Přejít k hlavnímu obsahu

Soft skills aneb proč jsou důležité měkké dovednosti

Read time: 4 minuty
Soft skills aneb proč jsou důležité měkké dovednosti

Tím, jak se mění doba, se mění i požadavky na zaměstnance, manažery nevyjímaje. Dnes už nestačí vlastnit řidičský průkaz, ovládat počítačové programy, mluvit cizími jazyky nebo znát podvojné účetnictví (tzv. hard skills - tvrdé dovednosti). Do popředí se stále víc dostávají soft skills neboli jemné dovednosti (do češtiny nepřesně překládané jako měkké dovednosti). Pro zaměstnavatele se dokonce soft skills stávají cennější než tvrdé schopnosti, protože jsou do určité míry vrozené a nedají se tak snadno naučit. Jejich hodnocení je obtížnější, neboť je není možné jednorázově změřit, spíše se projeví vždy v potřebné situaci.

Jaké schopnosti spadají pod soft skills?

Do této skupiny lze zařadit celou plejádu schopností jako jsou například:

 • komunikační dovednosti,
 • schopnost navázat a udržet kontakty,
 • spolehlivost,
 • zodpovědnost,
 • schopnost pracovat v týmu,
 • organizační schopnosti,
 • schopnost jít příkladem,
 • empatie,
 • asertivita,
 • stresuodolnost, 
 • schopnost řešit konflikty,
 • talent rychle a správně se rozhodovat,
 • samostatnost,
 • sebedůvěra,
 • loajalita,
 • kreativní myšlení,
 • schopnost jít k jádru věci a vysvětlit danou problematiku.

Dají se soft skills naučit?

Měkké dovednosti vycházejí z osobnostních předpokladů člověka a úzce souvisí s jeho sociální inteligencí. Jsou nám tedy vrozené. To ovšem neznamená, že bychom je nemohli trénovat a procvičovat. Na trhu nalezneme vzdělávací programy, kde v rámci postgraduálního studia (týká se manažerského vzdělávacího programu MBA - Master of Business Administration) lze prohloubit své schopnosti v této oblasti. Studium je zaměřené prakticky a zahrnuje vedle již uvedeného také schopnost emoční inteligence nebo zásady leadershipu. Dobrou zprávou je, že v rámci MBA se dá studovat široká škála oborů. Vyberou si tak podnikatelé, členové středního a vyššího managementu a lidé, pro které je důležité efektivně zvládat trendy moderního managementu. Zvolit lze přímo specializaci Management soft skills, nebo Management a leadership, Finanční management a účetnictví a Strategický management. 

Význam soft skills podle oborů

Výše jsme uvedli nejčastější schopnosti, které spadají pod měkké dovednosti. Zde je nutné dodat, že každý obor vyžaduje jiné dovednosti. Konkrétně se jedná o:

 • Střední a vyšší management. Na těchto pozicích zaměstnanci nejčastěji využijí schopnost řešit konflikty, analytické a komplexní myšlení, umění myslet businessově či schopnost sebereflexe.
 • Informační systémy. Analytické a koncepční myšlení jsou přesně ty schopnosti, které potřebujete v oboru informačních systémů. Určitě se vám bude hodit i schopnost týmové spolupráce a také ochota zvyšovat si kvalifikaci.
 • Obchod a marketing. Tyto obory se neobejdou bez vynikajících komunikačních dovedností a sociální empatie. Výhodou jsou také organizační schopnosti a schopnost vytvářet a udržovat kontakty. 
 • Administrativní činnosti. Komunikační schopnosti jsou potřeba také na administrativních pozicích. Zde též uplatníte organizační dovednosti, schopnosti týmové práce a výkonnost.
 • Kreativní činnosti. Pro výkon kreativních činností je nezbytná otevřenost novým věcem, koncepční a komplexní myšlení.

Tipy pro zaměstnavatele

K sestavení kvalitního a dobře fungujícího týmu potřebuje každý zaměstnavatel ty správné lidi. Jak poznat už na pracovním pohovoru, že uchazeč o zaměstnání oplývá potřebnými schopnostmi? Zde přinášíme krátký návod:

 • Dobrým tipem je zamyslet se nad slabými stránkami vašeho dosavadního týmu. Podívejte se kritickým okem například na to, jakým způsobem vyřizují e-maily nebo jak přistupují k poradám a týmovým schůzkám.
 • Inspirujte se u úspěšných zaměstnanců! Položte si otázku: “Díky jakým vlastnostem a dovednostem pomáhají společnosti prosperovat?”.
 • Zjistěte názory vedoucích pracovníků. Zeptejte se jich, jaké vlastnosti jim u jejich lidí v týmu nejvíce chybí.
 • Podívejte se na hodnoty vaší společnosti a přemýšlejte o měkkých dovednostech v souladu se svou firemní kulturou.

Kdo jsme

reditel-spolecnosti-workintense

Ing. Ivan Rozman

Ředitel Společnosti

„Jsme schopni systémově reagovat na potřeby zákazníka zajistit HR/pracovní sily velice rychle a pružně bez ohledu na to, kde a kdy požadavky vzniknou. Usilujeme o to, abychom poskytovali prvotřídní profesionální služby našim partnerům prostřednictvím vedoucích pracovníku odborně orientovaných projektových tymu a proškolených kmenových zaměstnanců“

Kontakty: rozman@workintense.eu

Vedoucí marketingového oddělení

Ing. Ivan Rozman

Project manager (Enterprise Architecture)

„Naše podnikatelská a inovativní síla spočívá ve výměně zkušeností napříč našimi různorodými projekty. Své know-how sdílíme, což nám umožňuje neustále zvyšovat naši produktivitu, inovovat a důkladně propracovávat personální a provozní procesy a činnosti.“

Kontakty: ivan.rozman@workintense.eu

Vedoucí marketingového oddělení

Bc. Vjačeslav Rozman

CMO / Business Operations Analyst

„Europa Workintense je jedničkou v zaměstnávání pracovníků z Ukrajiny. Řešíme vše od dokladů až po adaptaci na projektu. Za 26 let na trhu jsme si osvojili postupy, které nám umožňují řešit zakázky velmi komplexně a individuálně dle potřeb trhu střední Evropy, konkrétních oborů i firem. Zakládáme si na budování dlouholetých obchodních vztahů s našimi partnery.“

Kontakty: rozman.v@workintensegroup.eu

Vedoucí obchodního oddělení

Mgr. Lýdie Ignat'uková

Vedoucí obchodního oddělení

„Nabízíme firmám dle jejich potřeb spolehlivý, kvalifikovaný a motivovaný personál z východní Evropy (zejména Ukrajiny). Patříme ke špičce mezi agenturami práce na českém trhu.“

Kontakty: lida.ignatyuk@workintense.eu

HR manager

Mgr. Jan Kupec

Projektový manager / HR manager

„Pomůžeme vám najít ten správný personál pro vaše firemní projekty. Obraťte se na nás, a my vám zajistíme kvalifikované dělníky, jaké potřebujete pro plynulý provoz vaši společnosti.“

Kontakty: jan.kupec@workintense.eu

HR manager

Ivan Orsag

Projektový manager / HR manager pro Západní Evropu

„Přestože jsou naší specializací zejména zaměstnanci pro dělnické profese a řemesla, zajišťujeme kvalifikované pracovníky pro široké spektrum dalších oblastí na trhu práce.“

Kontakty: i.orsag@workintense.eu

Recruiter

Svitlana Volyk

Customer Acquisition Specialist pro Polsko

„Pomůžeme vám najít kvalifikovaný personál nejrychlejším způsobem a v nejkratším termínu. Vzájemná pomoc - záruka rozvoje a úspěchu.”

Kontakty: s.volyk@workintense.eu

Recruiter

Svitlana Shvets

Customer Acquisition Specialist pro anglicky a německy mluvící země

„Působíme na celém území České republiky, podle potřeb zákazníků zajišťujeme pracovníky i v rámci EU. Chceme propojit trh práce západní, střední a východní Evropy.”

Kontakty: s.shvets@workintense.eu

„Působíme nejenom na celém území České republiky a taky Polska, Maďarska, Slovenska a jiných členských států EU. Podle potřeb zákazníků zajišťujeme pracovníky i v rámci EU.“