Stavební firmy v České republice to nemají úplně lehké. Vedle složité administrativy, kdy čekání na stavební povolení a územní souhlas trvá i roky, musí řešit aktuální problémy, mezi které spadají vysoké náklady na materiál, stoupající inflace a v dnešní době i nárůstající ceny energií. Samostatnou kapitolou je pak nábor nových pracovníků. Tuzemský pracovní trh je vyčerpaný, nezaměstnanost se drží na historických minimech a podnikatelé při řešení otázky, jak najít zaměstnance, musí vyvinout značné úsilí. K tomu je zapotřebí připočíst i fakt, že stavebnictví je obor, který dlouhodobě nové pracovníky neláká, a tak začínají chybět lidé na všech pozicích, od dělníků přes projektanty až po architekty. Tuto skutečnost potvrzují i data z Českého statistického úřadu, podle nichž studovalo na vysokých školách ve stavebním oboru loni o čtvrtinu méně studentů než v roce 2001 (cca 38 500).
Které profese jsou nejpoptávanější?
Ačkoliv je stavebnictví druhým největším segmentem české ekonomiky, vysoké školy v tomto oboru hlásí kontinuální úbytek studentů. Z toho pramení nedostatek profesionálů zejména na pozicích hlavní inženýr projektu, technický dozor na výstavbách, stavbyvedoucí, manažer povolování staveb nebo architekt. Personalisté se pak shodují, že problém s tím, jak najít zaměstnance do stavebnictví, bude v budoucnu pokračovat, neboť mladí lidé preferují humanitní obory, které považují za snazší. Nezanedbatelnou roli hrají také vysoké nároky na tyto profese, kdy zaměstnavatelé požadují kromě kvalifikace také praxi a dostatečnou motivaci. Tato kritéria společně s nedostatkem vhodných uchazečů dělá z uvedených pozic téměř neobsaditelná místa, přestože stavební firmy lákají nové kolegy na velmi atraktivní mzdy.
Nedostatek zaměstnanců se pak netýká jen vysokoškolsky vzdělaných lidí. Problém současného stavu spočívá v tom, že stavebnictví vyžaduje stále kvalifikovanější zaměstnance i na dříve čistě dělnických pozicích. V dnešní době již nestačí vyučení v oboru bez celoživotního vzdělávání. Například strojníci na dozerech musí ovládat 3D navádění a mnoho stavebních společností vyžaduje po mistrech znalost informačního modelu budov (tzv. BIM). Na jednu stranu tak firmy investují stále větší peníze do nových technologií, na druhou stranu neví, jak najít zaměstnance, kteří by tyto technologie obsluhovali.
Tipy, jak najít zaměstnance do stavebnictví
Duální vzdělávání
Duální vzdělávání je založeno na bázi, kdy studenti absolvují praktickou výuku přímo ve firmách. Tento model se osvědčil v řadě zemí včetně našich sousedů ze Slovenska, Německa nebo Rakouska. Bohužel v České republice zatím nemá oporu ani v legislativě, přestože současná vláda Petra Fialy slibuje rozvíjet modely spolupráce škol s firemní sférou. V praxi se zatím nejvíc osvědčila spolupráce s Českým vysokým učením technickým (ČVUT), které nabízí témata pro bakalářské i diplomové práce. Studenti se tak aktivně podílí na řešení reálných problémů vycházejících z praxe.
Odborné stáže
Odborné stáže jsou výborným prostředkem, jak najít zaměstnance do stavebnictví. Ačkoliv je tato forma spolupráce obvykle bez finančního ohodnocení, umožňuje mladým lidem nabrat tolik potřebnou praxi. Účastníci stáží získají pracovní zkušenosti, znalosti a informace o oboru, který vystudovali, a často pokračují s danou společností formou zaměstnaneckého poměru. Stavební firmy pak nemusí hledat nové pracovníky a oceňují, že si mohou budoucí kolegy “vychovat”.
Online přednášky
Mladí lidé se rekrutují z digitálního světa a kdo chce tyto pracovníky zaujmout, musí jít s dobou. Proto se firmy zaměřily na online přednášky, jež mohou zájemci sledovat z pohodlí svého domova nebo z jakéhokoliv jiného místa. Zajímavé je, že tento způsob byl ještě donedávna okrajovou záležitostí a skutečný rozmach způsobila až pandemická situace covidu-19, jež donutila společnosti přesunout se v masivním měřítku na internet a fungovat v online režimu.
Virtuální exkurze
Do digitálního světa patří i virtuální exkurze, jež v posledních letech nabírají na nebývalé oblibě. Nejdále v tomto směru zašla energetická společnost ČEZ, která nabízí unikátní pokusy, praktické ukázky, zábavné soutěže nebo i videa ze zákulisí nejstřeženějších míst jaderných elektráren. Stavební společnosti zjistily, že je to účinné řešení, jak najít zaměstnance, a po vzoru ČEZ začaly pořádat virtuální exkurze. Jejich největší výhodou je stejně jako v případě online přednášek vysoká flexibilita, neboť se jich účastní i zájemci, kteří z jakéhokoliv důvodu nemohou absolvovat prohlídku v reálném místě.