Zaměstnávání Ukrajinců má v naší zemi dlouholetou tradici začínající již v devadesátých letech minulého století, kdy se na české i ukrajinské straně otevřely hranice a začali k nám proudit zahraniční pracovníci. Ukrajinci si rychle získali pověst poctivých a pracovitých zaměstnanců, kteří se nezaleknou žádné práce. Obliba těchto cizinců zašla dokonce tak daleko, že jsou na nich dnes některá česká odvětví zcela závislá. Ruská invaze na tuto východoevropskou republiku pak znamenala výrazný nárůst této pracovní síly na tuzemském trhu práce. V rámci pomoci pak Česká republika zahájila řadu podpůrných aktivit a dokonce změnila legislativu. Po jedenácti měsících od začátku konfliktu se situace v tuzemsku stabilizovala, a proto přinášíme aktuální postup, jak získat zaměstnance z Ukrajiny prchající před válkou.
Jak mají postupovat Ukrajinci
Ukrajinci mohou přicestovat do České republiky třemi způsoby, ale protože píšeme o lidech prchajících před válkou, zaměříme se na uprchlíky. Ti mohou na základě Lex Ukrajina od 21. března 2022 zažádat o tzv. dočasnou ochranu. Aktuálně platí do 31. března. 2023, přičemž lhůta pro vyřízení žádosti činí 60 dnů. Platí zde jediná podmínka, že žadatelé o dočasnou ochranu nesmí být zároveň občany jiného členského státu Evropské unie.
Proces vyřizování je stejný jako v případě žádosti o speciální vízum. Aby mohla být dočasná ochrana kladně vyřízena, musí ukrajinští pracovníci kromě splnění podmínek předložit vyplněnou žádost o dočasnou ochranu, pasovou fotografii ve velikosti 45 x 35 mm a platný cestovní pas. Při řešení otázky, jak získat zaměstnance z Ukrajiny, je pak navíc nutné brát na zřetel, že žadatelé musí prokázat zajištěné bydlení v případě, kdy nebudou mít bydlení zprostředkováno krajským asistenčním centrem.
Ukrajinci v režimu dočasné ochrany jsou pak považováni za cizince s povoleným trvalým pobytem a mají volný přístup na český trh práce včetně nároku na evidenci žadatelů o zaměstnání na úřadech práce.
Jaké povinnosti odpadly?
Po změně legislativy již nemusí Ukrajinci žádat o pracovní povolení, neboť v případě, kdy je jim udělena dočasná ochrana, jsou z právního hlediska považováni za cizince s uděleným trvalým pobytem na území České republiky.
Zaměstnavatelům, kteří řeší problém, jak získat zaměstnance z Ukrajiny, zase odpadla povinnost ohlásit volné pracovního místo na úřadu práce ČR (týká se uprchlíků se speciálním vízem) a je možné tuto pozici obsadit okamžitě. Tím se výrazně zvýšila flexibilita zaměstnávání válečných utečenců.
Jaké povinnosti zůstaly?
Zaměstnavatelům zůstala informační a evidenční povinnost. Dál musí informovat příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce ČR o zaměstnání ukrajinského pracovníka, a to nejpozději v den nástupu (tuto povinnost mu ukládá ustanovení § 87 zákona o zaměstnanosti).
Stejně tak zůstalo v platnosti nařízení § 102 zákona o zaměstnanosti, podle kterého musí každý zaměstnavatel vést evidenci cizinců v rozsahu daného zákonným ustanovením.
Práva a povinnosti zaměstnavatelů a zaměstnanců
Zaměstnavatel
V tomto bodě stačí uvést, že zaměstnavatelé nesmí dělat rozdíly mezi českými a zahraničními pracovníky. Týká se to zejména:
- Spravedlivého a rovného zacházení,
- Bezpečných pracovních podmínek,
- Pracovní smlouvy (musí být vždy v písemné podobě),
- Garantované minimální mzdy,
- Placení zdravotního a sociálního pojištění zaměstnavatelem,
- Placené nemocenské,
- Placené dovolené.
Zaměstnanec
- Zaměstnanec je pak povinen především:
- Řádně pracovat,
- Plnit pokyny nadřízených,
- Dodržovat veškeré pracovní předpisy,
- Nejednat v rozporu se zájmy zaměstnavatele.