Pojem “stáž” vychází z francouzského slova “stage” a dá se překládat jako zkušební doba nebo školení. Samotný výraz stage zase pochází z francouzského výrazu “etage”, označení pro pobyt. Prapůvodně se tak jako stážisti oslovovali studenti středních a vysokých škol na školicím pobytu. Postupem času odpadla podmínka na stáže dojíždět, a proto se jako stážisté označují i studenti, kteří mají školící programy ve svém rodném městě. Oproti zvykům z minulosti jsou dnešní stáže zaměřené také na humanitní obory, které své využití v praxi nemají. Stáže se často konaly v cizích zemích a k jejich financování sloužily státní dotované programy.
Co je to konkrétně ta stáž?
Stáž je určena studentům a absolventům vysokých škol za cílem poskytnout jim návyky, které se jim budou hodit v dalším pracovním životě. Konkrétně se jedná například o získání praktických dovedností, pracovních návyků, možnost uplatnit své znalosti v praxi a zlepšit své vyhlídky na budoucí zaměstnání. Výhodou stáže je, že studentům poskytne možnost vyzkoušet si první zaměstnání a otestovat si své schopnosti. Stážisté také získají nové znalosti a dovednosti a samotná stáž pak slouží jako vodítko, kam se budou stážistovi pracovní kroky dále ubírat. Na rozdíl od brigád nejsou obvykle nijak honorované a mají pouze pomoci studentovi v rozhodování, jakým směrem se dál bude jeho pracovní kariéra vyvíjet.
Kdo to je stážista
Pod pojmem stážista se rozumí absolvent vysokých škol, který v rámci stáže projde několika oblastmi firmy. Důležité je, aby stážista prošel v rámci firmy co nejvíce oddělení a získal tak reálný obrázek o tom, jak daná společnost funguje. Během své stáže si také vybuduje svou první síť kontaktů a získá první zkušenosti. Stážisté se vyplatí i firmám. Mohou si sami “vychovat” zaměstnance, který bude detailně obeznámen s interními procesy.
Jak stáž funguje v praxi
Pro lepší orientaci jsme uvedli příklad postupu stáže a rozdělili ho do 9 základních skupin. Příklad se týká Fakulty mezinárodních vztahů na Vysoké škole ekonomické.
- Výběrové řízení. V této fázi je míč na straně fakulty. Ta v pravidelných intervalech vypisuje výběrová řízení po celém světě a studenti je sledují přes web fakulty. Pakliže si student z nabídky nevybral, ale přišel s vlastní praxí, záleží na proděkanovi pro pedagogiku, zda stáž schválí. Roli zde mimo jiné hraje výpis pracovní pozice (job description) potvrzené firmou a rozsah pracovní doby včetně délky stáže.
- Garant. Pakliže jste prošli prvním kolem a stáž je schválená, musí Vám fakulta přiřadit vhodného garanta. Ten se rekrutuje z řad akademických pracovníků fakulty. Garant je taková studentova dobrá duše, po celou dobu stáže s ním spolupracuje, a je to právě garant, u kterého bude student psát a následně obhajovat písemný projekt ze stáže. Student má při výběru garanta poradní hlas, ale hlavní slovo má proděkan pro pedagogickou činnost.
- Podepsání smluv. Obvykle se podepisují smlouvy ve třech provedeních. Každá smlouva je originál a liší se podle typu stáže. S výjimkou stáží v CzechTrade a CzechInvest podepisuje fakulta smlouvy jako poslední. Výjimku tvoří stáže na ambasádách, kdy se třístranná smlouva častěji nahrazuje oficiálním potvrzením ambasády nebo MZV o schválení stáže.
- Stáž je evidována fakultou. Po splnění všech formalit a podepsání smlouvy fakulta eviduje stáž ve svém elektronickém systému, v případech zahraničních stáží v systému InSIS. V této fázi již nemusíte nic dokládat, pouze fakulta Vám na začátku daného semestru zapíše předmět stáže a vyplacenou finanční podporu.
- Při zahájení semestru, kdy Vám byla přiznaná stáž, škola pouze zapíše stáž do informačního systému InSIS. Zde je důležité vycházet z toho, že předměty stáží nelze registrovat, ani si je nemůžete sami zapsat. Na druhou stranu Vám fakulta odstraní ze zápisu všechny ostatní předměty (u vybraných typů stáží).
- Vyplácení finanční podpory. Asi nejpříjemnější část celé stáže. Studenti se podpory dočkají nejdříve na začátku měsíce následujícím po zahájení stáže. Zde je však nutné zdůraznit, že se nejedná o nárokovou část. Výši stipendia určí stipendijní vyhláška a také stav studentova prospěchu. Student nemusí o stipendium žádat, je ale nutné, aby včas poskytl studijní referentce číslo svého bankovního konta.
- Písemný projekt. Studenti se nejezdí na stáž rekreovat, to je obecně známý fakt. Je nutné, aby v průběhu stáže samostatně vypracovali písemný projekt, jehož obhajoba je podmínkou splnění předmětu. V ideálním případě si student ještě před odjezdem na stáž zvolí téma své práce za podpory garanta a dle jeho připomínek pak celou práci zpracuje. S garantem si také dohodne termín odevzdání práce do InSIS.
- Pracovní hodnocení studenta. U osmého bodu se tak trochu láme chléb. Společnost, kde jste stáži vykonávali, Vám vyplní Pracovní hodnocení studenta a potvrzení o absolvované praxi. Slouží k tomu speciální formulář, který obdržíte na fakultě. Hodnocení Vám bude předáno v zalepené obálce. Společnost bude mimo jiné hodnotit Váš přístup k práci a samotné hodnocení má podstatný vliv na hodnocení celé stáže. Zalepenou obálku pak předáte při obhajobě garantovi praxe.
- Obhajoba projektu. Nastal konec stáže a studenti se vrací zpátky do školy. Čeká je nejdůležitější část celé stáže, totiž samotná obhajoba projektu. Při ní jsou obvykle účastní Váš garant a další akademický pracovník. Studenti by po návratu ze stáže měli být schopni obhájit svůj projekt. Po obhajobě je jim do InSIS vložena známka, která odráží výkon na stáži i zpracování odborného projektu.