Covidová opatření se postupně rozmělňují, začínají letní měsíce a s nimi i každoroční poptávka po brigádnících. Zde je nutné upozornit, že pracovní právo České republiky pojem “brigáda” nezná. Jedná se tak o práce konané mimo pracovní poměr, případně o krátkodobé pracovní poměry na dobu určitou. Abyste při zaměstnávání brigádníků nešlápli vedle a vždy dodrželi literu zákona, níže přinášíme stručný přehled.
Několik slov k brigádníkům
Na brigádu můžete zaměstnat jen osobu, které již bylo 15 a má ukončenou povinnou školní docházku. Mladší osoby brigádně pracovat nesmějí. Je to z důvodu ochrany dětské práce. S brigádníkem vždy podepište pracovní smlouvu. V opačném případě se jedná o práci na černo a vy se tak vystavujete vysokým pokutám od Inspektorátu práce. Ten může udělit zaměstnavateli pokutu až ve výši 10 000 000 korun, nejmenší částka činí 50 000 korun. Bez postihu nevyvázne ani zaměstnanec. Inspektorát práce mu může udělit pokutu až do výše 100 000 korun. V případě cizinců přijdou o pracovní povolení, povolení k pobytu a budou deportováni do své vlasti. Jak vidno, práce na černo se opravdu nevyplácí.
DPČ
Společnosti nejčastěji zaměstnávají brigádníky na dohodu o provedení práce (dále jen DPP) a dohodu o pracovní činnosti (dále jen DPČ). O DPP jsme se blíže bavili v článku “Dohoda o provedení práce”, a proto se nyní zaměříme na zaměstnávání formou dohody o pracovní činnosti. Při zaměstnávání na DPČ může pracovník odpracovat více než 300 hodin v kalendářním roce. Nicméně i tato forma má svá omezení. Zaměstnanec může vykonávat pouze polovinu stanovené týdenní pracovní doby (posuzováno za celou dobu platnosti dohody, nejdéle však za 52 týdnů), takže se de facto jedná o zkrácený úvazek. K DPČ se váže pár dalších zajímavostí. Podle § 34b odst. 2 zákona zákoníku práce zaměstnanec nemůže pro stejného zaměstnavatele pracovat současně na dohodu o provedení práce i dohodu o pracovní činnosti, pokud jsou obě práce stejně druhově vymezené. Podobné je to i s odměnou za vykonanou práci. České právní normy nedovolují, aby odměna z DPČ byla nižší než minimální mzda, tzn. hodinová odměna vycházející z aktuální minimální mzdy.
DPČ náležitosti
Aby byla dohoda o pracovní činnosti platná, musí obsahovat zejména následující náležitosti:
- Musí být uzavřena v písemné podobě, přičemž jednu část si nechá zaměstnavatel a druhou dostane zaměstnanec.
- Musí zde být jasně definovaní správci, tzn. subjekt, který smlouvu uzavírá a zaměstnanec.
- Musí zde být uveden druh sjednané práce
- Musí zde být uveden sjednaný rozsah pracovní doby
- Musí zde být ujednáno období, na které se smlouva uzavírá
- Nicméně existují i smlouvy, které jsou uzavřené na dobu neurčitou