Čas Vánoc tradičně patří mezi nejoblíbenější svátky v České republice. V tomto období mnoho domácností uklízí, vaří, pečou a kupují vánoční dárky. Nelze se tedy divit, že po vánočních prázdninách se u mnoha domácností setkáme s tím, že mají hlouběji do kapsy. Nalézt brigádu v tomto období může být skutečně náročnější. Naštěstí i zima s sebou nese nové pracovní příležitosti ve formě zimních brigád, které mohou brigádníci vykonávat. Mezi brigádníky nejčastěji narazíme na studenty, ale výjimkou nejsou ani důchodci nebo uchazeči o zaměstnání. V dalším odstavci si ukážeme, jaké zimní brigády jsou současně v kurzu.
Instruktor lyžování
Asi nejoblíbenější brigáda na zimu. Pro výkon této profese je nezbytné umět perfektně lyžovat a také ovládat cizí jazyky, protože se na sjezdovce setkáte s mnoha cizinci. Na co se při výběru této zimní brigády zaměřit popisujeme níže:
- Kurz instruktora lyžování. Základní podmínkou je absolvovat kurz instruktora lyžování, kde se naučíte meotodologii potřebnou pro výcvik. Některá lyžařská škola pro budoucí zaměstnance nabízí dotovaný kurz pro instruktory lyžování, který je podmíněn odpracováním určitého (často vysokého) počtu hodin v dané lyžařské škole. Nevýhoda této varianty spočívá v tom, že jste vázáni k jedné lyžařské škole, kde vám následně nemusí vyhovovat podmínky (například si nesednete s partou ostatních instruktorů nebo narazíte na nevyhovující ubytování). Z tohoto důvodu uvedenou možnost příliš nedoporučujeme.
- Cizojazyčná výuka. Další nezbytnou podmínkou je znalost cizích jazyků. V horských střediscích vám pravděpodobně nebude stačit pouze angličtina. Velmi žádaná je také němčina a polština a s přílivem turistů z východu se vám bude hodit i ruština nebo ukrajinština. Jako instruktor byste měli být schopni se těmito jazyky domluvit alespoň v základním rozsahu a ovládat odborné lyžařské termíny v dané řeči.
- Riziko právního postihu. Zdárným zakončením kurzu pro instruktory lyžování nesplní absolvent jen povinnou podmínku zaměstnavatete, ale zároveň se chrání proti riziku právního postihu například v případě, že se klient při výcviku zraní. Na tuto možnost pamatuje i živnostenský zákon, proto doporučujeme, aby licence byla vydána organizací, která je držitelem akreditace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Obsluha v zimních střediscích
Hory lákají v zimě tisícovky návštěvníků, a proto tradičně roste poptávka po různých pozicích v zimních střediscích. Provozovatelům nejvíce chybí pokojské, číšníci, kuchaři a údržbáři. Výhodou této zimní brigády je zajištěné ubytování, tzn. že zájemci nemusí nikam dojíždět. Na rozdíl od instruktorů není potřeba žádné osvědčení ani certifikát a vykonávat jej může prakticky kdokoliv.
Prodej vánočních kaprů
Chcete-li se přihlásit na tuto brigádu, musíte si pospíšit. Prodej vánočních kaprů je obvykle dobře honorován, a tak bývá mezi brigádníky rozebrán jako první. Pakliže se rozhodnete přivydělat si nějakou tu korunu prodejem kaprů, počítejte s tím, že se nejedná o nic jednoduchého. Dlouhé hodiny budete stát venku v mrazu u kádě s rybami bez možnosti se pořádně ohřát. Proto nepodceňujte výběr oblečení.
Odklízení sněhu
Odklízení sněhu je výborná zimní brigáda, při které se pěkně zapotíte a zároveň uděláte něco pro své zdraví. Pomáhat můžete např. sousedům, nebo se můžete zkusit zeptat u obchodů a obchodních center, zda by o vaši výpomoc stáli. Zkuste se na odklízení sněhu vyptat přímo provozovatele obchodu nebo obchodního centra. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že se jedná o nestabilní zimní brigádu, která je silně závislá na povětrnostních podmínkách.
Nákupní centra
Prosinec je tradičně měsícem, ve kterém většina lidí nakupuje vánoční dárky. Aby nákupní centra tento nápor zvládla, tradičně si vypomáhají brigádníky. Ti se nejčastěji uchytí jako prodavačky za kasou, při doplňování zboží, nebo jako hostesky při prezentaci nového zboží. Pro výkon těchto prací obvykle nepotřebujete žádnou odbornou kvalifikaci, ovšem pro práci na pokladně je potřeba dosáhnout zletilosti, tedy minimálně 18 let.
Na co si dát pozor při výběru zimní brigády
Ať už vybíráte jakoukoliv zimní brigádu, ohlídejte si nejčastější nešvary, které se se zaměstnáváním brigádníků pojí. Obvykle je to:
- Práce na černo. Pokud od zaměstnavatele neobdržíte pracovní smlouvu, je to první signál, že s vaší brigádou není všechno úplně v pořádku. V případě absence pracovní smlouvy se může zaměstnavatel bránit tím, že žádnou brigádu nezadal a nikdo ho nedonutí zaplatit smluvenou odměnu.
- Podvodné pracovní agentury. O pracovních agenturách jsme se blíže rozepsali v článku “Jak funguje pracovní agentura?”. Proto jen připomeneme, že agenturu je vždy potřeba řádně prověřit. Nikdy ji neplaťte žádné peníze!
- Neseriózní nabídky. Dejte si pozor na to, aby vám nabízená práce byla opravdu seriózní a neskrývalo se za ní něco, co jste nedomlouvali. Poznat to můžete z chování zaměstnavatele, který by měl být upřímný, otevřený a ochotně zodpovídat jakékoliv dotazy ohledně vaší potencionální práce.