Přejít k hlavnímu obsahu

Nostrifikace. Komplexní průvodce celým procesem

Read time: 10 minut
Nostrifikace. Komplexní průvodce celým procesem

Uznání vzdělání v České republice patří k jedné ze stěžejních záležitostí, se kterými se setká téměř každý cizinec. Tak zvaná nostrifikace je potřebná k dalšímu studiu i k práci. Jedná se o poměrně složitý proces, zejména pokud cizinci ještě neumí dobře český jazyk. Pojďme se tedy detailně podívat na to, jak si sám cizinec může nostrifikaci zařídit – a zadarmo!

K čemu je uznání vzdělání v České republice dobré?

Pokud chcete v České republice studovat, musíte doložit úspěšné ukončení předchozího vzdělání. Jestliže jste chodili do školy v jiném státě, bude potřeba si ho nechat uznat/nostrifikovat. Uznání rovnocennosti vašeho vzdělání získaného v zahraničí můžete také potřebovat, pokud se hlásíte na rekvalifikační kurz nebo kvůli práci. Například u zdravotnických profesí je osvědčení o uznání zahraničního vzdělání získaného mimo Evropskou unii povinnou přílohou žádosti o uznání způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání v ČR a vykonání aprobační zkoušky.

Jaké dokumenty budete potřebovat?

Důležité je mít originály všech dokumentů dokládajících vzdělání, a to nejen diplomy či vysvědčení, ale i jejich přílohy nebo dodatky se seznamem předmětů. Pokud jsou u seznamu předmětů absolvovaných za celou dobu studia uvedeny pouze známky, je dobré požádat školu o výpis doplněný ještě o počet hodin. Pokud taková informace chybí, můžete být požádáni o doplnění těchto údajů a správní řízení bude až do stanoveného data přerušeno. To může celý proces uznávání značně prodloužit. V případě základního vzdělání je třeba doložit seznam předmětů s hodinovou dotací alespoň za poslední čtyři roky školní docházky (6. – 9. ročník).

Co když úřady požadují ověření pravosti dokladů o studiu?

Další postup v rámci procesu nostrifikace závisí na tom, kde jste vaše vzdělání získali. Určitě si zjistěte, zda má stát, kde jste studovali, podepsanou smlouvu o právní pomoci. V takovém případě nebudete potřebovat další ověření vašich dokumentů! Zjednodušeně řečeno to znamená, že nemusíte získat k vašemu diplomu ještě další razítko, které by ověřovalo jeho platnost, protože se tyto státy dohodly na vzájemném uznávání dokladů o vzdělání. Seznam mezinárodních smluv najdete například na stránkách ministerstva školství: www.msmt.cz/mezinarodni-vztahy/seznam-mezinarodnich-smluv.

V opačné situaci budete potřebovat buď apostilu (zjednodušenou legalizační doložku) v případě států, které přistoupily k mnohostranné úmluvě o zjednodušení ověřování cizích veřejných listin (tzv. Haagská úmluva), nebo ověření ministerstvem zahraničních věcí příslušného státu a zastupitelským úřadem České republiky (tzv. superlegalizace). Seznam států včetně institucí, které vydávají apostilu, najdete na stránkách Haagské úmluvy: www.apostil.cz/staty-haagske-umluvy-o-apostile/.

Který úřad nostrifikaci vyřizuje?

V případě základních, středních a vyšších odborných škol je zodpovědnou institucí tzv. místně příslušný krajský úřad, respektive Magistrát hlavního města Prahy, pokud je vaše trvalé bydliště v Praze. Pro doložení místa pobytu v ČR úřady požadují například ověřenou kopii nájemní smlouvy, nebo prostou kopii osobního dokladu (cestovní pas, identifikační karta), kde máte uvedeno vaše bydliště. Vysokoškolské studium získané v zahraničí uznávají veřejné vysoké školy, které mají akreditovaný obdobný studijní program. U vysokoškolských diplomů z oblasti bezpečnostních sil se žádost posílá na Ministerstvo vnitra ČR, u diplomů z oblasti vojenství rozhoduje o uznání vzdělání Ministerstvo obrany ČR.

Jak mám postupovat po příjezdu do ČR?

Prvním krokem bude nechat si udělat notářsky ověřené kopie vašich dokumentů o studiu. Ověřené kopie pak zanesete soudnímu tlumočníkovi, aby je přeložil do češtiny. V případě anglického jazyka nebudou některé školy ani překlad vyžadovat.

Následujícím krokem bude vyplnění žádosti, v níž je potřeba uvést osobní a kontaktní údaje a informace o vašem vzdělání. Název školy a oboru musí odpovídat soudnímu překladu.

Pozor! Pokud se český přepis vašeho jména a příjmení liší od toho, jak ho máte uvedené v pasu, uveďte v žádosti i tuto podobu, abyste předešli problémům například při převzetí rozhodnutí na poště.

Další přílohou bude případně doklad o změně příjmení (a plná moc v případě, že za vás žádost podává někdo jiný). Pokud neodnesete žádost osobně na podatelnu, ale posíláte ji poštou, pošlete ji doporučeně. Důležité je také vědět, že nelze podat více žádostí o uznání zahraničního vzdělání současně.

Cena

U žádostí podávaných na krajské úřady bude třeba přiložit doklad o zaplacení správního poplatku ve výši 1 000 Kč a doklad o vašem bydlišti. V případě žádosti o uznání vysokoškolského vzdělání se do 1. 9. 2016 poplatek nepožadoval. Od tohoto data je ale nutné uhradit poplatek 3 000 Kč, který je příjmem univerzity. U zvláštních případů, kdy je žádost podávána přímo ministerstvu školství, vnitra nebo obrany, je částka shodná a je uhrazena formou správního poplatku.

Žádost je odeslána, co bude následovat?

Lhůty pro uznávání zahraničního vzdělání se řídí správním řádem. Rozhodnutí byste měli obdržet do 30 dnů, u složitějších případů to může trvat až 60 dnů. Úředník posuzuje, nakolik si je podobná skladba předmětů a jejich hodinová dotace na předkládaných dokumentech v porovnání s obdobným studijním oborem na české škole. Na základě toho vydává příslušné rozhodnutí.

V tom nejlepším případě obdržíte společně s rozhodnutím i osvědčení o uznání rovnocennosti zahraničního vzdělání a kvalifikace v České republice, respektive nostrifikační doložku. Originál si v každém případě uschovejte. Pokud je po vás tento doklad požadován, pořiďte si z něj ověřenou kopii!

Co je to nostrifikační zkouška?

V případě středoškolského vzdělání se může stát, že vám kvůli odlišnostem (jiná skladba předmětů, kratší délka studia, menší hodinová dotace) bude pro ověření vašich znalostí předepsaná nostrifikační zkouška.

V rozhodnutí bude společně s počtem zkoušek a určením předmětů uvedena také škola, kde musíte zkoušku absolvovat. Dostanete také termín, do kdy je potřeba doručit protokol o vykonání zkoušky na krajský úřad. Ideální je kontaktovat školu co nejdříve kvůli domluvení termínu vykonání zkoušky. Většinou také obdržíte seznam okruhů z jednotlivých předmětů a doporučenou literaturu.

Nostrifikační zkouška je obvykle ústní – hovoříte o daném tématu před komisí. Zkoušku máte právo vykonat ve vašem rodném jazyce za využití soudního tlumočníka, ale musíte za tlumočení uhradit náklady. Kvůli tlumočení bude potřeba více času na zkoušku, proto o tom informujte školu včas. Na složení zkoušky máte jen jeden pokus. Pokud neuspějete, správní řízení bude ukončeno a obdržíte zamítavé rozhodnutí. Po ukončení správního řízení však můžete podat novou žádost, počet není omezen. Samozřejmě bude nutné znovu uhradit správní poplatek.

V případě žádosti o uznání základního vzdělání bývají nostrifikační zkoušky předepisovány zřídka. U vysokoškolského vzdělání se nostrifikační zkoušky nepředepisují.

Můžu se proti rozhodnutí odvolat?

Pokud nesouhlasíte s výsledným rozhodnutím, máte právo se odvolat do 15 dnů. U základního, středního a vyššího odborného vzdělání podáváte odvolání na krajský úřad, u vysokoškolského vzdělání se odvoláváte k příslušné vysoké škole. V odvolání uveďte všechny doplňující informace, které by mohly zamítavé rozhodnutí zvrátit. Krajský úřad nebo veřejná vysoká škola může rozhodnutí na základě odvolání změnit, častěji ho ale předá spolu se všemi dokumenty a žádostí na Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy ČR.

Co když nemám všechny potřebné doklady nebo ověření?

Jak již bylo uvedeno výše, můžete být vyzváni, abyste doplnili chybějící informace. V případě, že vám byla v ČR udělena mezinárodní ochrana, můžete chybějící dokument nebo některé z požadovaných ověření nahradit čestným prohlášením. Počítejte s tím, že vám v případě chybějících dokladů o středoškolském vzdělání budou předepsány nostrifikační zkoušky pro ověření vašich znalostí. Čestné prohlášení by mělo být v případě chybějících dokumentů co nejpodrobnější od skladby předmětů v jednotlivých ročnících studia přes informace o průběhu školní docházky a výčtu předmětů závěrečných zkoušek včetně hodnocení. Uvádějte jen takové informace, kterými jste si stoprocentně jisti. Pro doložení vašeho prohlášení můžete přiložit relevantní dokumenty, např. anotace předmětů apod.

Po dobu správního řízení se nemusíte zdržovat na území ČR. Žádost o uznání zahraničního vzdělání můžete podat dokonce ještě před příjezdem do České republiky. V žádosti nezapomeňte uvést vaši korespondenční adresu v zahraničí. Bude-li žádost za vás podávat někdo jiný, je třeba mít podepsanou plnou moc.

S procesem nostrifikace vám mohou bezplatně pomoci neziskové organizace, které jsou státem placené za to, aby poskytovaly služby zdarma!

Konzultace a asistenci vám poskytne například společnost META, která má s poradenstvím v oblasti nostrifikací desetileté zkušenosti.

META, o.p.s. – Společnost pro příležitosti mladých migrantů (meta-ops.cz)

Česká republika, Praha 2, ul. V Tůních 10, 120 00

Text: Hana Marková

Typy při uznávání zahraničního vzdělání

1Nikdy neodesílejte originály vašich dokladů o studiu. Posílejte pouze notářsky ověřené kopie.

2Formuláře žádostí bývají ke stažení na webových stránkách krajských úřadů či veřejných vysokých škol.

3U nezletilých žadatelů je třeba uvést zákonného zástupce (matka, otec, plná moc rodičů).

4Před odesláním žádosti si udělejte ověřenou kopii soudního překladu vašich dokumentů do češtiny.

5Žádost je úplná pouze pokud obsahuje datum a vlastnoruční podpis.

6Pokud je třeba doplnit nějakou informaci o vašem studiu a není na to místo ve formuláři žádosti, napište to v průvodním dopise.

7Uschovejte si doklady o datu podání nebo odeslání vaší žádosti.

8Mějte vždy své jméno a příjmení na poštovní schránce, abyste obdrželi dopisy z úřadů.

9Jestliže se změní vaše adresa, nebo po odeslání žádosti odjíždíte na dlouhou dobu pryč, informujte o tom příslušnou instituci.

10 top Online Casino platební řešení, aby zvážila

Google Pay je inovativní online platební platforma, která si získává popularitu v novozélandském kasinovém průmyslu. Jak se blíží rok 2024, je nezbytné pochopit výhody používání Google Pay v online kasinech. Jednou z významných výhod je pohodlí, které nabízí hráčům, což jim umožňuje provádět okamžité a bezpečné vklady a výběry pouhými několika klepnutími na jejich mobilní zařízení. Bezproblémová integrace Google Pay s různými online kasiny zajišťuje bezproblémový a uživatelsky přívětivý zážitek. Google Pay navíc poskytuje další vrstvu zabezpečení pomocí šifrovací technologie k ochraně finančních informací uživatelů. To uklidňuje mysl hráčů, protože vědí, že jejich transakce jsou bezpečné a zabezpečené. Kromě toho používání Google Pay v online kasinech umožňuje hráčům využívat různé propagační akce a bonusy Exkluzivní pro tento způsob platby. Tyto pobídky mohou zvýšit celkový herní zážitek a zvýšit šance na výhru. S rostoucí popularitou na Novém Zélandu nyní řada renomovaných online kasin přijímá Google Pay jako preferovanou možnost platby. Jedním z takových kasin je Monty Casinos, které je známé svým rozsáhlým výběrem her a velkorysými bonusy. Když se hráči rozhodnou hrát na platformách, jako jsou kasina Monty, která přijímají Google Pay, mohou si užít plynulý a bezproblémový herní zážitek a zároveň těžit z pohodlí a bezpečnosti tohoto moderního platebního řešení. Závěrem lze říci, že s blížícím se rokem 2024 se Google Pay chystá stát se převládající platební metodou v novozélandském online kasinovém průmyslu. Jeho pohodlné funkce, vysoké bezpečnostní standardy a exkluzivní propagační nabídky z něj činí atraktivní volbu pro hráče. Využitím platforem, jako jsou kasina Monty, která přijímají Google Pay, mohou hráči maximalizovat svůj herní zážitek a zároveň si užívat rychlých a bezpečných transakcí. Vzhledem k tomu, že popularita Google Pay stále roste, mohou hráči v příštím roce očekávat ještě širší přijetí této Platební metody mezi online kasiny. Chcete-li prozkoumat výhody kasina Google Pay na Novém Zélandu, navštivte Monty Casinos ještě dnes.