci pro dělnické profese a řemesla, zajišťujeme kvalifikované pracovníky pro široké spektrum dalších oblastí na trhu práce.“

Kontakty: i.orsag@workintense.eu

Recruiter

Svitlana Volyk

Customer Acquisition Specialist pro Polsko

„Pomůžeme vám najít kvalifikovaný personál nejrychlejším způsobem a v nejkratším termínu. Vzájemná pomoc - záruka rozvoje a úspěchu.”

Kontakty: s.volyk@workintense.eu

Recruiter

Svitlana Shvets

Customer Acquisition Specialist pro anglicky a německy mluvící země

„Působíme na celém území České republiky, podle potřeb zákazníků zajišťujeme pracovníky i v rámci EU. Chceme propojit trh práce západní, střední a východní Evropy.”

Kontakty: s.shvets@workintense.eu

„Působíme nejenom na celém území České republiky a taky Polska, Maďarska, Slovenska a jiných členských států EU. Podle potřeb zákazníků zajišťujeme pracovníky i v rámci EU.“