Novinky & Události
You are here:
 1. Domů
 2. / Aktuality
 3. / Kariérní poradenství pro dospělé

Kariérní poradenství pro dospělé

Reading time: 4 mins
Kariérní poradenství pro dospělé

Kariérní poradenství se dá rozdělit na kariérní poradenství pro děti a mládež a na kariérní poradenství pro dospělé. V prvním případě obvykle radí profesionálové dětem, na jakou školu se přihlásit a provádějí diagnostické testy. V případě dospělých lidí je hlavní institucí Úřad práce České republiky, jemuž pomáhají různé neziskové organizace. Kariérní poradenství, které není zpoplatněno, je dostupné zejména nezaměstnaným nebo znevýhodněným skupinám obyvatel. V jeho rámci existuje i psychologické poradenství pro dospělé, u něhož účastnící přivítají, že je hrazeno zdravotním pojištěním a odehrává se v prostorách zdravotnických zařízení. Dospělí lidé, kteří nejsou nijak znevýhodněni, mohou využít služeb komerčních poradců, různých agentur apod.        

Kdy využít kariérního poradce?

Přesný okamžik, kdy sáhnou po odborníkovi, často není zcela zřejmý, přesto byste měli vyhledat odbornou pomoc, pakliže Vás trápí následující symptomy:

 • Ráno se Vám nechce vstávat. Nejraději byste zaklapli budík, schovali se pod deku a spali až do večera. Tímto jednáním vlastně utíkáte od samotného problému.
 • Špatná nálada. Vstáváte se špatnou náladou, které se nemůžete zbavit. Zlost si vybíjíte na ostatních členech domácnosti, kteří za nic nemohou, ale vy si prostě nemůžete pomoci.
 • Malujete černé scénáře. Už doma přemýšlíte nad prací. Uvažujete, kdo co nedodělal a co se musí stihnout v termínu. Ke všemu Vás včera kolega požádal, zda byste za něj vyplnila statistiky a Vy jste automaticky kývl/a. V horším případě Vás čeká setkání s ředitelem.
 • Ráno zvracíte. Nedobrá psychická kondice se velmi často projevuje i tělesným nastavením. Ranní zvracení ze stresu se rozhodně nevyplácí podceňovat.
 • Očima posouváte hodinky ručiček. Práce Vás nebaví a už od svého příchodu posouváte očima hodinky ručiček, aby čas běžel rychleji. Vaše práce je pomalá a neefektivní, čehož si všimli i ostatní kolegové.
 • Povýšili někoho jiného. Ke všemu ještě zjistíte, že místo, na které jste si brousili zuby, dostal někdo jiný. A to i přesto, že Vy jste v kolektivu služebně nejstarší a stále pracujete za nástupní plat.
 • Z práce se vracíte s ještě horší náladou, než jste do ní šli. Tady už začíná začarovaný kruh, protože máte stále špatnou náladu a nevíte, jak z toho ven. Je jasné, že tím trpí i mimopracovní vztahy. 
 • Nedokážete se uvolnit. Stres z práce Vás ovládá i při mimopracovních činnostech. Špatná nálada u Vás stále převládá.

Výše uvedené příznaky jasně signalizují, že je čas na změnu. Nemusíte rovnou opouštět celou firmu, někdy bohatě postačí změnit přístup. A s tím Vám právě pomůže kariérní poradenství.

Forma kariérního poradenství

Kariérní poradenství má buď formu individuální, nebo skupinovou. Provází člověka od studentských let až po výběr prvního povolání. Dále se zaměřuje na změnu zaměstnání, na další vzdělávání (andragogiku, celoživotní učení), na návrat do pracovního procesu, případně i na změnu původní kvalifikace a původního povolání. Jedná se tedy o celoživotní proces.

Na jaké oblasti má kariérové poradenství vliv:

 • Vzdělávání. Kariérní poradenství si klade za cíl vyšší účast ve vzdělávání a odborné přípravě. V rámci vzdělávání by mělo docházet ke zlepšení dosažených výsledků. Zvláště ve vyloučených lokalitách by se mělo zamezit (nebo alespoň snížit) předčasným odchodům ze vzdělávacích procesů. 
 • Zaměstnanost. Zde se jedná zejména o vyšší platy nebo nižší míru fluktuace zaměstnanců. Kariérní poradenství by mělo zajistit klientovi, že bude mít vyšší pravděpodobnost nalézt odpovídající práci.
 • Společnost. Je dokázáno, že správně načasované kariérní poradenství snižuje pravděpodobnost trestné činnosti. Je to logické, protože mladiství vidí reálný cíl a vědí, že mají budoucnost. Opouštějí tedy od svých starých zvyků.

S čím konkrétně pomůže kariérní kouč pro dospělé

Kariérové poradenství obvykle provádí zkušený psycholog s relevantní praxí, případně si mohou firmy najmout externisty. Velice často se koučové setkávají s tím, že pracovník hledá pomoc a rady u specifické pozice, konkrétně jak se o ni může nejlépe ucházet. Podpora poradenství může konkrétně vypadat jako pomoc lidem při přemýšlení o cílech, zájmech, kvalifikaci a schopnostech. Vyškolený psycholog s nespokojeným zaměstnancem absolvuje sezení, aby se dopátral příčiny problému. V rámci této služby zaměstnanec lépe pozná sám sebe včetně svých kladných i záporných stránek. Díky tomu získá jasnější představu o tom, kdo je, a kam by chtěl profesně směřovat. Na sezení ventiluje své negativní pocity a k týmu se vrací jako znovuzrozený.

Psali jsme také:

Každoroční teambuilding společnosti Europa...

Zaměstnanci ze všech našich oddělení se sešli na jednom místě a téma tohoto teambuildingu bylo:

Shrnutí dosažených cílů za rok 2019...
Jak nepoškodit svou kariéru pomocí sociálních sítí

Jak nepoškodit svou kariéru pomocí sociálních sítí

Většina z nás používá sociální sítě. Nezáleží na tom, hledáte-li práci nebo ji již máte. Vaše příspěvky, komentáře a “lajky” mohou velmi negativně...

Prace přes personální agenturu

Řešení personálních potřeb společnosti přes...

V podmínkách současné konkurence na trhu práce dosahují pozitivních výsledků pouze ty společnosti, které podnikají efektivně. Tedy snižují své...

Vánoční a novoroční přání "Europa WORKINTENSE" 2020

Vánoční a novoroční přání "Europa...

Dámy a pánové, vážení obchodní přátelé,

děkujeme Vám za spolupráci v roce 2019 a přejeme Vám krásné Vánoce a do nového roku 2020 hodně zdraví,...

Dohoda o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti je v České republice jednou z forem uzavření pracovněprávního vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. V tomto článku...

Psychodiagnostické metody výběru zaměstnanců

Psychodiagnostika - o co jde?

Psychodiagnostika – pomocný nástroj, který umožňuje vyhledat nového zaměstnance na poptávanou pozici či plánovat osobní rozvoj zaměstnanců...

Zaměstnávání v době koronaviru

Zaměstnávání v době koronaviru

Česká republika zažívá v poslední době něco, co v moderních dějinách nezažila. Infekční onemocnění Covid-19 nás donutilo změnit naše zvyky. Například...

Agenturní zaměstnávání v kontextu trhu práce

Agenturní zaměstnávání v kontextu trhu práce

Agenturní zaměstnávání je opravdu pozitivní formou zaměstnávání, protože v takovém případě jde o legální práci, která je pro svou flexibilitu ...

Outsourcing výroby - převod na externího dodavatele výrobní funkce nebo části úkolů spojených s výrobou výrobků

Outsourcing výroby

Pod pojmem outsourcing výroby si můžeme představit převod celého procesu výroby či pouze jejích dílčích částí na externího dodavatele.

...

České podniky čím dál více spoléhají na cizince. Vede je k tomu kvalita zahraničních pracovníků nebo bezvýchodná situace na domácím trhu práce?

České podniky čím dál více spoléhají na cizince....

České firmy čelí novým výzvám, co se týče náboru pracovníků. Počet volných míst výrazně převyšuje počet potenciálních uchazečů s odpovídajícím...

Pojďme mluvit o tom, jak může personální agentura Europa Workintense posílit vaše podnikání v oblasti HR