Přejít k hlavnímu obsahu

Náplň práce operátora výrobní linky

Read time: 4 minuty
Náplň práce operátora výrobní linky

O České republice se trochu nelichotivě traduje, že je montovnou Evropy. Faktem zůstává, že v tuzemsku má průmysl bohaté zastoupení. Konkrétně tvoří 38 % českého hospodářství a mezi nejdůležitější odvětví patří automobilový, chemický, strojírenský, potravinářský a hutnický průmysl. Výrobní podniky pak shánějí do svých řad nové zaměstnance, přičemž k nejpoptávanějším profesím patří operátor výrobní linky. Je to logické, protože nejvíc pracovníků tradičně schází v provozu.

Náplň práce operátora výrobní linky

K tomu, abyste se stali operátorem výrobní linky nepotřebujete žádné zvláštní znalosti. Obvykle stačí výuční list, případně maturita. Určitě by Vám však neměla chybět manuální zručnost, pečlivost a také přiměřená fyzická zdatnost. Na této pozici bude Vaším úkolem zejména:

  • Montáž a kompletace výrobků. Co konkrétně budete montovat a kompletovat záleží na dané firmě a jejím zaměření, ale může se jednat například o autosedačky, kabelové svazky, apod.
  • Obsluha linky. V dnešní době se setkáte prakticky pouze s již poloautomatickými nebo plně samočinnými přístoji. Proto se na pozici operátora výrobní linky určitě hodí alespoň uživatelská znalost práce na počítači.
  • Kontrola. Budete kontrolovat kvalitu a také funkčnost již hotových výrobků. Na Vás bude záležet, aby produkty opustily výrobní linku bez vad a v pořádku. Kontrola se provádí jak vizuální, tak i manuální.
  • Balení. Součástí náplně práce je i balení zkompletovaných výrobků. Produkty musí být správně zabalené a také zajištěné proti poškození. 
  • Manipulace s materiálem a zbožím. Do této sféry spadá ukládání do palet a příprava na expedici.
  • Zapisování údajů. Čeká Vás i drobná administrativa jako je zapisování a aktualizace údajů. To se obvykle provádí pomoci skeneru, případně dle pokynů Vašeho nadřízeného pracovníka.
  • Údržba. Výrobní linka je Váš pracovní nástroj, a proto je potřeba o ni náležitě pečovat. Pravidelná údržba je samozřejmostí a nevyhnete se ani drobnějším opravám. V případě vážnějších poruch je třeba toto hlásit odpovědným osobám.
  • Bezpečnost při práci. Již při nástupu budete školeni na bezpečnost a ochranu zdraví při práci (blíže o této problematice píšeme v článku “Co je dobré vědět o školení BOZP”). Vaší povinností je dodržovat všechny předpisy, které se týkají bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Pracovní doba

Pro práci jakožto operátor výrobní linky jsou charakteristické směny. Většinou se jedná o dvousměnný provoz, který je rozdělen na denní a noční službu. Každá směna trvá 12 hodin a nejčastěji začíná v šest hodin ráno a končí v šest hodin večer. Rozvržení pracovní doby však záleží na konkrétním zaměstnavateli a některé podniky preferují práci na tři směny (ranní, odpolední, noční). V takovém případě trvá pracovní doba klasických osm hodin. Výjimkou nejsou ani tzv. jednosměny (8 hodin, nejčastěji od 06.00 do 15.00).

Jaké benefity nabízejí zaměstnavatelé

Většina výrobních podniků se nachází ve špatně přístupných lokalitách, kam se zaměstnanci (například právě operátoři výrobní linky) jinak než autem nedostanou. Aby firmy umožnily svým pracovníkům hladkou cestu do práce, začaly nabízet rozvoz zdarma. Ten funguje na bázi, kdy se zaměstnanci shromáždí na předem určeném místě a tam je vyzvedne autobus nebo podobný dopravní prostředek, který je dopraví až do areálu společnosti. Některé organizace zašly ještě dál a operátorům výrobních linek nabízejí ubytování v některé ze svých ubytoven. Vzhledem k tomu, že se jedná o práci na směny, obdrží zaměstnanci k základnímu platu i příplatky za práci přes víkend, svátky, noční směny apod.

Kdo jsme

reditel-spolecnosti-workintense

Ing. Ivan Rozman

Ředitel Společnosti

„Jsme schopni systémově reagovat na potřeby zákazníka zajistit HR/pracovní sily velice rychle a pružně bez ohledu na to, kde a kdy požadavky vzniknou. Usilujeme o to, abychom poskytovali prvotřídní profesionální služby našim partnerům prostřednictvím vedoucích pracovníku odborně orientovaných projektových tymu a proškolených kmenových zaměstnanců“

Kontakty: rozman@workintense.eu

Vedoucí marketingového oddělení

Ing. Ivan Rozman

Project manager (Enterprise Architecture)

„Naše podnikatelská a inovativní síla spočívá ve výměně zkušeností napříč našimi různorodými projekty. Své know-how sdílíme, což nám umožňuje neustále zvyšovat naši produktivitu, inovovat a důkladně propracovávat personální a provozní procesy a činnosti.“

Kontakty: ivan.rozman@workintense.eu

Vedoucí marketingového oddělení

Bc. Vjačeslav Rozman

CMO / Business Operations Analyst

„Europa Workintense je jedničkou v zaměstnávání pracovníků z Ukrajiny. Řešíme vše od dokladů až po adaptaci na projektu. Za 26 let na trhu jsme si osvojili postupy, které nám umožňují řešit zakázky velmi komplexně a individuálně dle potřeb trhu střední Evropy, konkrétních oborů i firem. Zakládáme si na budování dlouholetých obchodních vztahů s našimi partnery.“

Kontakty: rozman.v@workintensegroup.eu

Vedoucí obchodního oddělení

Mgr. Lýdie Ignat'uková

Vedoucí obchodního oddělení

„Nabízíme firmám dle jejich potřeb spolehlivý, kvalifikovaný a motivovaný personál z východní Evropy (zejména Ukrajiny). Patříme ke špičce mezi agenturami práce na českém trhu.“

Kontakty: lida.ignatyuk@workintense.eu

HR manager

Mgr. Jan Kupec

Projektový manager / HR manager

„Pomůžeme vám najít ten správný personál pro vaše firemní projekty. Obraťte se na nás, a my vám zajistíme kvalifikované dělníky, jaké potřebujete pro plynulý provoz vaši společnosti.“

Kontakty: jan.kupec@workintense.eu

HR manager

Ivan Orsag

Projektový manager / HR manager pro Západní Evropu

„Přestože jsou naší specializací zejména zaměstnanci pro dělnické profese a řemesla, zajišťujeme kvalifikované pracovníky pro široké spektrum dalších oblastí na trhu práce.“

Kontakty: i.orsag@workintense.eu

Recruiter

Svitlana Volyk

Customer Acquisition Specialist pro Polsko

„Pomůžeme vám najít kvalifikovaný personál nejrychlejším způsobem a v nejkratším termínu. Vzájemná pomoc - záruka rozvoje a úspěchu.”

Kontakty: s.volyk@workintense.eu

Recruiter

Svitlana Shvets

Customer Acquisition Specialist pro anglicky a německy mluvící země

„Působíme na celém území České republiky, podle potřeb zákazníků zajišťujeme pracovníky i v rámci EU. Chceme propojit trh práce západní, střední a východní Evropy.”

Kontakty: s.shvets@workintense.eu

„Působíme nejenom na celém území České republiky a taky Polska, Maďarska, Slovenska a jiných členských států EU. Podle potřeb zákazníků zajišťujeme pracovníky i v rámci EU.“