Stavební průmysl představuje významné odvětví, které hraje klíčovou roli v ekonomice země, neboť přispívá významným způsobem k hospodářství celé České republiky. Snad každá naše vláda, která kdy stála v čele státu, proklamovala, že mezi její priority patří investice do infrastruktury, přičemž ta současná si klade za cíl dokončit páteřní dálniční síť, připravuje výstavbu vysokorychlostních tratí a má v úmyslu zahájit realizaci nových jaderných zdrojů. Celý stavební průmysl včetně infrastruktury a zhotovení bytů či domů pak ovlivňuje řada faktorů, jako je ekonomický cyklus, regulace a legislativa, demografický vývoj, technologický vývoj, trh s nemovitostmi, politická stabilita, zahraniční investice nebo dostupnost pracovní síly. V praxi se pak stavební společnosti shodují, že ze všech zmíněných faktorů je pro ně nejobtížnější nalézt kvalifikované stavební dělníky. Tento problém jako hlavní brzdu masivnější výstavby uvedlo plných 85 % developerů. Co za tím vězí, jaká je situace na pracovním trhu nebo zda existuje účinné řešení, si ukážeme v dnešním článku.
Na úvod trochu statistiky
Developeři a živnostníci nežijí jen z novostaveb, jak by se mohlo na první dojem zdát. V současném kurzu jsou především rekonstrukce a úpravy domů, za což mohou zejména dotační programy Nová zelená úsporám a Oprav dům po babičce. Práce je tedy dost, přesto ve stavebním průmyslu chybí zaměstnanci na všech postech. Pro dokreslení celého problému uvádíme následující data:
Nejhůře obsazované pozice ve stavebnictví (v %)
- Řemeslníci a dělníci (85 %)
- Stavbyvedoucí (62 %)
- Přípraváři staveb (55 %)
- Řidiči (24 %)
- Manažeři (12 %)
Volná pracovní místa evidovaná na ÚP (k 31.8. 2023)
- Montážní dělníci výrobků a zařízení (28 645)
- Dělníci v oblasti výstavby a údržby budov (21 670)
- Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel (12 010)
- Kuchaři (10 480)
- Svářeči (6 959)
Uvedená data rozhodně nejsou důvodem k úsměvu a navíc podle analytiků bude ještě hůře. Známá americká poradenská společnost Boston Consulting Group ve spolupráci s Aspen Institute Central Europe vydala predikci, ve které odhaduje, kolik zaměstnanců v České republice bude chybět v následujících pozicích v roce 2030:
- Řemeslníci a kvalifikovaní dělníci hlavní stavební výroby (52 800)
- Malíři a pracovníci povrchového čištění budov (32 600)
- Montážní dělníci výrobků a zařízení (32 100)
- Obsluha pojízdných zařízení (30 500)
- Kuchaři a pomocní kuchaři (28 800)
Hlavním problémem je společenská prestiž
Za nedostatek kvalifikovaných dělníků může řada příčin, avšak odborníci se shodují, že tou hlavní je společenské stigma. Češi si výrazně potrpí na společenskou prestiž a manuální profese považují za podřadné. K tomu přispívá i hojně rozšířená představa, že kdo se vyučil řemeslu, učinil tak jen z toho důvodu, že je hloupý a na vyšší vzdělání nemá. Proto většina rodičů nechce, aby jejich syn pracoval na stavbě jako vyučený zedník, elektrikář, obkladač, tesař, instalatér, pokrývač nebo sádrokartonář, tedy na pozicích, kde nyní zoufale chybí kvalifikovaní pracovníci.
V tomto směru kopíruje Česká republika trend západních zemí, kde však chybějící kvalifikované stavební dělníky nahrazují do značné míry přistěhovalci z bývalých kolonií nebo chudších okolních států. Ačkoliv se i naše země snaží tyto nedostatkové profese nahradit pracovní silou především z východní Evropy a Asie, není ani tak zdaleka úspěšná jako ekonomicky vyspělé státy. Hlavními důvody jsou rigidní myšlení, nepružná legislativa a neefektivní procesy při získávání víz. Pro ilustraci stačí uvést příklad, kdy chce-li česká firma zaměstnat dělníky z třetích zemí, řeší agendu spojenou s pracovním povolením současně Ministerstvo zahraničí, Ministerstvo práce a sociálních věcí a Ministerstvo vnitra, tedy tři rozličné subjekty.
Personální agentury jako účinné řešení nedostatku dělníků
Z dlouhodobého hlediska je přijatelným řešením zvýšit prestiž stavebních oborů a zavádění moderních technologií, nicméně aktuálně se naše stavebnictví bez zahraniční pracovní síly neobejde. V tomto směru dokáží personální agentury, které se specializují na zaměstnávání cizinců, efektivně pomoci. Disponují náborovými centry i za hranicemi České republiky a v oblasti vyřizování nezbytných dokumentů, jako je vízum, zaměstnanecká karta apod., mají dlouholeté zkušenosti.