Novinky & Události
You are here:
 1. Domů
 2. / Aktuality
 3. / Personální audit. Co obnáší a jaké jsou jeho cíle

Personální audit. Co obnáší a jaké jsou jeho cíle

Reading time: 4 mins
Personální audit. Co obnáší a jaké jsou jeho cíle

Každá firma se může dostat do problémů. Nedaří se plnit dlouhodobé cíle, nastavené procesy se zdají být neefektivní, nebo zcela nefunkční. Váš tým je demotivovaný, unavený a bez energie. Zkoušeli jste různé věci, jak stávající stav napravit, ale nic nepomohlo. Možná je čas na personální audit, jež přezkoumá Vaši firmu nezaujatýma očima a dá Vám objektivní zpětnou vazbu.

Co si představit pod pojmem personální audit?

Ve své podstatě se jedná o proces, při kterém auditoři podrobně zkoumají chod firmy z personálního hlediska. Zaměřují se na interní procesy, rozdělení práce, organizační strukturu, systém delegování, komunikaci mezi pracovníky nebo časové kapacity. Zcela zásadní při zadávání personálního auditu je definovat otázky, na které má kontrola odpovědět.

Kdy zvolit personální audit?

Pro toto řešení se nejčastěji uchylují společnosti, které zažívají personální krizi nebo pokles zisků. Výjimkou ale nejsou ani firmy, jež se nachází v zelených číslech, jejich zaměstnanci jsou spokojeni a nastavené procesy fungují dobře. Vědí, že v době blahobytu je moudré připravit se na krizi, která může kdykoliv přijít. Část organizací také zadává personální audit ve chvíli, kdy stojí před nelehkým rozhodnutím, jak firmu rozvíjet a posouvat dál. Dá se tak říci, že čas na personální audit je vždycky. Důležité přitom je, aby byla společnost ochotna výsledky auditu respektovat a co nejdříve učinila kroky k nápravě. V opačném případě se jedná o zcela zbytečně proinvestované peníze. 

Cíle auditu

Cílem personálního auditu je zodpovědět na definované otázky a navrhnout optimální řešení. Mezi nejčastější dotazy, které firmy řeší, patří:

 • Jaká ve firmě panuje nálada? Jsou zaměstnanci spokojení a motivovaní?
 • Jsou zaměstnanci přetížení nebo naopak nevytížení?
 • Máme plány pro krizové situace? Jsou všichni zaměstnanci zastupitelní a je připravený systém delegující práci ve chvíli, kdy někdo vypadne?
 • Jsou nastavené procesy efektivní? Nedělají se nějaké činnosti zbytečně?
 • Máme vytvořený rozvojový plán zaměstnanců? Známe potenciál našich zaměstnanců?
 • Funguje komunikace mezi vedením a zaměstnanci oběma směry?
 • Znají zaměstnanci strategii firmy a ideu, kterou firma prosazuje?

Postup od A do Z

 • Na začátku společnost definuje jasné otázky, na které má audit odpovědět.
 • Auditor společně s vedením firmy vybere cílovou skupinu, které se bude audit týkat (například střední management nebo výroba).
 • Na začátku si také obě strany určí časový rámec auditu. Všichni účastníci by měli vědět, jak dlouho bude audit probíhat a co to znamená pro chod firmy.
 • Auditor má promyšlenou komunikační strategii – tedy kdy a komu bude oznamovat dílčí nebo závěrečná zjištění.
 • Hlavní částí auditu jsou rozhovory se všemi účastníky z vedení i z řad zaměstnanců o tom, jak se v práci cítí, jaké mají kompetence, jak funguje týmová komunikace a podobně. Auditor se v rozhovorech snaží odhalit skryté problémy.
 • Auditor analyzuje také dokumenty, jako je evidence docházky nebo data o produktivitě zaměstnanců. Zajímá se o to, jak jsou nastavené interní procesy, a jak to vypadá v praxi. Tato fáze může společně s rozhovory trvat i několik týdnů.
 • Zjištění a doporučení auditor zpracuje do závěrečné zprávy, kterou předá firmě.
 • Vedení firmy přijímá opatření doporučené auditorem.

Nejčastější chyba firem

Provozní slepota. V mnoha společnostech dělají zaměstnanci více věci najednou a stabilně nestíhají. Vedení má pocit, že jediným řešením je navýšit počet zaměstnanců. Lidé přebírají za druhé úkoly, které dělat nemají (protože je jim nepříjemné odmítnout pomoc, nebo chtějí vypadat dobře a chtějí se zalíbit), na druhou stranu pak gró své pracovní náplně nedělají, protože ji nestíhají. Personální audit často odhalí, že za domnělou přetížeností zaměstnanců je špatná organizace práce. Auditoři firmě doporučí jasně definované procesy, zodpovědnosti a pravomoci k výkonu práce.

Psali jsme také:

Zaměstnávání cizinců - podmínky

Zaměstnávání cizinců - podmínky

V případě, kdy se zaměstnavateli uvolnilo pracovní místo a chce ho obsadit cizincem, tak podle zákona má žádat o povolení zaměstnávat pracovníky...

Každoroční teambuilding společnosti Europa...

Zaměstnanci ze všech našich oddělení se sešli na jednom místě a téma tohoto teambuildingu bylo:

Shrnutí dosažených cílů za rok 2019...
5 ověřených rad pro brigádníky, které zvýší šanci na získání práce

5 ověřených rad pro brigádníky pro získání práce

Pokud jste se rozhodli hledat práci nebo brigádu pomocí personální agentury, tak zde naleznete 5 ověřených rad, které mohou opravdu zvýšit šanci na...

Dohoda o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti je v České republice jednou z forem uzavření pracovněprávního vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. V tomto článku...

České podniky čím dál více spoléhají na cizince. Vede je k tomu kvalita zahraničních pracovníků nebo bezvýchodná situace na domácím trhu práce?

České podniky čím dál více spoléhají na cizince....

České firmy čelí novým výzvám, co se týče náboru pracovníků. Počet volných míst výrazně převyšuje počet potenciálních uchazečů s odpovídajícím...

Semknutý a přátelský tým - klíč k úspěchu

Semknutý a přátelský tým - klíč k úspěchu

Úkol manažera - vytvořit semknutý tým. Jak toho dosáhnout?

Je dobře známo, že úspěch jakéhokoli zařízení závisí na harmonické interakci...

Nostrifikace. Komplexní průvodce celým procesem - Workintense

Nostrifikace. Komplexní průvodce celým procesem

Uznání vzdělání v České republice patří k jedné ze stěžejních záležitostí, se kterými se setká téměř každý cizinec. Tak zvaná nostrifikace je...

Zaměstnávání v době koronaviru

Zaměstnávání v době koronaviru

Česká republika zažívá v poslední době něco, co v moderních dějinách nezažila. Infekční onemocnění Covid-19 nás donutilo změnit naše zvyky. Například...

Jak nepoškodit svou kariéru pomocí sociálních sítí

Jak nepoškodit svou kariéru pomocí sociálních sítí

Většina z nás používá sociální sítě. Nezáleží na tom, hledáte-li práci nebo ji již máte. Vaše příspěvky, komentáře a “lajky” mohou velmi negativně...

Mzda, stanovení mzdy, přesčasy, výplata

Minimální mzda

Za vykonanou práci přísluší zaměstnanci mzda nebo odměna z doho­dy – dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti.

...

Pojďme mluvit o tom, jak může personální agentura Europa Workintense posílit vaše podnikání v oblasti HR