Rychlý start Vaší kariéry
You are here:
 1. Domů
 2. / Pro uchazeče
 3. / Ještěrka do 3.5 tun

Ještěrka do 3.5 tun

Ještěrka do 3.5 tun je mobilní manipulační prostředek používaný v logistických centrech, průmyslových podnicích, stavebnictví a ve skladových prostorách k manipulaci se zbožím.

Doba čtení: 4 mins
Ještěrka do 3.5 tun je ovládána řidičem, který vozík řidí

Nejdůležitější částí ještěrky do 3.5 tun je zdvihací jednotka složená ze zdvihacího rámu a nosiče vidlí. Nejčastější výbavou ještěrky do 3.5 tun jsou paletové vidle, protože palety jsou nejčastěji manipulovaným břemenem.

Ještěrka do 3.5 tun je ovládána řidičem, který vozík řídí. Ještěrky do 3.5 se otáčejí s velmi malým poloměrem. Prostor pro otočení je zpravidla o málo větší než délka vozíku. Ještěrka má vždy zadní řídící nápravu. Existují ještěrky s nosností od stovek kilogramů až po několik tun, výška zdvihu ještěrky může být až do 6 metrů.

ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ JEŠTĚRKY

Boční posuv vidlic patří mezi základní vybavení vysokozdvižných vozíků. Ještěrka může být vybavena dalšími doplňky, vybavení a přídavným zařízením, aby vyhovovalo v provozech různých oblastí průmyslové činnosti.

Díky čelně výsuvné vidlici ještěrka je skvělý nástroj pro práci ve stísněných prostorách. Čelně výsuvné vidlice u ještěrek najdou svoje uplatnění především z důvodu lepší manipulace. Ještěrka do 3.5 tun je vybavena pootočenou sedačkou řidiče, a to kolmo na směr jízdy.

Vidle s nastavitelnou roztečí se využívají hlavně pro manipulaci s dlouhým nákladem, jako jsou řezivo, ocelové profily, tyče nebo trubky.

Ještěrka do 3.5 tun je určena pro manipulaci se zbožím na paletách. Jak již bylo zmíněno, nejčastějším vybavením ještěrek bývají různé typy paletových vidlic. Ještěrka vybavena paletovými vidlicemi je určena k manipulaci zboží, které je umístěno na paletách.

JEŠTĚRKA PRO SILNIČNÍ ÚDRŽBU

Pokud je vybavena nakládací lžící, radlicí na sníh nebo zametacím kartáčem, ještěrka může být používána pro silniční údržbu. Jde o techniku vhodnou do oblasti technických služeb.

JEŠTĚRKA PRO MANIPULACI SE SUDY

Ještěrka může být použita pro skladování a manipulaci se sudy, zejména:

 • otočná zařízení na sudy;
 • mobilní sklady olejů;
 • závěsné háky na přenášení sudů;
 • mobilní vany na skladování sudů;
 • palety na skladování a přepravu;
 • kleště na přepravu sudů;
 • přepravní klece na manipulaci;
 • vyklápěcí zařízení na bezpečné vyprazdňování sudů;
 • skladování tlakových láhví.

Zařízení pro skladování a manipulaci se sudy nejvíce ocení oblast technických služeb, průmyslové podniky, případně i stavební firmy.

JEŠTĚRKA JAKO MALÝ JEŘÁB

Ještěrku lze využít i jako malý jeřáb. Čím více má ještěrka příslušenství, tím širší je její oblast využití. Tak ještěrka může být vybavena zařízením podstatně rozšiřujícím pracovní možnosti ještěrky - jeřábovými rameny, nosnými trny, otočnými zařízeními na sudy, či přepravky.

PRÁCE - ŘIDIČ JEŠTĚRKY DO 3.5 TUN

Řidič ještěrky do 3.5 tun má v popisu práce zásobovat výrobní linky materiálem, nakládka + vykládka kamiónů, práce ve skladě. Pracovní doba řidiče ještěrky do 3.5 tun: směnný provoz, práce na plný úvazek.

Řidič ještěrky do 3.5 tun měl by mít:

 • prokazatelnou praxi na VZV;
 • platný VZV průkaz;
 • SOU/ SŠ vzdělání;
 • dobrý zdravotní stav a fyzickou zdatnost.

Řidič ještěrky do 3.5 tun by měl mít takové vlastnosti, jako jsou spolehlivost a pracovitost, a měl by být připraven pracovat ve třísměnném nebo čtyřsměnném provozu.

Kategorie: