Všichni jistě máme ještě v paměti ekonomickou krizi před deseti lety. Tehdy krachovaly banky, pojišťovny, záložny, obchody zůstaly zavřené a segment leteckých společností se smrsknul na pár odvážlivců. Jen v USA vyletěla míra nezaměstnanosti do dvojciferných čísel. Sešel se rok s rokem a opět tu máme ekonomickou krizi, tentokrát způsobenou pandemickou situací. Čeští analytici se shodují na tom, že letošní míra nezaměstnanosti se zastaví někde kolem 7 %. Lidí na trhu práce tak bude hodně a firmy si budou mít z čeho vybírat. Jenže to je pouze jedna strana mince. Do pracovního trhu zasáhne silná diverzita pracovních sil. Proto mnoho firem plánuje i na rok 2021 nábor pracovníků.
Štěstí přeje připraveným
Pravděpodobně první věc, kterou personalista udělá, je analýza dočasně neobsazené pozice. Při této analýze shromáždí informace o pracovním místě a zjistí, jaká specifika požadavků byl měl budoucí zaměstnanec ovládat. V dnešní době, kdy už se většina společností přesunula na internet, je právě toto médium místem, kam se dočasně nezaměstnaní uchylují nejvíce. Další částí je sepsání pracovního inzerátu. Ten by neměl být příliš výstřední, ale inzeráty typu “leklá ryba” také nikoho moc neosloví. Je důležité, aby i v pracovním inzerátu byla dodržena tonalita textu. Po úvodních fázích nastává martyrium selekce došlých životopisů. Nejeden personalista se nám přiznal, že právě tato část je tou nejnudnější z celé personalistiky. Pakliže jste se prokousali hromadou došlých životopisů a vytipovali jste si 5 - 10 potenciálních kandidátů, máte napůl vyhráno. Teď Vás čekají osobní pohovory s vybranými uchazeči.
Příprava před pohovorem
Zde můžeme parafrázovat titulek z předchozího odstavce. Příprava na pohovor začíná již ráno. Měli byste se vyvarovat bujarým večírkům a koukání na televizi dlouho do noci. Délka i kvalita spánku Vám výrazně pomůže nastartovat den. V dopoledních hodinách byste si znovu měli přečíst došlá CV a hledat v nich případně nejasnosti. Velkým pomocníkem HR pracovníků jsou sociální sítě. Na nich totiž lidé často ztrácí zábrany a Vy si uděláte mnohem objektivnější obrázek, s kým máte vlastně tu čest. Pak doporučujeme znovu se vrátit k došlým CV a dělat si poznámky u bodu, kterým přesně nerozumíte nebo se Vám zdají podezřelé.
Pracovní pohovor
Jedná se o situaci, kdy Vy stejně jako Váš partner se vidíte poprvé tzv. tváří v tvář. Jsme jenom lidé, proto může zafungovat halo efekt nebo ďáblův efekt. Zkušený personalista umí s oběma variantami pracovat, takže ho první dojem nevykolejí. Samozřejmostí by mělo být, aby obě strany dorazily včas. Pro uvolnění nálady se personalista obvykle zeptá, jakou cestu měl uchazeč. A pak už nastává prostor pro samotný pohovor. Zde uchazečům doporučujeme dělat si poznámky a nic také nezkazíte tím, kdy si přinesete vlastní životopis. Pohovor obvykle nebude probíhat “face to face”, protože kromě personalisty budou zcela jistě přítomní Váš budoucí přímý nadřízený a možná i finanční ředitel, pod kterého Vaše oddělení spadá. Pracovní pohovory se v mnoha ohledech liší, přesto existuje penzum otázek, které zazní snad na každém pohovoru. Personalisti se jimi snaží odhalit skutečnou motivaci kandidáta a také je zajímá, jak uchazeč uvažuje v horizontu několika vět. O tom, jak se připravit na pracovní pohovor píšeme v článku “Jak se připravit na pohovor”.
Co se bude dít po pohovoru
Jakmile za Vámi zapadnou dveře kanceláře, máte jistotu, že pro získání vysněného místa jste udělali maximum. Jenže výběrové řízení pokračuje i bez Vás. Jakmile odejdete, všichni přítomní okamžitě začnou řešit, jak jste na ně zapůsobil, hodnotí Vaše silné i slabé stránky a zejména přemýšlejí o tom, jak byste zapadl do již fungujícího kolektivu. Velmi důležitá je vzájemná chemie, kdy si prostě musíte s vedením tzv. sednout. Teprve v této fázi se vybírá konkrétní člověk na neobsazenou pozici.