Novinky & Události
You are here:
  1. Domů
  2. / Aktuality
  3. / Typy outsourcingu

Typy outsourcingu

Doba čtení: 3 mins
Typy outsourcingu: outsourcing výroby, outsourcing logistiky, hr outsourcing (outsourcing lidských zdrojů)

Outsourcing - nákup personálních služeb od externího dodavatele.

Outsourcing pracovních procesů (nebo hr outsourcing) - převod organizací některých obchodních procesů na obsluhování jiné společnosti, která se specializuje v příslušném oboru.

Na rozdíl od personálního leasingu, který má jednorázový, epizodický charakter a časové omezení, na outsourcing (nebo hr outsourcing) přenášejí se obvykle funkcí pro odborné podporování nepřetržitého výkonu jednotlivých systémů a infrastruktury podnikání, založené na dlouhodobý kontrakt.

 Nutnost snižování režijních nákladů nutí management firem volit tzv. outsourcing služeb: nechá si zajistit určité činnosti či služby externě. Všechny činnosti, které jsou důležité pro fungování společnosti a nejsou jedinečné, je možné nakoupit u specializované společnosti.

Externí společnost dodává své kmenové zaměstnance, brigádníky jako dodávku prací, služeb či jiných výkonů v různých oborech.

Hlavní rozdíl mezi outsourcingem a získáváním jednorázové služby spočívá v tom, že agenturní zaměstnanci, vyslané personální agenturou, pracují v společnosti zákazníka dlouhodobě.

Při outsourcingu externí dodavatel přebírá celý proces řízení službou, dílčím celkem nebo oddělením zákazníka. Tato služba zahrnuje nábor zaměstnanců, provádění včasných výměn specialistů v případě nepřítomnosti.

Jakýkoliv outsourcing má hlavní výhodu - uvolnění nebo optimalizaci zdrojů k udržení hlavní činnosti společnosti.

Obecně lze definovat následující typy outsourcingu:

Outsourcing výroby:

při výrobním (nebo průmyslovém) outsourcingu externí vykonavatel částečně nebo zcela přebírá výrobu produktů nebo jejich složek. Externímu vykonavateli mohou být předány prakticky libovolné funkce podniku např.:

  •  výroba;
  •  úklid a údržba;
  •  řízení dopravou, jeho údržbu a opravy (automobilová doprava) apod.

Outsourcing logistiky:

pořízení služeb pro správu zásob, přepravu zboží, skladování a všechny související s těmito operacemi obchodní procesy.

HR outsourcing:

každá společnost je nucena řešit problémy spojené s personálním řízením. V tomto případě se tato činnost je profilovou pouze pro personální agentury. To je důvod, proč praxe hr outsourcingu (Human Resources Outsourcing), získal značnou popularitu a je rozšířená.

Mezi nejvíce využívané outsourcingové služby patří v tomto segmentu administrativa spojená se mzdami a benefity a dále potom nábory nových zaměstnanců (a také personálním leasingem).

HR outsourcing předpokládá využití služeb personální agentury tak, kdyby to bylo trvalé oddělení společnosti zákazníka. Ve srovnání s personálním leasingem kupujete u personální agentury službu, ale ne práci konkrétních zaměstnanců.

Psali jsme také:

7 trendů v recruitmentu pro nejbližší budoucnost

7 trendů v recruitmentu pro nejbližší budoucnost

Doba se neúprosně mění a s ní i způsob, jakým funguje recruitment - nábor lidí do zaměstnání. Zatímco v dřívějších letech bývalo pravidlem, že počet...

Režim Ukrajina – efektivní lék proti nedostatku...

V současné době se český pracovní trh potýká s rekordně nízkou nezaměstnaností. Pakliže se tato skutečnost negativně promítá i do vaší...

Agenturní zaměstnávání v kontextu trhu práce

Agenturní zaměstnávání v kontextu trhu práce

Agenturní zaměstnávání nebo outsourcing zaměstnanců je opravdu pozitivní formou zaměstnávání, protože v takovém případě jde o legální práci, která je...

Ukrajinci do německa

Ukrajinci budou za stejnou práci dostávat 1,2...

Spolu se zdvojnásobením kvóty režimu Ukrajina, kterého se domáhali nejen zaměstnavatelé, schválili čeští ministři další avšak velmi kontroverzní...

Psychodiagnostické metody výběru zaměstnanců

Psychodiagnostika

Psychodiagnostické metody výběru zaměstnanců může personální agentura využívat pro detailnější hodnocení uchazečů.

Psychodiagnostika –...

Zaměstnávání cizinců - podmínky

Zaměstnávání cizinců - podmínky

V případě, kdy se zaměstnavateli uvolnilo pracovní místo a chce ho obsadit cizincem, tak podle zákona má žádat o povolení zaměstnávat pracovníky...

5 ověřených rad pro brigádníky, které zvýší šanci na získání práce

5 ověřených rad pro brigádníky pro získání práce

Pokud jste se rozhodli hledat práci nebo brigádu pomocí personální agentury, tak zde naleznete 5 ověřených rad, které mohou opravdu zvýšit šanci na...

Vánoční  a novoroční přání "Europa WORKINTENSE" 2020

Vánoční a novoroční přání "Europa...

Dámy a pánové, vážení obchodní přátelé,

děkujeme Vám za spolupráci v roce 2019 a přejeme Vám krásné Vánoce a do nového roku 2020 hodně zdraví,...

Kde hledat zaměstnance - metody vyhledávání

Kde hledat zaměstnance - metody vyhledávání

Nejjednodušší a nejlevnější metoda vyhledávání zaměstnanců firmou je umístění nabídek práce na vlastních webových stránkách, kde zájemci o práci...

Temporary help - dočasné přidělení agenturních zaměstnanců a brigádníků

Temporary help - dočasné přidělení zaměstnance

Služba Temporary help dočasné přidělení zaměstnance dává schopnost přizpůsobit se ke krátkodobým změnám na trhu práce na organizační úrovni.

...

Pojďme mluvit o tom, jak může personální agentura Europa Workintense posílit vaše podnikání v oblasti HR