Rychlý start Vaší kariéry
You are here:
  1. Domů
  2. / Pro uchazeče
  3. / Nemocnější provoz a úklid nemocnice

Nemocnější provoz a úklid nemocnice

Nemocnější provoz a úklid nemocnice, klinik a ostatních zdravotnických zařízení a středisek probíhá pomocí využítí speciálně proškolených pracovníků.

Doba čtení: 4 mins
Nemocnější provoz a úklid nemocnice

Nemocnější provoz a úklid nemocnice, klinik a ostatních zdravotnických zařízení a středisek probíhá pomocí využití speciálně proškolených pracovníků, jejichž hlavním úkolem je dodržování nadstandardních hygienických pravidel a směrnic. Samozřejmě preciznost a dodržování specifických pracovních postupů jsou nezbytné podmínky. Úklid nemocnic a jiných zdravotnických zařízení provádí specializované úklidové firmy.

Díky vyspělé technologii, speciálně proškoleným pracovníkům a certifikaci specializované úklidové firmy uklízí nemocnice, sterilní prostory JIP a ARO, plastické a zubní laboratoře a kliniky, lékárny a ostatní soukromé ordinace.

Nemocnější provoz a úklid nemocnic je třeba věnovat pozornost křížové kontaminaci a přenosu bakterií mezi kontaminovaným a nekontaminovaným prostředím. Je třeba dodržovat pravidelné výměny tkanin, utěrek, podlahových hadrů a mopů, čímž se kontaminaci předchází.

Úklid nemocnic a nemocnějších provozoven vyžaduje nadstandardní péči a pravidla v oblasti udržování hygieny a souvisejících směrnic. Specializované úklidové firmy mají pracovat dle předem schváleného hygienického plánu a pečlivě dodržovat dezinfekční morálky, kterou mají kontrolovat zodpovědný zástupce. Je nutné, aby specializovaná úklidová firma dbala na udržení maximální hygieny, dodržovala vysoká ekologická pravidla a používala vysoce kvalitní čisticí prostředky.

Jaké služby pro nemocnější provoz a úklid nemocnic se nabízí:

  • pravidelný úklid a dezinfekce vybraných prostor;
  • pravidelný úklid sterilních prostředí operačních sálů, JIP, ARO apod.;
  • impregnace podlahové krytiny s vysoce odolnými dezinfekčními prostředky;
  • sestavení hygienických plánů;
  • doplnění hygienických a toaletních prostředků.

Nemocnější provoz a úklid nemocnice se řídí přísnými pravidly, která jsou definována předpisem č. 306/2012 Sb. Úklidové práce musí být svěřené odborné úklidové firmě, protože úklid ordinací, operačních sálů, pokojů pacientů i společných prostor vyžaduje specifické požadavky.

Jaká pravidla je třeba dodržovat při úklidu а hlavní zásady nemocnějšího provozu a úklidu nemocnic:

Všechna nutná hygienická pravidla pro úklid zdravotnických zařízení (nemocnic, klinik, ordinací, lékáren, laboratoří apod.) jsou uvedena v § 10 předpisu č. 306/2012 Sb. Pokud hledáte specialistu na úklid nemocnic, prohlédněte si naší nabídku volných pracovních míst.

Úklid všech prostor v nemocnici se musí provádět denně (v některých případech i několikrát denně) a to na vlhko. Na pracovištích akutní lůžkové péče a v místnostech, kde je prováděn odběr biologického materiálu je nutně úklid provádět 3x denně. Standardní čisticí prostředky je možné používat při úklidu na pracovištích s akutní lůžkovou péčí. Speciální dezinfekční přípravky s virucidním účinkem je potřeba používat v ostatních místech (jako např. zákrokové sály, laboratoře, koupelny, toalety, atd.), zároveň vždy musí být používány vlastní úklidové prostředky a úklidové stroje.

Z výše uvedeného vyplývá, při úklidu nemocnice velmi záleží na technice i na použití čisticích prostředků. Nyní je trendem používání ekologických čisticích prostředků, které se liší složením a je maximálně šetrné k přírodě a lidskému zdraví, a zároveň efektivitou.

JAK SE ÚKLID NEMOCNICE KONTROLUJE?

Pokud úklid v nemocnici provádí externí dodavatel – specializovaná úklidová firma, samozřejmě musí být její práce kontrolována. Dohled nad firmou může provádět prověřený pracovník nemocnice, nebo kontrola může být zajištěna online – pomocí kontrolního systému. Jak probíhá kontrola online? Úklidová firma dává nemocnici přístup do administračního systému, kde odpovědný pracovník nemocnice může sledovat průběh úklidu. Jak funguje systém? Velmi jednoduše! Pracovníci úklidové služby nahrávají fotografie uklizených míst a zadávají i čas, kdy úklid prováděli, a pracovník nemocnice se může do administračního systému kdykoliv připojit pomocí počítače, tabletu a dokonce i telefonu. Nad veškerými úklidovými prácemi nemocnice má tedy absolutní kontrolu.