Rychlý start Vaší kariéry
You are here:
 1. Domů
 2. / Pro uchazeče
 3. / Pokojská - úklid hotelu

Pokojská - úklid hotelu

Verze pro tiskPoslat e-mailemVerze PDF

Pokojská  je nezbytný personál pro úklid hotelu. Moderní představitelé této profese nejen provádí úklid pokojů hotelu, ale také plní celou řadu dalších pracovních povinností, které jsou nezbytné pro normální fungování hotelu.

Pokojská v hotelu musí mít celou řadu dovedností a schopností potřebných k udržení čistoty

Co patří do profesních povinností pokojské?

Samozřejmě, v závislosti na „hvězdy“ a požadavky na konkrétní hotel, rozsah profesních povinností může být velmi široký. Jde o základních požadavcích, které platí pro pokojské pro úklid hotelu.

Co by měla být schopna dělat pokojská?

Pokojská  v hotelu musí mít celou řadu dovedností a schopností potřebných k udržení čistoty v hotelových pokojích.

- Provádět všechny druhy úklidu. Úklid hotelových pokojů se provádí denně, generální a sezónní úklid a úklid po odchodu návštěvníků. Každý typ úklidu má svou specifiku. Například sezónní úklid zahrnuje mytí oken. Obecně může obsahovat chemické čištění nábytků a koberců. Denní úklid zahrnuje mokré čištění všech ploch místnosti (pokoj, předsíň, koupelna), odstranění prachu, odvoz odpadu.

Výměna ložního prádla a ručníků by měla být prováděna podle stanoveného kalendářu konkrétního hotelu. V těch dnech, kdy není nutná výměna ložního prádla, pokojská provádí stlaní postele. A to se provádí pomocí speciální technologie. V některých hotelech do povinností pokojské patří schopnost dělat z ručníků figurky zvířat nebo květin.

- Znat ják používat čisticí a dezinfekční prostředky. Jestliže v hotelech kategorii 2-3 hvězdy sada čistících prostředků může být standardní, pak ona může být velmi různorodá v 4-5 hvězdičkových hotelech.

Správné používat čistící zařízení: vysavače, elektrické kartáčky, elektrický leštič podlahy, a jiné zařízení. Profesionální vybavení je často velmi odlišný od toho které se používá v domácnosti. Proto je nutné vědět, jak zapnout přístroj a zvolit optimální režim pro čištění určitého objektu.

Ve mnohých pětihvězdičkových hotelů jedním z nejdůležitějších předpokladů pro pokojsky je ovládání (alespoň na konverzační úrovni) jedným cizím jazykem. To je nutné pro komunikaci s vysoce postavenými klienty.

Pokojská také musí včas doplnit zásobu:

 • předmětů osobní hygieny v pokoju (toaletní papír, mýdlo, šampon a sprchový gel);
 • nápojů v minibaru, čaje, kávy a cukru, čerstvého ovoce (v závislosti na úrovni pokoju).
 • zajišťovat změnu použité nádobí.

- Pěčovat o materiálním a technickém vybavení pokoje. Úklidový personál v hotelech mimo úklidu hotelu musí kontrolovat vybavení pokojů a prověřovat správnou funkci technického vybavení (čajové konvice, chladničky, TV, vysoušeče vlasů, osvětlení a sanitární techniky). Pokud v pokoje se pokazilo, bylo poškozeno nebo zmizelo nějaké zařízení, pokojská musí okamžitě informovat své nadřízené.

Do povinností pokojské patří také povinnost včasné zajišťovat pokoj veškerým potřebným

 • Dohlížet na placené služby. Pokojská musí kontrolovat obsah minibaru: pokud zákazník používal nápoje z baru musí pokojská zaregistrovat tyto informace a předat jej do manažera faktury za dodatečné služby. Má  také přenášet do prádelny oblečení hostů které host zanechal na praní nebo žehlení.
 • Dodržovat etický pravidla. Personál hotelu by měl být zdvořilý a taktní při jednání s hosty hotelu a kolegy. Kromě toho, pokojská by měl mít dokonalý vzhled: forma by měla být čistá a vyžehlená. Účes, make-up a manikúra by měly být také bezúhonné a v souladu s firemními standardy.

Většina hotelů zakazuje rozpuštěné vlasy, dělat jasný make-up a manikúru. Některé hotely dokonce určují  barvu punčoch (měly by být masově zbarvený) a tvar lodiček (klasické, žádné vysoké podpatky).

Takže profesionální pokojská, která zajišťuje úklid hotelů není jen specialistou na úklid, ale spíše vážná a odpovědná práce.

Náplň práce pokojské – úklid hotelů:

 • provádění běžného úklidu pokojů
 • výměna ložního prádla
 • provádění generálního úklidu pokojů
 • dodávání mýdel, šamponů a ručníků
 • úklid jídelny a chodbových prostor
 • čištění zařízení
 • úklid a desinfekce WC
 • doplňkové služby

 

Newsletter

Kontaktujte nás

Pokud potřebujete cokoliv, co se týká našich produktů nebo služeb, prosím, neváhejte nás kontaktovat.