Rychlý start Vaší kariéry
You are here:
 1. Domů
 2. / Pro uchazeče
 3. / Pokojská - úklid hotelu

Pokojská - úklid hotelu

Pokojská  je nezbytný personál pro úklid hotelu. Moderní představitelé této profese nejen provádí úklid pokojů hotelu, ale také plní celou řadu dalších pracovních povinností, které jsou nezbytné pro normální fungování hotelu.

Doba čtení: 4 mins
Pokojská v hotelu musí mít celou řadu dovedností a schopností potřebných k udržení čistoty

Co patří do profesních povinností pokojské?

Samozřejmě, že v závislosti na „hvězdy“ a požadavky na konkrétní hotel, rozsah profesních povinností může být velmi široký. Jde o základní požadavky, které platí pro pokojské pro úklid hotelu.

Co by měla být schopna dělat pokojská?

Pokojská v hotelu musí mít celou řadu dovedností a schopností potřebných k udržení čistoty v hotelových pokojích.

Provádět všechny druhy úklidu. Úklid hotelových pokojů se provádí denně, generální a sezónní úklid a úklid po odchodu návštěvníků. Každý typ úklidu má svou specifiku. Například sezónní úklid zahrnuje mytí oken. Obecně může obsahovat chemické čištění nábytků a koberců. Denní úklid zahrnuje mokré čištění všech ploch místnosti (pokoj, předsíň, koupelna), odstranění prachu a odvoz odpadu.

Výměna ložního prádla a ručníků by měla být prováděna podle stanoveného kalendáře konkrétního hotelu. V těch dnech, kdy není nutná výměna ložního prádla, pokojská provádí stlaní postele. A to se provádí pomocí speciální technologie. V některých hotelech do povinností pokojské patří schopnost dělat z ručníků figurky zvířat nebo květin.

- Znát jak používat čisticí a dezinfekční prostředky. Jestliže v hotelech kategorii 2-3 hvězdy sada čisticích prostředků může být standardní, pak ve 4-5 hvězdičkových hotelech může být velmi různorodá.

Správně používat čisticí zařízení: vysavače, elektrické kartáčky, elektrický leštič podlahy a jiná zařízení. Profesionální vybavení je často velmi odlišný od toho, které se používá v domácnostech. Proto je nutné vědět, jak zapnout přístroj a zvolit optimální režim pro čištění určitého objektu.

Ve mnohých pětihvězdičkových hotelech jedním z nejdůležitějších předpokladů pro pokojské je ovládání jedním cizím jazykem (alespoň na konverzační úrovni). Je to nutné pro komunikaci s vysoce postavenými klienty.

Pokojská také musí včas doplnit zásobu:

 • předmětů osobní hygieny v pokojích (toaletní papír, mýdlo, šampon a sprchový gel);
 • nápojů v minibaru, čaje, kávy, cukru a čerstvého ovoce (v závislosti na úrovni pokojů);
 • zajišťovat změnu použitého nádobí.

 

Pečovat o materiálním a technickém vybavení pokoje. Úklidový personál v hotelech mimo úklidu hotelu musí kontrolovat vybavení pokojů a prověřovat správnou funkci technického vybavení (čajové konvice, chladničky, TV, vysoušeče vlasů, osvětlení a sanitární techniky). Pokud se v pokoji pokazilo, bylo poškozeno nebo zmizelo nějaké zařízení, pokojská musí okamžitě informovat své nadřízené.

Do povinností pokojské patří také povinnost včasně zajišťovat pokoj veškerým potřebným.

 • Dohlížet na placené služby. Pokojská musí kontrolovat obsah minibaru: pokud zákazník užil nápoje z baru, pokojská musí zaregistrovat tyto informace a předat je manažeru faktury za dodatečné služby. Má také přenášet do prádelny oblečení hostů, které host zanechal na praní nebo žehlení.
 • Dodržovat etická pravidla. Personál hotelu by měl být zdvořilý a taktní při jednání s hosty hotelu a kolegy. Kromě toho, pokojská by měl mít dokonalý vzhled: oblek by měl být čistý a vyžehlený. Účes, make-up a manikúra by měly být také bezúhonné a v souladu s firemními standardy.

Většina hotelů zakazuje rozpuštěné vlasy, jasný make-up a manikúru. Některé hotely dokonce určují  barvu punčoch (měly by být masově zbarvený) a tvar lodiček (klasické, žádné vysoké podpatky).

Takže profesionální pokojská, která zajišťuje úklid hotelu, není jen specialistou na úklid, ale spíše vážný a odpovědný zaměstnanec.

Náplň práce pokojské – úklid hotelů:

 • provádění běžného úklidu pokojů;
 • výměna ložního prádla;
 • provádění generálního úklidu pokojů;
 • dodávání mýdel, šampónů a ručníků;
 • úklid jídelny a chodbových prostor;
 • čištění zařízení;
 • úklid a dezinfekce WC;
 • doplňkové služby.