Efektivní home office, jak na něj | WORKINTENSE
Novinky & Události
You are here:
 1. Domů
 2. / Aktuality
 3. / Efektivní home office, rady a tipy

Efektivní home office, rady a tipy

Reading time: 5 mins

V březnu loňského roku se velká část Čechů ocitla kvůli COVID-19 doma a musela začít rychle řešit to, co freelanceři a digitální nomádi pilují roky – jak efektivně pracovat z domova na home office. Jako všechno má i práce z domova své kladné i záporné stránky.

Základ tvoří rituály 

 • Vstávejte ve stejnou dobu, jako když klasicky pracujete. Uvidíte, že tělo si časem zvykne a vy budete moci vstávat i bez budíku. Doporučuje se spát minimálně 8 hodin denně. 
 • I na home office se oblečte jako do práce.
 • Choďte do práce ve stejnou chvíli, na kterou jste byli zvyklí. 

Osvojte si ranní zdravé návyky

 • Jak už bylo uvedeno výše, naučte se chodit spát a vstávat ve stejnou hodinu. Uvidíte, že díky této pravidelnosti budete ráno čilý a budík možná ani nebudete potřebovat. Přesto je nám jasné, že tento bod je během na dlouhou trať. Proto se alespoň snažte vstát na první zazvonění.   
 • Dalším zajímavým tipem je vyvarovat se koukání do mobilu. Když hned po ránu sáhnete po mobilu, zbytečně se vám prodlouží čas mezi probuzením a vstáváním.
 • Vypít cca půl litru odstáté vody s citronem (protože tělo je po noci dehydratované).
 • Pohybové aktivity (záleží jen na vás, zda dáváte přednost józe, strečinku nebo něčemu podobnému). Pohybové aktivity by měly trvat přibližně 5 až 10 minut.
 • Samozřejmě sem patří běžná hygiena.
 • Meditace a dýchání. U tohoto bodu se možná budete divit, ale správně zvládnuté dýchání pomáhá okysličovat mozek a v rámci meditace se dokážete soustředit na pracovní úkoly.
 • Vydatná snídaně. Ne nadarmo se říká pořekadlo: “Nasnídej se sám, o oběd se poděl s přítelem a večeři dej nepříteli”.
 • Studená lázeň. Stejně jako v sauně, i zde si na závěr dopřejte studenou sprchu. Uvidíte, že vás dokonale probudí a vy budete zcela připraveni pracovat.

Další triky, když chcete pracovat na home office efektivně

 • Abyste po práci nevypínali PC s pocitem, že jste vlastně nic neudělali, je dobré předem se připravit. Den před nástupem do práce si seřaďte priority a naplánované věci, které chcete v rámci home office stihnout. Doporučujeme začít těmi nejdůležitějšími úkoly hned zrána a nastavte si čas, který chcete danému úkolu věnovat (lidově řečeno, co chcete stihnout). Se zbytkem času naložte podle svého, může to být sport, rodina, relax a další. V cizině se pro tento typ práce vžilo označení work-life balance
 • Z ciziny k nám dorazil další termín “POMODORO 50:10”.  Tato metoda je založena na pravidelných přestávkách. Často se vám totiž stane, že se příliš zaberete do práce. A to není pro váš pracovní výkon to optimální. Bez pravidelných přestávek začnou protestoval hlavně záda a oči. Jakmile vám na hodinkách odbije 50, skoncujte s prací a místo toho se běžte podívat ven. Po deseti minutách se vraťte zpět ke své k práci. 
 • Při práci na home office se vyvarujte STOP multitaskingu, vyrušování a notifikacím – tohle je asi ten nejdůležitější bod. Snažte se vždy vykonávat jen jednu činnost. Pokud například zrovna píšete e-mail, tak kolem sebe mějte dostatek prostoru pro pracovní prostředí.

 A jak se na home office dívají sami zaměstnavatelé?

 • Většina ze zaměstnavatelů nemá s prací z domova žádné negativní zkušenosti. I zde ale platí známé pořekadlo: “dvakrát měř a jednou řež”. Sami zaměstnavatelé vědí, že práce z domova není pro každého. Pracovník se ve svém přirozeném prostředí cítí komfortně a zadělává si tak na prokrastinaci. Tyto typy osob potřebují mít nad sebou bič v podobě své kanceláře a jasně definovaných úkolů.

Lektorka a konzultantka Olga Mendlíková, která má na svém kontě řadu publikačních činností, vytvořila krátký manuál, jak efektivně pracovat z domova.

 • Vytvořte si pracovní místo, jako kdybyste doopravdy pracovali. Pomůže vám to k soustředění na práci.
 • Vymezte si čas na práci. Určíte si čas na práci, při které zároveň nebudete rušený/á okolím. To znamená vypnout notifikace, domluvit s rodinou, že nikdo nebude vstupovat, když pracujete atd.  
 • Zajistěte si veškeré potřebné podklady - Tímto krokem máme na mysli, že si dopředu zajistíte veškeré podklady týkající se práce. Do tohoto ranku spadá i zajištění kvalitního internetového připojení a příprava rozličných pomůcek tak, abyste nemuseli neustále odcházet od stolu a něco hledat.
 • Pracovat v blocích. Zde máme na mysli, abyste si zvolili čas, kdy jste dle vlastního biorytmu nejvýkonnější, a tam si dát největší blok práce. Naopak když víte, že např. mezi 12-14 hod. vám to příliš nemyslí, můžete jít třeba ven. Na krátké procházce si vyčistíte hlavu.

Efektivní home office není samospásná práce pro každého. Mnoho lidí začne prokrastinovat a cíleně se práci vyhýbat. Také na všech pozicích nelze home office nařídit. Přesto se jedná o fenomén, se kterým se řada společností potýká. Máte-li zodpovědné pracovníky, může být práce z domova tím nejlepším, co můžete v této nestardadní době udělat. A kdo ví, třeba se z pouhého benefitu stane plnohodnotná náhrada. Aby práce z domova plnila svůj účel, stačí se držet výše napsaných rad a doporučení. 

Psali jsme také:

Zaměstnávání v době koronaviru

Zaměstnávání v době koronaviru

Česká republika zažívá v poslední době něco, co v moderních dějinách nezažila. Infekční onemocnění Covid-19 nás donutilo změnit naše zvyky. Například...

Dohoda o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti je v České republice jednou z forem uzavření pracovněprávního vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. V tomto článku...

Kde hledat zaměstnance - metody vyhledávání

Kde hledat zaměstnance - metody vyhledávání

V dnešní době existuje mnoho způsobů, jak získat a hledat zaměstnance pro svůj podnik. V následujícím článku si proto uvedeme několik metod...

Agenturní zaměstnávání v kontextu trhu práce

Agenturní zaměstnávání v kontextu trhu práce

Agenturní zaměstnávání je opravdu pozitivní formou zaměstnávání, protože v takovém případě jde o legální práci, která je pro svou flexibilitu ...

Jak nepoškodit svou kariéru pomocí sociálních sítí

Jak nepoškodit svou kariéru pomocí sociálních sítí

Většina z nás používá sociální sítě. Nezáleží na tom, hledáte-li práci nebo ji již máte. Vaše příspěvky, komentáře a “lajky” mohou velmi negativně...

Prace přes personální agenturu

Řešení personálních potřeb společnosti přes...

V podmínkách současné konkurence na trhu práce dosahují pozitivních výsledků pouze ty společnosti, které podnikají efektivně. Tedy snižují své...

5 ověřených rad pro brigádníky, které zvýší šanci na získání práce

5 ověřených rad pro brigádníky pro získání práce

Pokud jste se rozhodli hledat práci nebo brigádu pomocí personální agentury, tak zde naleznete 5 ověřených rad, které mohou opravdu zvýšit šanci na...

České podniky čím dál více spoléhají na cizince. Vede je k tomu kvalita zahraničních pracovníků nebo bezvýchodná situace na domácím trhu práce?

České podniky čím dál více spoléhají na cizince....

České firmy čelí novým výzvám, co se týče náboru pracovníků. Počet volných míst výrazně převyšuje počet potenciálních uchazečů s odpovídajícím...

Mzda, stanovení mzdy, přesčasy, výplata

Minimální mzda

Za vykonanou práci přísluší zaměstnanci mzda nebo odměna z doho­dy – dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti.

...

Semknutý a přátelský tým - klíč k úspěchu

Semknutý a přátelský tým - klíč k úspěchu

Úkol manažera - vytvořit semknutý tým. Jak toho dosáhnout?

Je dobře známo, že úspěch jakéhokoli zařízení závisí na harmonické interakci...

Pojďme mluvit o tom, jak může personální agentura Europa Workintense posílit vaše podnikání v oblasti HR