Přejít k hlavnímu obsahu

Několik tipů, jak efektivně čelit prokrastinaci

Read time: 5 minut
Několik tipů, jak efektivně čelit prokrastinaci

Většina z nás zažila ten pocit, kdy před námi stojí důležitý úkol, a my se nemůžeme donutit k jeho vypracování. Odkládání nepříjemných povinností je přirozenou součástí lidské povahy, avšak měli bychom rozlišovat situace, kdy se nám “jenom” nechce, a kdy se již jedná o prokrastinaci. Ve druhém případě se jedná o chorobné odkládání povinností, které prokrastinující člověk nedokáže zlomit vlastní vůlí. Podle nedávného výzkumu existuje v České republice až 70 % chorobných “odkladačů”, přičemž se rekrutují ze všech vrstev společnosti. Prokrastinátory tak najdeme mezi studenty, podnikateli, rodiči, zaměstnanci apod. Zajímavostí je, že v tuzemsku tento fenomén zpropagoval český podnikatel a publicista Petr Ludwig svojí knihou Konec prokrastinace.

Rozdíl mezi leností a prokrastinací

Rozdíl mezi leností a prokrastinací spočívá v tom, že líný člověk nic dělat nechce a je s tímto stavem spokojen, zatímco prokrastinující člověk by naopak rád něco dělal, ale nedokáže k tomu sám sebe přemluvit. Prokrastinátoři si obvykle najdou nějakou smysluplnou činnost, kterou nahrazují vypracování nepříjemného úkolu. Místo učení na zkoušku nebo zpracování prezentace tak raději neustále zalévají květiny, opakovaně uklízejí či pracují na zahradě. Charakteristické pro ně je, že mají při vykonávání těchto zástupných pracích černé svědomí a uvědomují si svoji prokrastinaci.

Nezaměňujte prokrastinaci za odpočinek

Mnoho lidí má také tendenci odkládat povinnosti na nejzazší termín. Sami před sebou si to ospravedlňují tím, že pod časovým tlakem podávají nejlepší výkony a na nepříjemné úkoly je třeba si řádně odpočinout. Prokrastinace však není odpočinek, protože při opravdovém oddechu získáváme novou energii, zatímco při prokrastinaci ji ztrácíme. Můžou za to výčitky svědomí, neboť si uvědomujeme, že neděláme to, co je potřeba. Vzniklé pochybnosti a snížená sebedůvěra vytváří pocit bezmoci, který vede k tomu, že opět nic neuděláme. Prokrastinátoři se tak začnou pohybovat v bludném kruhu, ze kterého nedokáží najít cestu ven.

7 tipů, jak čelit prokrastinaci

Prokrastinace je nepříjemný problém, ale naštěstí existují způsoby, jak ji efektivně čelit. Stačí se řídit níže uvedenými tipy:

  1. Rozložte si úkol na více částí. Toto je velmi známá rada a funguje i v boji s prokrastinací. Dopředu si rozmyslete, kolik času jste ochotni investovat do řešení úkolu a podle toho si rozložte jednotlivé fáze. Například Vás čeká školení nováčků a s tím spojená prezentace v powerpointu. Nejdřív si promyslete, jakým úvodem školení začnete a celou prezentaci si rozdělte do několika etap. Žádná fáze by neměla přesáhnout 45 minut. To je dostatečný čas k tomu, abyste udělali kus práce a zároveň Vás úkol nezahltil.
  2. Řiďte se svým biorytmem. Zde vycházíme z předpokladu, že každý člověk je jiný. Ranní ptáčata jsou aktivní již od brzkého jitra, zatímco sovám nedělá problém pracovat dlouho do noci. Zjistěte, v jaké denní hodině jste nejčilejší a tomu přizpůsobte práci. Lidé často prokrastinují, protože neznají svůj biorytmus a nutí se do pracovních povinností v době, kdy jsou unavení a přetažení.
  3. Nezapomeňte se odměnit. Každý z nás dostal alespoň jednou v životě zadání, které ho nebavilo a nevěděl si s ním rady. V takovém případě je oblíbeným řešením odkládat úkol na později. Místo odkladu povinností si stanovte odměnu za jejich vyřízení. Můžete si dopřát něco dobrého na zub, oblíbený film, příjemnou procházku nebo sklenku něčeho ostřejšího. Ve fantazii se meze nekladou a záleží jen na Vás, čím se odměníte. Díky vědomí, že vás něco příjemného čeká, úkol splníte radostněji a rychleji.
  4. Stanovte si deadline. Někteří lidé opravdu podávají nejlepší výkony pod časovým tlakem. Patříte-li mezi ně, dobře na Vás bude fungovat stanovení jasného termínu, kdy je potřeba práci dokončit. Dobrým tipem je použít aplikaci na monitoring času. V ní si nastavíte hodinu a minutu, kdy předpokládáte dokončení zadání.
  5. Vsaďte se. Nikdo neprohrává rád a hrozba prohrané sázky Vás může vybičovat k nevídaným výkonům. Stačí se vsadit s kolegy, kamarády nebo rodinou. Důležité je, aby hodnota sázky byla skutečně vysoká, protože jen tak budete mít motivaci nepříjemný úkol dokončit. Tato rada je vhodná zejména pro soutěživé lidi, kteří si rádi hrají.
  6. Své úkoly zveřejněte. Možná se budete divit, ale máloco funguje tak dobře, jako když si na sebe upletete veřejný bič. Stanovené cíle můžete napsat na tabuli, umístit na nástěnku nebo kamkoliv jinam, kde budou na očích. Pakliže budou o Vašich úkolech vědět ostatní, ztratíte prostor pro výmluvy a nezbyde Vám nic jiného než zadání vypracovat.   
  7. Pracovní rituály. Pro úspěšné zvládání stresu je důležité vytvořit si pracovní rituály a návyky. V angličtině se pro ně vžil termín “mindset”. Jedná se o nastavení mysli, které Vám pomůže při vypracování neoblíbených povinností. Mezi pracovní rituály lze zařadit například šálek dobré kávy nebo pozdrav s kolegy. Na každého funguje něco jiného, ale smysl zůstává stejný, tedy vytvořit spouštěč, který v mozku aktivuje pracovní režim.

Kdo jsme

reditel-spolecnosti-workintense

Ing. Ivan Rozman

Ředitel Společnosti

„Jsme schopni systémově reagovat na potřeby zákazníka zajistit HR/pracovní sily velice rychle a pružně bez ohledu na to, kde a kdy požadavky vzniknou. Usilujeme o to, abychom poskytovali prvotřídní profesionální služby našim partnerům prostřednictvím vedoucích pracovníku odborně orientovaných projektových tymu a proškolených kmenových zaměstnanců“

Kontakty: rozman@workintense.eu

Vedoucí marketingového oddělení

Ing. Ivan Rozman

Project manager (Enterprise Architecture)

„Naše podnikatelská a inovativní síla spočívá ve výměně zkušeností napříč našimi různorodými projekty. Své know-how sdílíme, což nám umožňuje neustále zvyšovat naši produktivitu, inovovat a důkladně propracovávat personální a provozní procesy a činnosti.“

Kontakty: ivan.rozman@workintense.eu

Vedoucí marketingového oddělení

Bc. Vjačeslav Rozman

CMO / Business Operations Analyst

„Europa Workintense je jedničkou v zaměstnávání pracovníků z Ukrajiny. Řešíme vše od dokladů až po adaptaci na projektu. Za 26 let na trhu jsme si osvojili postupy, které nám umožňují řešit zakázky velmi komplexně a individuálně dle potřeb trhu střední Evropy, konkrétních oborů i firem. Zakládáme si na budování dlouholetých obchodních vztahů s našimi partnery.“

Kontakty: rozman.v@workintensegroup.eu

Vedoucí obchodního oddělení

Mgr. Lýdie Ignat'uková

Vedoucí obchodního oddělení

„Nabízíme firmám dle jejich potřeb spolehlivý, kvalifikovaný a motivovaný personál z východní Evropy (zejména Ukrajiny). Patříme ke špičce mezi agenturami práce na českém trhu.“

Kontakty: lida.ignatyuk@workintense.eu

HR manager

Mgr. Jan Kupec

Projektový manager / HR manager

„Pomůžeme vám najít ten správný personál pro vaše firemní projekty. Obraťte se na nás, a my vám zajistíme kvalifikované dělníky, jaké potřebujete pro plynulý provoz vaši společnosti.“

Kontakty: jan.kupec@workintense.eu

HR manager

Ivan Orsag

Projektový manager / HR manager pro Západní Evropu

„Přestože jsou naší specializací zejména zaměstnanci pro dělnické profese a řemesla, zajišťujeme kvalifikované pracovníky pro široké spektrum dalších oblastí na trhu práce.“

Kontakty: i.orsag@workintense.eu

Recruiter

Svitlana Volyk

Customer Acquisition Specialist pro Polsko

„Pomůžeme vám najít kvalifikovaný personál nejrychlejším způsobem a v nejkratším termínu. Vzájemná pomoc - záruka rozvoje a úspěchu.”

Kontakty: s.volyk@workintense.eu

Recruiter

Svitlana Shvets

Customer Acquisition Specialist pro anglicky a německy mluvící země

„Působíme na celém území České republiky, podle potřeb zákazníků zajišťujeme pracovníky i v rámci EU. Chceme propojit trh práce západní, střední a východní Evropy.”

Kontakty: s.shvets@workintense.eu

„Působíme nejenom na celém území České republiky a taky Polska, Maďarska, Slovenska a jiných členských států EU. Podle potřeb zákazníků zajišťujeme pracovníky i v rámci EU.“