
Proč se provádí školení BOZP
Bezpečné pracovní prostředí nevzniká samo od sebe. Aby zaměstnanci mohli vykonávat svou práci bez zbytečných rizik, potřebují znát pravidla, povinnosti i postupy, jak si chránit zdraví. A také jak jednat v krizových situacích. Právě k tomu slouží školení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci – všeobecně známé pod zkratkou BOZP. Prioritně přitom cílí na prevenci. Neboť předcházet pracovním úrazům je mnohem jednodušší, než řešit jejich následky.
Z tohoto důvodu také ukládá zaměstnavatelům školení BOZP přímo zákon. V mnoha firmách se však tato povinná instruktáž provádí čistě formálně. Což rozhodně není ideální přístup. V konečném důsledku se totiž jedná o nástroj, jenž chrání nejen lidi, nýbrž i provoz, pověst a stabilitu zaměstnavatele. V čem se tedy dělají nejčastější chyby a proč? Na to pokusíme zodpovědět v dnešním článku.
Nejčastější chyby při školení BOZP
V praxi se jako nejběžnější slabina ukazuje právě formální přístup. Protože smyslem není splnit zákonnou povinnost, ale reálně snížit rizika. A když školení probíhá čistě formálně, nechrání to ve skutečnosti nikoho. Špatný přístup se pak nejčastěji promítá do následujících věcí:
Nedostatečné praktické ukázky
Zde jen pro úvod musíme poznamenat, že se pochopitelně liší opatření BOZP v kanceláři a třeba někde na stavbě. Z obecného hlediska se ale zaměstnavatelé dopouštějí chyby nízkou mírou praktických ukázek. Bez simulace reálných situací sklouzává celé školení do nezáživného monologu lektora. V takovém případě účastníci snadno ztratí pozornost a efektivita klesá prakticky na nulu. Navíc jsou některé bezpečnostní postupy složité a nelze je jednoduše pochopit pouze na základě teorie. Za všechny jmenujme například poskytování první pomoci.
Neaktuální obsah školení
V rámci formálního přístupu také řada společností používá staré materiály a informace. Neaktuální obsah typicky zahrnuje již nepraktikované pracovní postupy, zohlednění nerelevantních rizik atd. Pokud školení BOZP obsahuje zastaralé informace o rizicích, zaměstnanci se nebudou moci správně rozhodovat v krizových situacích. A odtud je už jen krůček k pracovním úrazům či nehodám. Každá firma musí investovat do své modernizace, a tomu má odpovídat i bezpečnostní instruktáž personálu.
Absence zpětné vazby
Bez feedbacku nelze zjistit, zda zúčastnění skutečně pochopili všechny informace. Jestliže není školení hodnoceno, není ani možné identifikovat případné slabé stránky. Za takových okolností se prevence snadno mine účinkem. Ještě horší situace nastává ve chvíli, kdy chybí evaluace zaměstnanců pravidelně.