Agenturní zaměstnávání je opravdu pozitivní formou zaměstnávání, protože v takovém případě jde o legální práci, která je pro svou flexibilitu zaměstnavateli vyhledávána. Jde hlavně o zajištění provozu při zvyšování počtu zakázek, kdy je potřeba měnit množství zaměstnanců. Proto je agenturní zaměstnávání využíváno především pro dělnické profese.
Tato forma zaměstnávání je ale výhodné i pro zaměstnance, jelikož přijetí agenturního zaměstnání je pro ně často prvním krokem pro získání budoucí trvalé práce u zaměstnavatele. Právě proto by stát ve svém vlastním zájmu měl toto podporovat.
Obcházení zákona pomocí agenturního zaměstnávání
V případě agenturního zaměstnávání je pro stát důležité najít způsob, jak zabránit obcházení právní úpravy o vedlejší činnosti. Podle ní zaměstnanec nemůže vykonávat u téhož zaměstnavatele práce stejného druhu na hlavní pracovní poměr a současně na další smlouvu/dohodu – Zde by se jednalo o přesčas. V realitě bývá ale zákon obcházen tak, že zaměstnanec pracuje část dne na pracovní poměr k zaměstnavateli a jinou část dne jako agenturní zaměstnanec formou dočasného přidělení. Prioritou státu by mělo být toto chování omezit.
Na druhu stranu agenturní zaměstnávání omezuje sféru šedé ekonomiky. A to tak, že dává uživatelům možnost využít službu dočasného přidělení zaměstnance. Prostřednictvím služby dočasného přidělení je vyhledání, přijetí i propuštění pracovníků mnohem jednodušší než konzervativní právní úpravy pracovního poměru.
Proč využívat služeb agentury?
Využívání služeb agentury klientům šetří náklady na práci personálních útvarů a na procesy vyhledávání nových zaměstnanců. Tyto výhody jsou významné, i když agenturní práce nemůže být při dodržování zákona levnější než zaměstnávání kmenových zaměstnanců.
Mzdové a pracovní podmínky agenturních zaměstnanců musí být ze zákona stejné jako podmínky kmenových zaměstnanců klienta. Navíc se k těmto nákladům připočítává marže, která je odměnou personální agentury.